Gorące tematy

Dlaczego kładziemy sianko pod obrus? Co oznacza ten zwyczaj?

Gorące tematy

iStockphotoysuel/Getty Images

Tradycji bożonarodzeniowych w Polsce, jest wiele. Niektóre są znane tylko w pewnych regionach naszego kraju. Jednak kładzenie sianka pod obrusem, jest tradycją wspólną dla całego kraju. Jakie ma ono znaczenie i co symbolizuje?

Symbolika sianka pod obrusem

Choinka czy dzielenie się opłatkiem, są niezwykle trwałymi zwyczajami w Polsce. Równym nim może być również kładzenie sianka pod obrus. Symbolizuje to ubóstwo, w jakim urodził się Jezus Chrystus. Tradycji kładzenia sianka często towarzyszy fakt iż obrus, który nakładamy na świąteczny stół, powinien być biały - kolor ten nawiązuje do koloru ubrań Jezusa.

Sianko z jednej strony jest symbolem ubóstwa i skromności ma jednak przynieść domownikom dobrobyt na kolejny rok.

W niektórych częściach Polski domownicy i goście ciągną za źdźbła wystającego spod obrusa sianka i ten, kto wyciągnie proste i najdłuższe źdźbło, będzie miała powodzenie w następnym roku. A ta osoba, która wyjmie najkrótsze i najmniej okazałe, może spodziewać się roku z problemami. Niektóre źródła przytaczają, że wierzono, że im dłuższe i lepsze było źdźbło, tym dłuższy i lepszy był urodzaj zboża lub lnu podczas najbliższych zbiorów.

Snopki siana w domu

Siano towarzyszyło kolacjom wigilijnym od lat. Jeszcze na początku XX wieku, w róg izby stawiano snopek sianka. Teraz zwyczaj ten został zastąpiony choinką. Po zakończeniu wieczerzy słomą ze snopka karmiono zwierzęta, ten sam zwyczaj dotyczył sianka spod obrusa. Oba te zwyczaje miały przynieść zdrowie i rozwój hodowli.

Zobacz też:

Tych potraw nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Poznaj tradycyjne przepisy na 12 świątecznych dań

Boże Narodzenie 2020. "Zapowiadają się wyjątkowo 'chude' święta"

Co region to inny zwyczaj. Tradycje bożonarodzeniowe i wierzenia z różnych części Polski

Zobacz wideo: Świąteczne tradycje kaszubskie

Autor: Karolina Rybińska

Źródło: regiodom.pl, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości