Jak rozpoznać, czy miód jest prawdziwy? To jeden z najczęściej podrabianych produktów spożywczych

Miód rozpłynięty po powierzchni
Jak rozpoznać, czy miód jest prawdziwy? Poznaj nasze 4 sposoby
Źródło: Polina Sergeyeva/Getty Images
Pyszny, zdrowy i słodki, taki powinien być prawdziwy miód. Jednak skąd pewność, że ten, który kupiliśmy jest prawdziwy? Przedstawiamy prosty poradnik, jak rozpoznać prawdziwy miód, dzięki któremu nie pomylisz się i wybierzesz ten najlepszy.

Mogłoby się wydawać, że miód to miód. Jednak sztuczne miody znacznie różnią się od naturalnych, mogą inaczej smakować, a przez to nie będą nadawały się np. do świątecznych wypieków.

Miód prawdziwy a sztuczny - różnice

Miód sztuczny wytwarzany jest przede wszystkim z cukrów prostych i fruktozy. Pod wpływem wysokiej temperatury i kwaśnego środowiska cząsteczki cukru hydrolizują, a w efekcie powstaje tzw. syrop inwertowany. Ma on konsystencję miodu, jednak brak mu koloru. Złotą barwę uzyskuje się poprzez zabarwianie karmelem, a całość można doprawić olejkami i wzmacniaczami. 

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Cukier naturalny, wytwarzany przez pszczoły również jest syropem inwertowanym i jego skład technicznie niewiele się różni. Jednak ze względu na to, że pszczoły przerabiają pyłek kwiatowy w miód, a nie zwykły cukier, to całość jest bogata w witaminy, ma właściwości prozdrowotne, a do tego... może uczulać. Osoby uczulone na jad pszczół będą także reagowały na prawdziwy miód, chociaż taka metoda nie jest dobrym sposobem na potwierdzanie autentyczności produktu. To, co różni te dwa produkty od siebie, to obecność dekstryn w miodzie naturalnym. Dodatkowo w prawdziwe miody są źródłem najłatwiej przyswajalnej glukozy!

Charakterystyka prawdziwego miodu - po czym go rozpoznać

Prawdziwy miód jest... nieidealny. Jego barwa może się bardzo różnić, od prawie białej do ciemno brązowej. Naturalnego pochodzenia miody zawsze krystalizują - oznacza to, że zmieniają formę z płynnej na stałą. Dopiero pod wpływem wysokiej temperatury z powrotem upłynniają się. Co więcej, prawdziwy miód po wlaniu do słoika ma na sobie piankę, a wewnątrz można zauważyć "szumy" i niejednolitą konsystencję. Miód idealnie płynny i lejący się, bez żadnych zawirowań w strukturze powinien wzbudzać nasze wątpliwości.

Sposoby na rozpoznanie, czy miód jest prawdziwy

Po czym rozpoznać prawdziwy miód? Metoda na wagę

Pierwszym sposobem, który można zastosować nawet w sklepie lub na straganie, jest metoda na wagę. Miód jest bardzo gęsty, a przez to jego waga jest większa. Litr wody waży około kilograma, jednak już litr miodu powinien ważyć około 1,4 kilograma. Oczywiście miód w litrowym słoiku będzie ważył więcej ze względu na sam słoik, jednak sztuczny miód będzie ważył około jedynie około 1,1 kg.

Po czym rozpoznać prawdziwy miód? Metoda na zapałkę

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że miód jest łatwopalny. Oznacza to, że w przeciwieństwie do sztucznego miodu, powinien się łatwo dać zapalić. Aby sprawdzić, czy produkt jest prawdziwy, potrzebne będzie opakowanie zapałek. Najpierw należy zapałkę zanurzyć w miodzie, a następnie spróbować odpalić, np. od drugiej zapałki. Jeśli się zajmie, to sygnał, że miód jest prawdziwy.

Po czym rozpoznać prawdziwy miód? Metoda na łyżeczkę/ściekanie

Ze względu na swoje chemiczne właściwości miód ścieka w bardzo specyficzny sposób. Aby sprawdzić, czy miód jest prawdziwy, trzeba włożyć łyżeczkę do płynnego miodu, a następnie pozwolić mu spływać na talerzyk. Prawdziwy będzie ściekał bardzo wąskim strumyczkiem, a kiedy na talerzyku, na wierzchu płynu tworzy się charakterystyczny stożek. Sztuczny miód będzie się rwa podczas ściekania, a na talerzyku płasko się rozpłynie.

Po czym rozpoznać prawdziwy miód? Metoda na rozpuszczanie

Jeśli jednak miód jest już skrystalizowany i nie ma możliwości sprawdzenia go metodą łyżeczki, można wypróbować metodę rozpuszczania. Należy nabrać łyżeczkę i zanurzyć ją w chłodnej wodzie, a następnie powoli zamieszać. Jeśli za miodem pozostaje smuga - to dobry znak, oznacza to, że jest on wysokiej jakości i z pewnością wytworzyły go pszczoły!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: faktyozywnosci.pl

Źródło zdjęcia głównego: Polina Sergeyeva/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości