Newsy

Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021. "Marzy mi się, żeby głos rozmaitych mniejszości był bardziej słyszalny"

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Co słychać w świecie show-biznesu?
Dzień Dobry TVNCo słychać w świecie show-biznesu?

Nagroda Literacka Nike 2021 przyznana. Tegorocznym laureatem został Zbigniew Rokita za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Zwycięzca zdobył również Nagrodę Nike Czytelników. Kto jeszcze został wyróżniony?

Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021

Literacka nagroda Nike przyznawana jest od 1997 roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej. Pierwszym uhonorowanym pisarzem został Wiesław Myśliwski. Natomiast laureatem Nagrody Literackiej Nike 2021 jest Zbigniew Rokita za "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Autor poza statuetką Nike otrzymał także nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Pisarz wygrał także w plebiscycie na Nagrodę Nike Czytelników.

- Nagradzamy nie tylko ważny temat, odwagę stawiania nieoczywistych punktów widzenia, ale też językową, narracyjną biegłość pisarza... Nagradzamy "Kajś", książkę pomagającą zrozumieć przemocowy charakter oficjalnej historii. I podnoszącą na duchu jako zapis codzienności, w której dobroć ludzka odgrywa ratunkową rolę - uzasadniała decyzję jury prof. Inga Iwasiów.

"Kajś" Zbigniewa Rokity (wyd. Czarne, 2020) to reporterska opowieść o Górnym Śląsku. O tożsamości, przynależności, ale i próby zrozumienia różnych racji.

Postanowiłem pokręcić się po okolicy, spróbować złożyć to w całość. I czego tam nie znalazłem: blisko milion ludzi deklarujących "nieistniejącą" narodowość, katastrofę ekologiczną nieznanych rozmiarów, opowieści o polskiej kolonii, o separatyzmach i ludzi kibicujących nie tej reprezentacji co trzeba. Oto nasza silezjogonia

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku w Gliwicach. Jest dziennikarzem i reporterem. Swoje teksty publikował m.in. na łamach "Polityki", "Tygodnika Powszechnego" czy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Nagroda 25-lecia Nike: Mariusz Szczygieł i "Nie ma"

Nagrodę 25-lecia Nike otrzymał z kolei Mariusz Szczygieł za zbiór reportaży "Nie ma". Porusza w nich temat śmierci, pustki, żałoby. Zadaje bohaterom osobiste pytania, czym sam się odsłania.

Nagroda Literacka Nike 2021 - finaliści

Przypomnijmy, że o Nike 2021 walczyli:

  • "Fuerte" - Kasper Bajon,
  • "Zaświaty" - Krzysztof Fedorowicz,
  • "Lajla znaczy noc" - Aleksandra Lipczak,
  • "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" - Grzegorz Piątek,
  • "Podwójne wahadło" - Jacek Podsiadło,
  • "Kajś" - Zbigniew Rokita,
  • "Panny z 'Wesela'. Siostry Mikołajczykówny i ich świat" - Monika Śliwińska.

Podczas gali wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe statuetki. Odbierając je wielu z nich zwracało uwagę na sytuację uchodźców - mężczyzn, kobiet i dzieci - przekraczających granicę z Białorusią w drodze do Polski. Zaznaczali potrzebę niesienia im pomocy.

- Marzy mi się, żeby głos Ślązaków, Ślązaczek, ale też wszystkich rozmaitych mniejszości, był bardziej słyszalny – podkreślił laureat Nike Zbigniew Rokita. Z kolei nominowana za "Lajla znaczy noc" Aleksandra Lipczak odczytała fragment listu grupy Rodziny bez granic.

Nagroda Literacka Nike. Kto wygrał do tej pory?

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Literackiej Nike znaleźli się m.in.: Olga Tokarczuk, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk i Mariusz Szczygieł. Ubiegłorocznym zwycięzcom był Radek Rak za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli".

Zobacz też:

Zobacz wideo: Nowa książka Tomasza Stawiszyńskiego

Nowa książka Tomasza Stawiszyńskiego
Nowa książka Tomasza Stawiszyńskiego
Dzień Dobry TVN

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gulfiya Mukhamatdinova/Getty Images

Pozostałe wiadomości