Styl Życia

Boże Narodzenie 2020. "Zapowiadają się wyjątkowo 'chude' święta"

święta, Boże Narodzenie, stół

Jill Wellington/Pixabay

Styl Życia

Boże Narodzenie 2020. "Zapowiadają się wyjątkowo 'chude' święta"

święta, Boże Narodzenie, stół

Jill Wellington/Pixabay

Boże Narodzenie będą przebiegać inaczej niż te, które pamiętamy. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Żeby uniknąć zakażenia święta spędzimy w kameralnym, mniejszym niż zwykle gronie, a zamknięcie hoteli i stoków narciarskich wymusiło brak grudniowych wyjazdów. To wszystko sprawia, że w tym roku na Boże Narodzenie wydamy mniej pieniędzy. Jakie zakupy ograniczymy? 

Boże Narodzenie 2020 - mniejsze wydatki

41 proc. Polaków wyda na nadchodzące święta bożonarodzeniowe mniej pieniędzy niż w zeszłym roku. Tak wynika z badania GfK "Corona Mood". To efekt pandemii i narastających obostrzeń.

Aż 4 na 10 polskich gospodarstw domowych planuje ograniczyć wydatki na świąteczne prezenty, dekoracje czy jedzenie. Taki sam odsetek ankietowanych spodziewa się, że na zakupy przeznaczy tyle samo, co przed rokiem. 

To, że tegoroczny budżet świąteczny w jego domu urośnie deklaruje zaledwie 6 proc. z nas. Jednak większe wydatki nie muszą oznaczać większych zakupów, ponieważ w relacji rok do roku wzrosły ceny większości popularnych kategorii produktowych.

Boże Narodzenie 2020 skromniejsze niż zwykle

Mniejsze wydatki na święta - skąd takie deklaracje konsumentów? Po pierwsze, wynikają z troski o finanse i rozsądnego zarządzania domowym budżetem w dobie niepewności. 

- Z drugiej strony, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tegoroczne święta, ze względu na wprowadzane obostrzenia, będą po prostu mniej liczne. Ze względu na dystans społeczny większość z nas zrezygnuje również z małych upominków, corocznie wręczanych na spotkaniach przedświątecznych ze znajomymi albo w pracy - wyjaśnia  Dominika Grusznic-Drobińska, dyrektor ds. marketing & consumer intelligence w GfK Polonia. Ponadto, jak zauważa, w grudniu nie wyjedziemy w góry

Deklaracja o mniejszych wydatkach wydaje się więc jak najbardziej racjonalna, a kolejne obostrzenia wprowadzone w ostatnich dniach mogą jeszcze wzmocnić naszą konsumpcyjną wstrzemięźliwość. Zapowiadają się więc wyjątkowo "chude" święta – ocenia Dominika Grusznic-Drobińska.

Corona Mood

Badanie mierzy dynamikę zachowań konsumenckich w Polsce oraz monitoruje styl życia i nastroje polskich gospodarstw domowych w obliczu pandemii COVID-19. Najnowsza, siódma ankieta, została zrealizowana między 7 a 9 listopada br.

Skąd wzięła się moda na obciachowe swetry świąteczne? Zobacz wideo:

COVER VIDEO/x-news

Zobacz też:

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2020. Będzie śnieg! 

Tych potraw nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Poznaj tradycyjne przepisy na 12 świątecznych dań

Czy w święta Bożego Narodzenia trzeba iść do kościoła? Ksiądz: "Pan Bóg wie, co się dzieje na świecie, więc jest wyrozumiały"

Źródło: wirtualnemedia.pl |
Co sądzisz o tym artykule?
78
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0