Dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia?
Przez wiele lat celebrowano przede wszystkim obchody Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. Z resztą, to to święto uznawane jest za najważniejsze w religiach chrześcijańskich. Jednak po około kilkuset latach istnienia religii Boże Narodzenie zaczęło zyskiwać na popularności.
Początkowo obchodzono je jednak w różnych terminach, niekoniecznie 25 grudnia. Datę tę ustanowiono dopiero w 353 roku i to nie bez powodu. W tym dniu obchodzono narodziny Mitry - perskiego solarnego bóstwa, zaadaptowanego przez cesarstwo rzymskie.
W starożytnej Grecji Mitra identyfikowany był z Heliosem lub Apollonem. Jego kult zaczął rozprzestrzeniać się w I wieku w Rzymie. Obchody urodzin tego bóstwa cieszyły się ogromną wręcz popularnością i chrześcijanie, aby osłabić ten kult, przejęli datę 25 grudnia jako dzień narodzin własnego Boga.
Data ta została chętnie przyjęta także przez innych, gdyż w tym dniu obchodzono również święto Aiona, greckiego bóstwa, nazywane świętem przesunięcia Słońca. W jej trakcie wyznawcy brali udział w celebracji w noc z 24 na 25 grudnia, a około północy odbywały się najważniejsze obrzędy. o świcie niesiono statuetkę dziecka do miejsca kultu. Był to symbol urodzonego Boga-Słońca przez dziewicę Tanit lub inaczej Dea Caelestis.
Kiedy tak naprawdę urodził się Jezus?
Kiedy w takim razie urodził się Jezus? Naukowcy nie są co do tego pewni. Według przekazów Klemensa Aleksandryjskiego, wczesnochrześcijańskiego teologa podawano 19 kwietnia, 20 maja oraz 17 listopada. Z kolei w II wieku naszej ery w Egipcie święto to zaczęto obchodzić 6 stycznia.
25 grudnia, jako dzień narodzin Chrystusa podają między innymi Hipolit Rzymski i Sekstus Juliusz Afrykański.
Boże Narodzenie a słowiańskie Szczodre Gody
Przesilenie zimowe to czas, który jest istotny dla wielu kultur i religii. Jest to bowiem "magiczny" moment - dni stają się krótsze, było coraz więcej światła, a co za tym idzie zbliżała się wiosna. Stąd też na terenach dzisiejszej Polski obowiązywały już inne święta, znane jako Szczodre Gody.
To z nich katolicyzm w Polsce czerpał wiele swoich tradycji, jak sianko pod obrusem, puste nakrycie dla wędrowca, a właściwie bliskich, których już z nami nie ma, czy świętowanie Wigilii Bożego Narodzenia i wiele innych. Można więc powiedzieć, że obchodzone w tym czasie święta są zlepkiem wielu kultur, wierzeń i tradycji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w Polsce i innych krajach
- Kolędnicy i szopki, czyli świąteczne zwyczaje w Polsce. "Tradycja przekazywana z pokolenie na pokolenie"
- Symbole i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia - co oznaczają i skąd pochodzą?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Historia Bez Cenzury/Kult Mitry a chrześcijaństwo/national-geographic.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fred de Noyelle/Getty Images