40 proc. mieszkańców krajów o średnim i wysokim dochodzie jest narażonych na potencjalnie szkodliwy poziom dźwięku. Szczególnie dotyczy to nastolatków i młodych dorosłych - alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Zjawisko niestety narasta. Jak zapobiec skutkom hałasu? Przypominamy o tym z okazji Światowego Dnia Słuchu.
Zdrowie
Zdrowie
Bezpieczny poziom hałasu
Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że prawie 40 proc. osób w wieku 12-35 lat jest regularnie eksponowanych na potencjalnie szkodliwy poziom hałasu w takich miejscach jak kluby, dyskoteki, bary i koncerty. Problem może dotyczyć nawet miliarda osób na całym świecie. WHO podkreśla, że zalecany maksymalny poziom dźwięku nie powinien przekraczać 100 decybeli.
Jak przekazała TVN24 dyrektorka departamentu chorób niezakaźnych Bente Mikkelsen, ryzyko utraty słuchu wzrasta, czego powodem jest brak bezpiecznych warunków słuchania. Zjawisko dotyczy nie tylko domowych i przenośnych urządzeń audio, ale również lokali i imprez. Z wytycznych WHO wynika, że miejsca, gdzie występuje duża ekspozycja na hałas, powinny dysponować odpowiednio wydzieloną strefą ciszy.
Jak chronić się przed hałasem?
Najnowsze zalecenia uzupełniają wskazówki wydane przez WHO w 2019 roku. Wówczas organizacja opisywała, jak uniknąć uszkodzeń słuchu wynikających ze słuchania zbyt głośnej muzyki. Specjaliści przestrzegają, że zmiany będące skutkiem hałasu są trwałe, więc istotna jest właściwa profilaktyka.
Najważniejszym czynnikiem obniżającym ryzyko uszkodzenia słuchu jest zmniejszenie głośności w przenośnych urządzeniach oraz używanie właściwie dopasowanych słuchawek. Pomocna jest również funkcja redukcji hałasu. Z kolei w głośnych miejscach zalecane jest noszenie zatyczek. Istotne również są regularne badania słuchu.
Światowy Dzień Słuchu
Światowy Dzień Słuchu obchodzony jest co roku 3 marca. Święto to zostało zainicjowane przez Biuro ds. Zapobiegania Niedowidzeniu i Głuchocie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)celem podnoszenia świadomości społecznej na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promowania działań na rzecz profilaktyki słuchu na całym świecie. Warto słyszeć, dlatego warto jest badać swój słuch.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak używać słuchawek, aby nie uszkodzić słuchu?
- Przez stres straciła słuch. "Może moja historia zmobilizuje innych i postanowią być szczęśliwi"
- Hałas może negatywnie wpływać nawet na trawienie. "Leży u podnóża różnych schorzeń"
Autor: Adam Barabasz
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: gilaxia / Getty Images