Profilaktyka zdrowia

Alergia na nikiel - objawy, leczenie i profilaktyka

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Zegarek, biżuteria

Alergia na nikiel jest bardzo uciążliwym schorzeniem, ponieważ pierwiastek ten znajduje się nie tylko w wielu przedmiotach codziennego użytku, ale i w niektórych składnikach spożywczych. Niestety wciąż nie opracowano kompleksowej metody leczenia tego typu uczulenia, dlatego niezwykle ważna jest wiedza odnosząca się do profilaktyki reakcji alergicznych.

Alergia na nikiel może przysporzyć nie lada problemów i ograniczeń w codziennym życiu. Są one jednak konieczne, by chory mógł cieszyć się zdrowiem i komfortem.

Czym jest nikiel?

Nikiel jest znanym od lat pierwiastkiem chemicznym. Metal ten znaleźć można w układzie okresowym pierwiastków Mendelejewa pod symbolem Ni. Wykorzystywany jest powszechnie m.in. do produkcji sztucznej biżuterii i guzików, ponieważ jest odporny na ścieranie, ma również dekoracyjną srebrzystą barwę. Ponadto znaleźć można go w sztućcach, oprawkach okularów, zegarkach, sprzączkach od pasków czy klamkach. Powszechne jest wykorzystywanie domieszek niklu do kluczy, garnków, igieł czy monet. Nikiel ma również zastosowanie w medycynie – w implantach ortopedycznych oraz stomatologicznych.

Maja Kapłon o walce z chorobą
Maja Kapłon o walce z chorobą Źródło: Dzień Dobry TVN

Nikiel w jedzeniu

Nikiel znaleźć można nie tylko w metalowych przedmiotach codziennego użytku. Jego niewielkie ilości znajdują się także w kosmetykach, wodzie pozyskiwanej z wodociągów oraz pożywieniu. Produkty spożywcze, w których znajduje się w stosunkowo dużych ilościach, to m.in. soczewica, owies, orzechy oraz owoce – ananasy, banany, brzoskwinie, figi, gruszki.

W przypadku alergii należy zwracać również uwagę na ilość spożywanych margaryny, ostryg, soi, konserw w metalowych puszkach, piwa i czerwonego wina, strączków, orzechów, daktyli, siemienia lnianego, czekolady i kakao, a także produktów zbożowych. Reakcję alergiczną wywołuje spożycie powyżej 0,3 mg tego metalu. Z tego powodu nie należy całkowicie wykluczać z diety produktów bogatych w nikiel, ponieważ jest on składnikiem istotnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Kto jest podatny na uczulenie na nikiel?

W przypadku alergii bardzo trudno wskazać cechy charakterystyczne osób mających większe prawdopodobieństwo na zachorowanie. W kwestii uczulenia na nikiel można jednak zauważyć tendencję, że częściej dotyczy ono kobiet – wynikać to może z częstszego niż w przypadku mężczyzn noszenia sztucznej biżuterii z niklu, głównie kolczyków. Dostrzec można, że jest to także choroba zawodowa niektórych grup mających kontakt z tym metalem – kasjerów, stomatologów i jubilerów. Dotychczas nie wykazano czynników genetycznych mających wpływ na pojawienie się uczulenia na nikiel.

Uczulenie na nikiel – objawy

Objawy uczulenia na nikiel to głównie objawy skórne – wyprysk kontaktowy cechujący się podrażnieniem, zaczerwienioną i zgrubiałą skórą, która w niektórych przypadkach może się łuszczyć. W sytuacji spożycia nadmiaru niklu reakcja alergiczna skupia się na układzie pokarmowym. Pojawiają się nudności, wymioty, bóle brzucha. Mogą pojawiać się także mniej typowe objawy tego uczulenia, np. zapalenie spojówek, katar, duszności, Czasem alergia na nikiel daje objawy ogólnoustrojowe takie jak wstrząs anafilaktyczny.

Test alergicznej na nikiel

W wykryciu i zdiagnozowaniu alergii na nikiel, podobnie jak w innych przypadkach alergii, bardzo ważną rolę odgrywa wywiad lekarski oraz występowanie typowych objawów alergii na nikiel po kontakcie z nim. Wykonuje się również test płatkowy mający na celu 100-procentowe potwierdzenie występowania alergii. Polega on na nałożeniu na 48 godzin na skórę na plecach specjalnego plastra lub bibułki nasączonej alergenem. Po upływie tego czasu odkleja się je i ocenia reakcję skórną. Obserwacje powinny być powtarzane przez kolejne 2–3 doby. W diagnostyce wykorzystany może być również roztwór niklu w soli fizjologicznej, który pacjent musi wypić.

Alergia na nikiel – skoro nie odczulanie, to jakie inne metody leczenia?

Niestety aktualny stan wiedzy medycznej nie pozwala na opracowanie kompleksowej metody leczenia uczulenia na nikiel. Niemożliwe jest zastosowanie odczulania oraz szczepionek. Z tego powodu pozostaje jedynie leczenie domowe uczulenia na nikiel. Najważniejszą kwestią jest unikanie kontaktu z tym metalem. Czym można smarować uczulenie na nikiel, gdy dojdzie do podrażnienia? Na rynku istnieje wiele środków dostępnych bez recepty, dzięki którym można złagodzić zmiany wywołane reakcją alergiczną. Leczenie jest objawowe, np. leki antyhistaminowe mogą zmniejszyć świąd. Istotną kwestią jest również nawilżanie skóry. Dobrze sprawdzi się do tego kojący żel z aloesu.

Autor:Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości