Czym wyróżnia się pedicure podologiczny? Jakie zabiegi wchodzą w jego skład?

Zabieg podologiczny
Czym wyróżnia się pedicure podologiczny? Jakie zabiegi wchodzą w jego skład?
Źródło: Michele Pevide/Getty Images
Pedicure podologiczny przeznaczony jest dla osób cierpiących na rozmaite dolegliwości przede wszystkim w obrębie stóp – w tym odciski, modzele czy wrastające paznokcie. Wykonywany jest przez specjalistę w tej dziedzinie, czyli podologa.

Pedicure podologiczny zawiera w sobie pewne elementy klasycznego zabiegu, wymaga jednak znacznie bardziej zaawansowanej wiedzy, odpowiednich narzędzi, a także czasu. Na czym polega i komu jest zalecany?

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zdrowe stopy

DD_20211021_Henryk_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Henryk Wielki - biega po złamaniu kręgosłupa
Henryk Wielki - biega po złamaniu kręgosłupa
Maluje stopami i podbija świat
Maluje stopami i podbija świat
Stopy – dlaczego nie powinniśmy ich przechładzać?
Stopy – dlaczego nie powinniśmy ich przechładzać?

Czym pedicure podologiczny różni się od kosmetycznego?

Pedicure kosmetyczny to podstawowa wersja tego zabiegu, mająca na celu głównie poprawę wyglądu stóp. Wykonywany jest on najczęściej w salonach piękności, zwykle przez techników usług kosmetycznych lub osoby po odpowiednim kursie zawodowym, rzadziej przez kosmetologa. Pedicure podologiczny z kolei, choć również wpływa na wygląd stóp, ma na celu przede wszystkim usunięcie problemów zdrowotnych, często sprawiających dyskomfort, a nawet ból.

Jeszcze przed wykonaniem zabiegu podolog przeprowadza dokładny wywiad z klientem, a także szereg badań z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Dzięki temu może postawić dokładną diagnozę oraz przygotować najlepszy plan leczenia. Często wywiadowi towarzyszy również sporządzenie dokumentacji fotograficznej.

Sam zabieg podologiczny może trwać nawet 1,5 godziny – w przeciwieństwie do procedury typowo kosmetycznej, której przeprowadzenie najczęściej zajmuje od 20 do 30 minut. Wszystko ze względu na mnogość poszczególnych czynności przeprowadzanych przez podologa, a także konieczność szczególnej precyzji w ich wykonywaniu.

Czym zajmuje się podolog i kto powinien do niego trafić?

Podolog, choć sam nie jest lekarzem, powinien ściśle z nimi współpracować, przede wszystkim z dermatologiem, flebologiem, diabetologiem oraz chirurgiem. Aby zostać takim specjalistą, należy najpierw ukończyć studia wyższe z zakresu kosmetologii, a następnie odpowiednie kursy przygotowawcze. Coraz więcej uczelni otwiera również specjalizację podologiczną dla studentów. Podolog zajmuje się diagnostyką chorób w obrębie stóp oraz stawu skokowo–goleniowego, układaniem planu ich leczenia oraz wykonywaniem zabiegów poprawiających stan kończyn dolnych.

Do wskazań do wizyty u podologa należą schorzenia takie, jak:

  • wrastające paznokcie,
  • grzybica stóp i paznokci,
  • zmiany łuszczycowe w obrębie stóp,
  • modzele, odciski i nagniotki,
  • stopa cukrzycowa i inne powikłania cukrzycy,
  • kurzajki i brodawki,
  • zmiany kształtu czy struktury paznokcia (możliwa jest nawet pełna rekonstrukcja),
  • pękające, zrogowaciałe pięty,
  • zmiany kostne, w tym halluksy czy płaskostopie.

Do podologa warto udać się również po nieudanym pedicure w salonie kosmetycznym, szczególnie jeśli konsekwencją zabiegu jest ból w obrębie stóp. Można wybrać się do niego również w celu profesjonalnego obcięcia paznokci. W każdej z powyższych sytuacji specjalista nie tylko pomoże zwalczyć problem, lecz także udzieli porad z zakresu właściwej pielęgnacji problematycznego obszaru.

Jakich narzędzi używa podolog podczas badania?

Specjalista, aby odpowiednio wykonać zabieg, używa licznych narzędzi podologicznych, zarówno w celu zdiagnozowania, jak i usunięcia problemu. Po zebraniu wywiadu pacjent najczęściej badany jest za pomocą podobaroskopu, czyli specjalnej maty podłączonej do komputera. Dzięki niej podolog może ustalić, jak rozkłada się ciężar ciała w obrębie stóp, a także zbadać chód danej osoby i wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Kolejne badanie, tym razem z zastosowaniem podoskopu wyposażonego w lustro i kamerę, pozwala dokładnie przyjrzeć się wysklepieniu stopy, określić jej kształt, a także sprawdzić, jak zachowuje się ona w ruchu. Często wykonuje się również badanie plantografem, który pozwala uzyskać odcisk stopy, a przy tym ustalić punkty jej nadmiernego oraz niedostatecznego obciążenia. Proces diagnostyczny zakończony jest najczęściej badaniem manualnym.

W trakcie zabiegów podologicznych specjalista stosuje głównie narzędzia takie jak dłutka, skalpele oraz frezarka z dobranymi odpowiednimi końcówkami. Często zakłada również specjalne ortezy, służące do unieruchomienia palców po zabiegu oraz ortozy stosowane m.in. w przypadku nieprawidłowego kształtu palca, a także klamry na wrastające paznokcie.

Niekiedy, jeżeli nie ma możliwości bądź konieczności posłużenia się klamrą, podolog zakłada pod paznokieć tamponadę za pomocą sondy podologicznej. Niezbędne są również specjalne pędzelki do nakładanie żelu i akrylu do rekonstrukcji paznokci. Aby każdy zabieg podologiczny mógł zostać wykonany z całkowitą precyzją, na wyposażeniu gabinetu powinna znaleźć się również lampa z lupą.

Wizyta w gabinecie podologa niekiedy jest koniecznością, jednak można udać się tam również w celach profilaktycznych. Taki specjalista potrafi bowiem zadbać o stopy znacznie lepiej niż pedicurzystka.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości