Gorące tematy

Gdzie mieszka prawdziwy Święty Mikołaj? Sprawdź, na jaki adres słać listy do niego

Gorące tematy

Aktualizacja:

Przed nami święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi nadejście świętego Mikołaja, który rozdaje prezenty. Gdzie tak naprawdę mieszka? Na jaki adres powinniśmy słać listy i kiedy? Jak wygląda jego praca? Ile listów dostaje dziennie? Zobaczcie wioskę Świętego Mikołaja, jego dom i poczujcie świąteczny klimat w materiale "Dzień Dobry TVN".

Gdzie mieszka prawdziwy Święty Mikołaj

Prawdziwy Święty Mikołaj mieszka w Laponii na kole podbiegunowym. Jego dom znajduje się niedaleko miasteczka Rovaniemi w Finlandii. Dlaczego akurat tam? Nie tylko ze względu na mieszkające w Finlandii renifery, które ciągną magiczny zaprzęg, ale również ze względu na pewną magiczną górę. Znajduje się tam tzw. Korvatunturi, czyli dosłownie fińskie ucho. Przypomina swoim kształtem królicze uszy, dzięki którym elfy są w stanie podsłuchiwać, o czym marzą dzieci na całym świecie.

Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świątDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Rovaniemi to największe miasto w Laponii. Samo miasteczko Świętego Mikołaja znajduje się jednak nieco dalej, bo 8 kilometrów od centrum miasta. A przez jego dom przechodzi granica koła podbiegunowego.

Na jaki adres słać listy do Świętego Mikołaja

Listy do świętego Mikołaja powinniśmy słać na adres:

Santa Claus,

Arctic Circle/Napapiiri FIN-96930,

Rovaniemi, Finlandia.

Wysyłając list przed 6 grudnia jest szansa, że otrzymamy wiadomość zwrotną. Dlatego śpieszcie się i piszcie listy. Nie zapomnijcie przy tym złożyć życzenia z okazji imienin Mikołaja, które są właśnie 6 grudnia.

Jak wygląda praca Świętego Mikołaja? Ile listów dziennie odbiera?

W miasteczku Świętego Mikołaja znajduje się specjalna poczta, na którą spływają wszystkie listy od dzieci z życzeniami.

- W pracowitym sezonie odbieramy nawet 30 tysięcy listów dziennie. To bardzo dużo. A w całym roku Mikołaj dostaje pół miliona listów od dzieci z całego świata - mówi Katja, elf z poczty Świętego Mikołaja

W wigilijny wieczór Mikołaj posypuje renifery magicznym pudrem i dzięki temu magiczny zaprzęg może dotrzeć do wszystkich miejsc na świecie w trakcie gwiazdki. Dzięki pudrowi nos Rudolfa robi się czerwony i wszystkie renifery mogą lecieć. A jakiego koloru jest sam słynny Rudolf? Wszystkie renifery są białe, jednak ten wyjątkowy zwierzak jest brązowy - po tym go rozpoznacie.

Sam Święty Mikołaj urzęduje w największym budynku w wiosce i nie trudno go znaleźć. W sekretariacie wszystkie dzieci mogą się z nim spotkać. Skąd wie, jak dotrzeć do wszystkich dzieci? W Boże Narodzenie używa systemu RNS, czyli Reniferowego Systemu Nawigacji, to on prowadzi do maluchów na całym świecie.

- Jest tylko jeden dokument wspominający mój wiek i jest to prawo jazdy na renifery - zdradza Święty Mikołaj zapytany o swój wiek. - W rubryce wiek wpisane jest "wiele lat temu" - dodaje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN/Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Per Breiehagen/Getty Images

Pozostałe wiadomości