Koniec z hejtem w sieci. Czy zmieni to zakaz dostępu do social mediów dzieciom poniżej 16. roku życia?

Rouzes-GettyImages-1097975504
Rouzes-GettyImages-1097975504
Źródło: iStockphoto
Szkolni prześladowcy przenieśli się do Internetu, a coraz więcej dzieci przyznaje, że w sieci doświadczyło hejtu ze strony rówieśników. Czy wprowadzenie zakazu korzystania z popularnych aplikacji dla osób poniżej 16 roku życia może przynieść poprawę?

Codziennie dzieci doświadczają w sieci hejtu

Każdego dnia w sieci dzieci czytają nieprzychylne komentarze rówieśników, są obrażani, poniżani i dręczeni. Choć niewiele osób mówi głośno o hejcie, takie doświadczenia na długo pozostają w pamięci. Bezpośrednio wpływają także na psychikę i samopoczucie najmłodszych.

Kirra Pendergast to edukatorka, która co roku rozmawia z tysiącami nastolatków o bezpieczeństwie w internecie. Podczas wizyty w jednej z australijskich szkół doznała szoku. W czasie prelekcji grupa 12-letnich chłopców wykrzykiwała obelgi w jej stronę. Mimo próśb nauczycieli, dzieci nie reagowały. Gdy niespodziewanie dziewczynka w pierwszym rzędzie rzuciła wobec gościa wulgarny komentarz, Kirra opuściła salę ze łzami w oczach.  

- Wierzę, że zachowanie, które dzisiaj widziałam, jest całkowicie napędzane przez rzeczy, które widzieli w internecie. Właściwie, wiem, że tak jest, i to musi się zmienić- relacjonowała prelegentka na jednym z nagrań.

Social media dla osób powyżej 16 roku życia

Edukatorka z zakresu bezpieczeństwa w internecie przyznała także, że kiedyś była przeciwko zakazowi korzystania z mediów społecznościowych przez dzieci, ale teraz całkowicie popiera ten pomysł. Nad sprawą tą pochylił się także rząd w Australii. Zaproponowano bowiem ustawę, która zakłada usunięcie kont w mediach społecznościowych tj. Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram, Reddit i X – z urządzeń dzieci poniżej 16. roku życia.

Jeśli ustawa zostanie uchwalona, sądy będą mogły nałożyć grzywny w wysokości niemal 50 milionów dolarów australijskich na firmy zajmujące się mediami społecznościowymi, które nie podejmą odpowiednich kroków w celu zapobiegania korzystaniu z ich usług przez dzieci poniżej wieku określonego w przepisach. Rząd nie mówi firmom technologicznym, jak mają to zrobić, jednak oczekuje wprowadzenia odpowiednich technologii weryfikujących wiek.

Krytycy twierdzą, że działanie to może przynieść przeciwne efekty, gdyż dzieci chcąc złamać przepisy, przeniosą się w głąb nieuregulowanych obszarów internetu. Zwolennicy twierdzą zaś, że warto podjąć kroki, gdyż te mogą uratować ludzkie życie. Coraz więcej dzieci, które doświadczyły hejtu i gnębienia ma za sobą próby samobójcze

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości