Elon Musk został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Kandydatów do tej prestiżowej nagrody mogą zgłosić jedynie wybrane osoby czy instytucje. Jak wygląda proces wyłaniania laureata? Kto zgłosił Muska? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dziennikarz naukowy Marcin Sawicki.
Elon Musk otrzyma Nobla?
Elon Musk to znany przedsiębiorca i założyciel firm Tesla oraz SpaceX. Bliski współpracownik Donalda Trumpa został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.
W studiu Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki opowiedział widzom, kto nominuje, a kto wybiera laureatów tej nagrody. Dziennikarz naukowy zaznaczył, że samo nominowanie do prestiżowego wyróżnienia "nic nie oznacza".
- Zgłosić i nominować może bardzo dużo osób na świecie. Nie mogą zrobić tego "zwykli ludzie", mogą za to zrobić to posłowie, rządy, uniwersytety, profesorowie z rozmaitych wydziałów, byli nagrodzeni, przedstawiciele organizacji, które Nobla dostały - wymieniał ekspert.
Kto decyduje o laureatach nagrody?
Nominacje można składać online za pomocą specjalnego formularza. Osobiste aplikacje o nagrodę nie mogą być rozpatrywane. Kto z uprawnionych osób zgłosił Elona Muska? - Muska zgłosił słoweński poseł, ale też inne osoby, w tym poseł z Norwegii. Nie dowiemy się wcześniej niż za 50 lat, bo tyle trwa obowiązek dochowania tajemnicy w tych noblowskich aktach, czy ta nominacja została potraktowana poważnie - zaznaczył Marcin Sawicki.
Jak dodał dziennikarz, nominacje muszą zostać złożone do Norweskiego Komitetu Noblowskiego w Oslo przed 1 lutego w roku przyznania nagrody.
- Potem specjalna grupa ekspertów zatrudnionych przez komitet przegląda nominacje i typuje, następnie przedstawia je razem z własnymi rekomendacjami znów do komitetu, a w nim zasiada pięć osób wybranych przez parlament norweski. Z ok. 200 osób listy powstaje krótsza lista 20-osobowa i wybiera się laureata - powiedział gość.
Jakie były największe kontrowersje wokół nagrody Nobla? Zobacz całą rozmowę.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co oglądają nasze dzieci w Internecie? "To jest przekleństwo"
- 17-latek pokazuje na TikToku obrazy swojej mamy. "Jestem wzruszona tym faktem"
- Koniec z hejtem w sieci. Czy zmieni to zakaz dostępu do social mediów dzieciom poniżej 16. roku życia?
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Axelle/Bauer-Griffin / Contributor