Zdrowie

Polacy na potęgę kupują suplementy. "Stwarzamy w ten sposób dla siebie niebezpieczeństwo"

Zdrowie

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Polacy kupują suplementy na potęgę
Polacy kupują suplementy na potęgę Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wzrasta sprzedaż suplementów diety na stres i nerwy. W ubiegłym roku Polacy wydali na nie aż 221 milionów złotych. Czy popularność takich preparatów idzie w parze ze skutecznością? O zagrożeniach, jakie mogą ze sobą nieść, mówiła w Dzień Dobry TVN farmaceutka Ana Krysiewicz.

Suplementy diety na uspokojenie

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się suplementy diety na uspokojenie nerwów. Ich sprzedaż w ubiegłym roku zwiększyła się aż o 30 procent. Jak się okazuje, Polacy wydali na nie 221 milionów złotych. Czy słusznie widzimy w nich sposób na zwalczenie stresu?

- W większości przypadków myślę, że niesłusznie. Jest za dużo reklam. Wewnętrzną potrzebę zaczynamy czuć wtedy, kiedy widzimy reklamy w telewizji. Bardzo często jest tak, że przychodzą osoby po konkretny produkt - tłumaczy farmaceutka Ana Krysiewicz. Jak podkreśla, dopiero po rozmowie z klientami okazuje się, że w większości dali się nabrać na chwyt marketingowy.

Nasza rozmówczyni zwraca uwagę na zagrożenia, które mogą się z tym wiązać.

- Problem jest taki, że stwarzamy w ten sposób dla siebie też niebezpieczeństwo. Te preparaty, suplementy czy leki nie mogą być stosowane, gdy prowadzimy samochód czy obsługujemy maszyny, bo będą zaburzały - zaznacza farmaceutka. - Preparaty mogą wchodzić z interakcje z solarium czy słońcem. Mogą powodować zmiany na skórze, poparzenia - ostrzega.

Bezpieczne leki na stres - na co uważać?

Wielu Polaków wybiera również roztwory wodne. Popularnym sposobem na ukojenie nerwów jest herbata z melisy. Ana Krysiewicz tłumaczy, że działa ona jednak głównie na układ pokarmowy.

- Jeżeli mamy stres, boli nas z tego powodu żołądek i mamy problemy jelitowe, to rzeczywiście będzie okej. (...) Ale jeżeli jest to typowy stres, (...) to zdecydowanie alkoholowy roztwór się lepiej sprawdzi - podkreśla specjalistka.

Jakie preparaty w bezpieczny sposób pomogą nam zredukować napięcie? - Najlepiej, żeby to były leki, które zawierają melisę, walerianę, serdecznik i szyszki chmieli - wylicza. Nie poleca suplementów, które łączą je z innymi substancjami np. na odporność.

Ana Krysiewicz ostrzega również przed łączeniem suplementów z antykoncepcją. - Musimy pamiętać o tym, że osoby, które biorą antykoncepcję, muszą robić odstęp, a niektórych preparatów w ogóle nie mogą stosować, ponieważ zmniejsza się działanie leków podstawowych - tłumaczy. - Tak samo, jak bierzemy leki depresyjne. Ich też nie powinno się łączyć z suplementami - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości