odwodnienie organizmu

    odwodnienie organizmu

    Upały dały już o sobie znać. Na dworze gorąco, w domu duszno, a w samochodzie bez klimatyzacji ciężko wytrzymać nawet kilka minut. W takich dniach ważny jest nie tylko krem z filtrem i przewiewna odzież, ale także odpowiednie nawodnienie. Bez tego nasz organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Co i jak dużo pić w upalne dni? Jak rozpoznać pierwsze objawy odwodnienia?

    Odwodnienie organizmu to stan chorobowy spowodowany zbyt małą ilością płynów w diecie. Największe ryzyko odwodnienia występuje u niemowląt, które nie są w stanie zasygnalizować pragnienia, i u osób starszych. Przyczyną odwodnienia może być np. upał, wypicie zbyt dużej ilości alkoholu czy przedawkowanie tabletek na odwodnienie.

    Najpierw "rzuca się" na picie, a potem "przelewa się przez ręce". Ma wpadnięte oczy, suchy język, gęstą ślinę, nie oddaje moczu i płacze bez łez. Jeśli organizm Twojego dziecka zachowuje się w ten sposób, to znaczy, że doszło do odwodnienia organizmu. Kiedy konieczna jest interwencja lekarza? Jakich płynów nie podawać odwodnionemu dziecku? W Dzień Dobry TVN pediatra Anna Górska-Kot powiedziała jak uchronić pociechę przed tragicznymi skutkami za małej ilości płynów w organizmie.

    Jak się okazuje, nie tylko niedobór wody w organizmie jest szkodliwy dla zdrowia, ale również picie jej w zbyt dużych ilościach. Co się dzieje w ciele człowieka, kiedy ten wypije za dużo płynów? Dlaczego nie powinniśmy pić przed snem? Ile należy pić w ciągu dnia? Czy rzeczywiście kawa odwadnia organizm? Kiedy dozwolone jest picie większej ilości płynów? Zapytaliśmy o to dietetyczkę Agnieszkę Piskałę, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.