Jak nazywa się św. Mikołaj? Gdzie podkłada prezenty i kiedy to robi? Cała prawda o Mikołajkach

Skarpety wiszące na kominku
GettyImages-494344032
Źródło: iStockphoto
Mikołajki to imieniny Świętego Mikołaja lub Dzień Świętego Mikołaja. Tradycyjnie w krajach katolickich i protestanckich w tym dniu imiennik tego święta przychodził obdarować grzeczne dzieci prezentami, a niegrzeczne rózgą. Jak był jednak nazywany w różnych częściach kraju? Gdzie powinien zostawić prezenty? Poznaj tradycje związane z Mikołajkami.
Czekamy na wasze listy do św. Mikołaja
Źródło: Dzień Dobry TVN

Święty Mikołaj to historyczna postać, znana również jako Mikołaj z Miry lub z Bari, która współcześnie została zmieniona przez popkulturę.

Mikołajki. Jak inaczej nazywa się św. Mikołaj?

Chociaż na świecie przyjęło się, że prezenty przynosi Święty Mikołaj, to w samej Polsce jest wiele wariantów tego, kto podkłada upominki.

Gwiazdor to osoba, która wywodzi się z dawnych grup kolędników. Nosił on gwiazdę, ubrany był w baranicę i futrzaną czapę, a jego twarz umazana była sadzą. Nosił on ze sobą wór z prezentami, a dla niegrzecznych dzieci - rózgi. Obecnie wygląda on bardziej jak spopularyzowany św. Mikołaj słynnego napoju - Coca Coli. Gwiazdor odpytywał dzieci z pacierza oraz kolęd, a ponadto znał wszystkie dobre i złe uczynki. Postać ta najpopularniejsza była w regionach Wielkopolski, Warmii, Kujaw, ziemi lubuskiej oraz na Kaszubach.

Na południu Polski prezenty roznosi Gwiazdka, Dzieciątko lub Aniołek. Ten ostatni to zwyczaj przede wszystkim z Małopolski, ale Aniołek przynosi też prezenty na Słowacji i Węgrzech. Dzieciątko z kolei prawdopodobnie przybyło z Czech i popularne jest w regionach Górnego Śląska. Jest jeszcze Gwiazdka, ta z kolei roznosi prezenty w południowo-wschodniej Polsce. 

Dziadek Mróz, albo Dziad Moroz to postać przynosząca prezenty we wschodniej części Polski. Prawdopodobnie pochodzi z wschodniosłowiańskiego folkloru, miał to być świecki odpowiednik Świętego Mikołaja. Pojawia się on w Nowym Roku, a nie na wigilię czy Mikołajki. Swoją siedzibę ma we wsi Kamieniuki, która znajduje się po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej. 

Mikołajki. Gdzie św. Mikołaj podkłada prezenty? Kiedy to robi?

Tak, jak różne osoby przynoszą prezenty na święta, tak też w różnych miejscach je zostawiają. W Wigilię utarło się, że prezenty znajduje się pod choinką. Jednak w Mikołajki, czyli w noc z 5 na 6 grudnia, czyli święto Świętego Mikołaja, dzieci mogą znaleźć prezenty w różnych miejscach. Z Holandii przyszedł do nas zwyczaj zostawiania prezentów w butach stawianych przy kominkach, z kolei z Austrii również w butach, jednak postawionych na parapecie. Z Czech z kolei przyszedł zwyczaj pozostawiania skarpet na ramach okiennych, do których trafiały podarki. Obecnie dzieci mogą znajdować prezenty w jeszcze jednym miejscu - pod poduszką. 

Święty Mikołaj w chrześcijaństwie, czyli św. Mikołaj z Miry

W Kościele Katolickim 6 grudnia obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja z Miry. Jest on świętym zarówno w katolicyzmie, jak i w prawosławiu. Zgodnie ze średniowieczną hagiografią żył na przełomie III i IV wieku. W dniu jego śmierci - 6 grudnia obchodzone jest jego święto.

Święty Mikołaj był biskupem Miry w Licji. Od IX wieku czczony w chrześcijaństwie wschodnim oraz zachodnim nie tylko jako święty, ale również cudotwórca. Legend na temat tej postaci jest wiele, pierwsze datowane są na około 200 lat po domniemanej śmierci Biskupa. Miał on być człowiekiem o szczodrym sercu, który przynosił podarunki najbardziej potrzebującym. Stąd wzięła się tradycja rozdawania podarków w jego dniu, a później także w święta Bożego Narodzenia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Nie tylko Kate musi stawić czoła trudnościom. Poznaj 6 księżniczek, które przetrwały dramatyczne chwile

Nie tylko Kate musi stawić czoła trudnościom. Poznaj 6 księżniczek, które przetrwały dramatyczne chwile

Vapowanie plagą wśród młodzieży. Czym grozi? "Większość uczniów miała z tymi produktami kontakt"

Vapowanie plagą wśród młodzieży. Czym grozi? "Większość uczniów miała z tymi produktami kontakt"

Wilki i niedźwiedzie podchodzą pod domy. Wójt gminy apeluje o zachowanie ostrożności

Wilki i niedźwiedzie podchodzą pod domy. Wójt gminy apeluje o zachowanie ostrożności

"Pogrzeb żuru i wieszanie śledzia". Te wielkanocne tradycje znają nieliczni

"Pogrzeb żuru i wieszanie śledzia". Te wielkanocne tradycje znają nieliczni

Kiedy odbywa się święcenie pokarmów i czy jest obowiązkowe?

Kiedy odbywa się święcenie pokarmów i czy jest obowiązkowe?

Podczas porodu głowa dziecka oderwała się od ciała

Podczas porodu głowa dziecka oderwała się od ciała

Tomasz Makowiecki na 10 lat zniknął ze sceny muzycznej. "Nie do końca byłem pewien, czy mam coś do przekazania ludziom"

Tomasz Makowiecki na 10 lat zniknął ze sceny muzycznej. "Nie do końca byłem pewien, czy mam coś do przekazania ludziom"

"Hotel Paradise 8". Dlaczego Jessica nie wybrała Bartka? Prawda wyjdzie na jaw

"Hotel Paradise 8". Dlaczego Jessica nie wybrała Bartka? Prawda wyjdzie na jaw

Odpust zupełny w Wielki Czwartek. Sprawdź, jak można go uzyskać

Odpust zupełny w Wielki Czwartek. Sprawdź, jak można go uzyskać

Makijaż świąteczny w 10 minut. Jak go zrobić?

Makijaż świąteczny w 10 minut. Jak go zrobić?