Dlaczego dajemy sobie prezenty na święta? Skąd wzięła się ta tradycja?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pomysłowe prezenty, które zrobimy sami
Pomysłowe prezenty, które zrobimy sami
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż
Tradycja obdarowywania się prezentami kultywowana jest w wielu zakątkach świata. W niektórych, jak w Stanach prezenty otrzymywane są w Boże Narodzenie, w Polsce z kolei obchodzi się tą tradycję w Wigilię. Skąd się wziął ten zwyczaj?

Tradycja dawania prezentów na święta Bożego Narodzenia

Tradycja obdarowywania prezentami znana jest od XIII wieku i nawiązuje do darów złożonych przez Trzech Królów podczas wizyty w Betlejem. Stąd w niektórych regionach, np. w Hiszpanii, prezentami obdarowuje się 6 stycznia, w ich święto. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci dostają podarunki. Do Polski zwyczaj ten zawitał jednak 6 wieków później, czyli w wieku XIX. 

Chrześcijańska tradycja dawania prezentów jest też silnie związana z Mikołajem, a właściwie świętym Mikołajem z Miry. Pochodził on z majętnej rodziny, był biskupem, a znany był ze swojej działalności charytatywnej. Pomagał biednym i wszystkim potrzebującym. Według legendy biskup pomógł pewnemu arystokracie wydać jego córki za mąż wrzucając przez komin trzy sakiewki ze złotem. Dzięki nim mężczyzna mógł wydać swoje dzieci za mąż. Stąd też powstała idea świętego Mikołaja wchodzącego przez komin, aby podłożyć prezenty. 

Co więcej, święty miał też w zwyczaju rozdawać drobne upominki dzieciom. Celem uczczenia jego pamięci było wręczanie prezentów na 6 grudnia, w dzień jego śmierci.

Tradycja prezentów pod choinką

Wbrew pozorom prezenty znajdowane pod choinką nie są szczególnie znana na świecie. Jest to tradycja niezwykle popularna w Polsce i ciężko jest znaleźć dla tego zwyczaju konkretne wyjaśnienie. W wielu krajach samo drzewko stanowi niespodziankę, a prezenty wręcza się sobie wzajemnie 25 grudnia, w Boże Narodzenie. Więcej o choince Bożonarodzeniowej przeczytasz tutaj: Kiedy ubierać choinkę? O czym warto pamiętać podczas jej przyozdabiania? Skąd wziął się ten zwyczaj?

Kiedy i kto daje prezenty na święta Bożego Narodzenia?

Prezenty w zależności od regionu przynosi nie tylko święty Mikołaj, ale również Gwiazdor, Gwiazdka, Dzieciątko Jezus lub Aniołek. Tradycyjnie w Polsce zostawia się je pod drzewkiem świątecznym 24 grudnia. W Mikołajki, 6 grudnia, zostawiane są najczęściej w skarpecie lub zostawiane pod poduszką.. Więcej o tych tradycjach dowiesz się stąd: Jak nazywa się św. Mikołaj? Gdzie podkłada prezenty i kiedy to robi? Cała prawda o Mikołajkach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: wyjatkowyprezent.pl

Źródło zdjęcia głównego: PhotoMIX-Company / 404 images/Pixabay

podziel się:

Pozostałe wiadomości