Styl życia

Jak nazywa się św. Mikołaj? Gdzie podkłada prezenty i kiedy to robi? Cała prawda o Mikołajkach

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Skarpety wiszące na kominku

Mikołajki to imieniny Świętego Mikołaja lub Dzień Świętego Mikołaja. Tradycyjnie w krajach katolickich i protestanckich w tym dniu imiennik tego święta przychodził obdarować grzeczne dzieci prezentami, a niegrzeczne rózgą. Jak był jednak nazywany w różnych częściach kraju? Gdzie powinien zostawić prezenty? Poznaj tradycje związane z Mikołajkami.

Święty Mikołaj to historyczna postać, znana również jako Mikołaj z Miry lub z Bari, która współcześnie została zmieniona przez popkulturę.

Mikołajki. Jak inaczej nazywa się św. Mikołaj?

Chociaż na świecie przyjęło się, że prezenty przynosi Święty Mikołaj, to w samej Polsce jest wiele wariantów tego, kto podkłada upominki.

Gwiazdor to osoba, która wywodzi się z dawnych grup kolędników. Nosił on gwiazdę, ubrany był w baranicę i futrzaną czapę, a jego twarz umazana była sadzą. Nosił on ze sobą wór z prezentami, a dla niegrzecznych dzieci - rózgi. Obecnie wygląda on bardziej jak spopularyzowany św. Mikołaj słynnego napoju - Coca Coli. Gwiazdor odpytywał dzieci z pacierza oraz kolęd, a ponadto znał wszystkie dobre i złe uczynki. Postać ta najpopularniejsza była w regionach Wielkopolski, Warmii, Kujaw, ziemi lubuskiej oraz na Kaszubach.

Mikołajki gwiazd
Mikołajki gwiazd Prezenty mikołajkowe Anny Kopacz, Izabeli Łapińskiej, Kasi Struss, Grażyny Błęckiej-Kolskiej, Jolanty Fraszyńskiej i Justyny Steczkowskej. Źródło: Dzień Dobry TVN

Na południu Polski prezenty roznosi Gwiazdka, Dzieciątko lub Aniołek. Ten ostatni to zwyczaj przede wszystkim z Małopolski, ale Aniołek przynosi też prezenty na Słowacji i Węgrzech. Dzieciątko z kolei prawdopodobnie przybyło z Czech i popularne jest w regionach Górnego Śląska. Jest jeszcze Gwiazdka, ta z kolei roznosi prezenty w południowo-wschodniej Polsce. 

Dziadek Mróz, albo Dziad Moroz to postać przynosząca prezenty we wschodniej części Polski. Prawdopodobnie pochodzi z wschodniosłowiańskiego folkloru, miał to być świecki odpowiednik Świętego Mikołaja. Pojawia się on w Nowym Roku, a nie na wigilię czy Mikołajki. Swoją siedzibę ma we wsi Kamieniuki, która znajduje się po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej. 

Mikołajki. Gdzie św. Mikołaj podkłada prezenty? Kiedy to robi?

Tak, jak różne osoby przynoszą prezenty na święta, tak też w różnych miejscach je zostawiają. W Wigilię utarło się, że prezenty znajduje się pod choinką. Jednak w Mikołajki, czyli w noc z 5 na 6 grudnia, czyli święto Świętego Mikołaja, dzieci mogą znaleźć prezenty w różnych miejscach. Z Holandii przyszedł do nas zwyczaj zostawiania prezentów w butach stawianych przy kominkach, z kolei z Austrii również w butach, jednak postawionych na parapecie. Z Czech z kolei przyszedł zwyczaj pozostawiania skarpet na ramach okiennych, do których trafiały podarki. Obecnie dzieci mogą znajdować prezenty w jeszcze jednym miejscu - pod poduszką. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: inarik/Getty Images

Pozostałe wiadomości