Dlaczego zwierzęta "mówią ludzkim głosem w Wigilię"? Skąd wzięło się to wierzenie?

Kobieta i pies przy udekorowanej choince.
Dlaczego zwierzęta mówią ludzkim głosem w Wigilię?
Źródło: Maryna Terletska/GettyImages
Zwierzęta mówiące ludzkim głosem w Wigilię to legenda, którą zna prawie każdy w Polsce. Wbrew pozorom nie jest to popularne wierzenie w krajach chrześcijańskich. Wydaje się więc, że jest typowo słowiańskie. Skąd wzięło się to przekonanie? Dlaczego zwierzęta mówią ludzkim głosem akurat w Wigilię?
Oprawca drzew, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt
Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego zwierzęta miałyby mówić ludzkim głosem w Wigilię?

Wieczór wigilijny obfituje w różnego rodzaju legendy i podania. Wiele z nich związanych jest z wierzeniami pogańskimi i sprzed czasów chrześcijańskich. Jak sytuacja ma się z mową zwierząt ludzkim głosem i jakie są tego warunki? Niektórzy wierzą, że zwierzęta zaczną mówić w Wigilię Bożego Narodzenia, część osób i rodzin uważa, że stanie się to dopiero po północy. W niektórych regionach jest jeszcze dodatkowy warunek - zwierzęta muszą zostać poczęstowane opłatkiem.

Katolickie wyjaśnienie dla zwierząt mówiących ludzkim głosem związane jest z narodzinami Jezusa. Miały one bowiem przynosić dobrą nowinę - dodatkowo znajdowały się one w stajence podczas jego narodzin. Godzina, w której zwierzęta mają przemawiać ludzkim głosem, jest również nie bez znaczenia. Jest to moment przejścia z jednego w drugi dzień, a dodatkowo narodziny Jezusa - godzina cudów. 

Zwierzęta mówiące ludzkim głosem 24 grudnia - Skąd się wzięła ta legenda?

Legenda, prawdopodobnie jak większość wierzeń i tradycji związanych ze świętami, pochodzi z czasów przedchrześcijańskich. Nie ma jednak na to niezbitych dowodów. Według niektórych podań w tym dniu przez zwierzęta przemawiają zmarli, jednak rozmawiają oni między sobą, a żyjący nie powinni ich podsłuchiwać. W przeciwnym wypadku można poznać godzinę swojej śmierci, a ta będzie zbyt rychła. Już dawni poganie wierzyli, że granice między światem zwierzęcym a ludzkim nie są aż tak trwałe. W związku z tym w specjalne dni i przy specjalnych okazjach granice te mogły się zacierać - stąd też wierzenie, że to zmarli mieli przemawiać przez czworonogi. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Maryna Terletska/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości