Askorbinian sodu – zastosowanie i właściwości lecznicze

tabletki
Jak bezpiecznie stosować askorbinian sodu ?
Źródło: Fot. DebbiSmirnoff / GettyImages.com
Kiedy nasz organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, często słyszymy o tym, że może nam pomóc askorbinian sodu. Co kryje się pod tą skomplikowaną nazwą? Askorbinian sodu jest to substancja syntetyczna stosowana często jako przeciwutleniacz w żywności, a także suplement diety pomagający uzupełnić niedobory witaminy C w organizmie.

Askorbinian sodu polecany jest w czasie przeziębień, osłabienia organizmu, a także wzmożonego wysiłku fizycznego. Substancja ta wspomaga funkcjonowanie naszego organizmu, jednak pojawiają się też głosy o szkodliwości askorbinianu sodu. Czy rzeczywiście ten związek może nam zaszkodzić? Kto może go przyjmować i jakie jest dawkowanie askorbinianu sodu

Porady dietetyków

DD_20211025_Makaron_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy makaron tuczy?
Czy makaron tuczy?
Woda w diecie dziecka
Woda w diecie dziecka
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Na co zwrócić uwagę wybierając warzywa?
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Zdrowe i apetycznie wyglądające drugie śniadania
Ketchup domowy czy sklepowy?
Ketchup domowy czy sklepowy?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Dlaczego zimą jemy więcej?
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodzi
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Odchudzanie a deficyt kaloryczny u dzieci
Pyszne, ale takie… uzależniające
Pyszne, ale takie… uzależniające
Najbogatsze źródła witaminy
Najbogatsze źródła witaminy
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
Ile tyjemy dojadając po dziecku?
 Gdzie ukrywa się cukier?
Gdzie ukrywa się cukier?

Askorbinian sodu – co to jest?

Askorbinian sodu jest organicznym związkiem chemicznym, który jest syntetycznym odpowiednikiem naturalnie występującej witaminy C. Askorbinian sodu jest związkiem soli kwasu askorbinowego (czyli witaminy C) oraz sodu. Otrzymywany jest w procesie fermentacji glukozy przez bakterie, a następnie w procesie utleniania. Podstawowa forma askorbinianu sodu to proszek, dzięki czemu jest on szybciej wchłaniany niż suplement diety w postaci tabletek. Często wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym – jako przeciwutleniacz i regulator kwasowości. Na opakowaniach wielu produktów spożywczych można go znaleźć pod oznaczeniem E301 (jest to askorbinian sodu spożywczy). Substancja ta wykorzystywana jest między innymi przy produkcji mleka zagęszczonego, mleka w proszku, owoców i warzyw konserwowych i w syropach. Askorbinian sodu znajduje zastosowanie również w przypadku produkcji żywności dla dzieci, np. soków czy obiadków w słoikach.

Właściwości prozdrowotne askorbinianu sodu

Oprócz wykorzystania w przemyśle spożywczym, askorbinian sodu stosowany jest także jako środek farmaceutyczny. Wskazuje się, że substancja ta wpływa korzystnie na nasz układ odpornościowy, układ krwionośny, układ nerwowy, a także skórę, kości, zęby i dziąsła. Dodatkowo askorbinian sodu wspomaga komórki ciała w walce ze stresem oksydacyjnym. Zalecany jest także w sytuacjach zmęczenia wynikających ze zwiększonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, które można uzupełniać przy pomocy suplementów diety z askorbinianem sodu, występuje również w czasie przeziębień i chorób gorączkowych, po ciężkich chorobach, w okresie dorastania oraz ciąży i karmienia piersią.

Askorbinian sodu – dawkowanie

Zawsze należy zapoznać się z ulotką, którą dołącza do swojego produktu producent. Jest to o tyle ważne, że na rynku dostępne są produkty w różnej formie, a także o różnym stężeniu głównej substancji czynnej. Czy można przedawkować askorbinian sodu? Dobowe zapotrzebowanie organizmu na witaminę C wynosi ok. 30–60 mg. Jeżeli ta dawka zostanie przekroczona, nadmiar zostaje wydalony przez organizm wraz z moczem. To samo dzieje się w przypadku przyjmowania askorbinianu sodu – gdy przyjmiemy go za dużo, zostanie wydalony z organizmu.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do przyjmowania askorbinianu sodu. Głównym jest nadwrażliwość na tę substancję. Na ten produkt powinny uważać także osoby z kamicą dróg moczowych oraz nadmiernym wydalaniem szczawianów przez nerki.

Gdzie kupić askorbinian sodu?

Pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, jest apteka. Suplementy zawierające askorbinian sodu oferują apteki stacjonarne i internetowe, a także sklepy zielarskie. Warto zastanowić się, w jakiej formie najlepiej kupić omawiany suplement diety. Askorbinian sodu w proszku polecany jest ze względu na to, że jest szybko przyswajany przez organizm. Opakowania mogą mieć różną gramaturę. Warto kupić askorbinian sodu 1 kg, gdyż jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. W aptekach i sklepach znajdziemy również inne postacie tego związku, na przykład tabletki, ampułki czy wlewy z askorbinianu sodu.

Zanim jednak sięgniemy po jakikolwiek preparat, należy skonsultować się lekarzem.

Askorbinian sodu – opinie

Witamina C stosowana w postaci proszku czy tabletek nie budzi wątpliwości. Jednak pojawiają się one w przypadku, gdy mowa jest o innych zastosowaniach. Chodzi tutaj przede wszystkim o askorbinian sodu podawany dożylnie, jako wlew. Jest to kwestia budząca wiele kontrowersji z uwagi na teorie dotyczące leczenia nowotworów w taki sposób. Istnieją opinie, że askorbinian sodu podawany dożylnie leczy nowotwory. Nie ma jednak żadnych wiarygodnych badań na ten temat. Co więcej, taka forma terapii może być niebezpieczna dla pacjentów i zmniejszyć skuteczność chemioterapii.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości