Dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia? Kiedy urodził się Jezus?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Góralskie tradycje świąteczne
Góralskie tradycje świąteczne
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż
Utarło się przekonanie, że terminy świąt zostały zaadaptowane przez religię chrześcijańską z naszych rdzennych słowiańskich wierzeń. Czy jest to prawda? Dlaczego Boże Narodziny obchodzimy 25 grudnia? Jak ma się to do Szczodrych Godów? Kiedy urodził się Jezus? Wyjaśniamy. 

Dlaczego święta Bożego Narodzenia obchodzimy 25 grudnia?

Przez wiele lat celebrowano przede wszystkim obchody Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. Z resztą, to to święto uznawane jest za najważniejsze w religiach chrześcijańskich. Jednak po około kilkuset latach istnienia religii Boże Narodzenie zaczęło zyskiwać na popularności.

Początkowo obchodzono je jednak w różnych terminach, niekoniecznie 25 grudnia. Datę tę ustanowiono dopiero w 353 roku i to nie bez powodu. W tym dniu obchodzono narodziny Mitry - perskiego solarnego bóstwa, zaadaptowanego przez cesarstwo rzymskie. 

W starożytnej Grecji Mitra identyfikowany był z Heliosem lub Apollonem. Jego kult zaczął rozprzestrzeniać się w I wieku w Rzymie. Obchody urodzin tego bóstwa cieszyły się ogromną wręcz popularnością i chrześcijanie, aby osłabić ten kult, przejęli datę 25 grudnia jako dzień narodzin własnego Boga.

Data ta została chętnie przyjęta także przez innych, gdyż w tym dniu obchodzono również święto Aiona, greckiego bóstwa, nazywane świętem przesunięcia Słońca. W jej trakcie wyznawcy brali udział w celebracji w noc z 24 na 25 grudnia, a około północy odbywały się najważniejsze obrzędy. o świcie niesiono statuetkę dziecka do miejsca kultu. Był to symbol urodzonego Boga-Słońca przez dziewicę Tanit lub inaczej Dea Caelestis. 

Kiedy tak naprawdę urodził się Jezus?

Kiedy w takim razie urodził się Jezus? Naukowcy nie są co do tego pewni. Według przekazów Klemensa Aleksandryjskiego, wczesnochrześcijańskiego teologa podawano 19 kwietnia, 20 maja oraz 17 listopada. Z kolei w II wieku naszej ery w Egipcie święto to zaczęto obchodzić 6 stycznia.

25 grudnia, jako dzień narodzin Chrystusa podają między innymi Hipolit Rzymski i Sekstus Juliusz Afrykański.

Boże Narodzenie a słowiańskie Szczodre Gody

Przesilenie zimowe to czas, który jest istotny dla wielu kultur i religii. Jest to bowiem "magiczny" moment - dni stają się krótsze, było coraz więcej światła, a co za tym idzie zbliżała się wiosna. Stąd też na terenach dzisiejszej Polski obowiązywały już inne święta, znane jako Szczodre Gody.

To z nich katolicyzm w Polsce czerpał wiele swoich tradycji, jak sianko pod obrusem, puste nakrycie dla wędrowca, a właściwie bliskich, których już z nami nie ma, czy świętowanie Wigilii Bożego Narodzenia i wiele innych. Można więc powiedzieć, że obchodzone w tym czasie święta są zlepkiem wielu kultur, wierzeń i tradycji.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Historia Bez Cenzury/Kult Mitry a chrześcijaństwo/national-geographic.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fred de Noyelle/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości