Styl życia

XVIII edycja Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Etapy, eliminacje i uczestnicy Konkursu Chopinowskiego 2020

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
PAP/TVN24
Mężczyzna ubrany na galowo grający na fortepianie

XVIII Konkurs Chopinowski trwa od 2 do 23 października. To najważniejsze wydarzenie związane z muzyką klasyczną w Polsce, a przy tym jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń globalnie. Biorą w nim udział pianiści z całego świata, którzy nie tylko mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, ale także interpretacji utworów Fryderyka Chopina.

W tym roku w Warszawie odbywa się już XVIII edycja Konkursu Chopinowskiego. 2 października miał miejsce koncert inauguracyjny, w którym udział brali laureaci poprzednich edycji.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Konkurs Chopinowski odbywający się w Warszawie ma na celu nie tylko popularyzację muzyki Fryderyka Chopina, ale także odkrywanie największych talentów pianistycznych. Dzięki niemu uczestnicy mają najskuteczniejszy start w swojej pianistycznej, międzynarodowej karierze. Przesłuchania do konkursu zaczynają się w niedzielę 3 października 2021 roku. Ze względu na pandemię kompetencje zapowiedziane na zeszły rok nie odbyły się, stąd też w tym roku mamy okazję oglądać XVIII edycję, która zapowiedziana była na 2020 rok. W związku z pandemią COVID-19 na świecie wydarzenie przeniesiono na 2021 rok.

Konkurs podzielony jest na trzy etapy przesłuchań konkursowych. Odbędą się one w dniach 2-7 października, 9-12 października i 14-16 października. W dniach 18-20 października odbywać się będą koncerty finałowe, a między 21 a 23 października 3 koncerty laureatów XVIII edycji.

Konkurs Chopinowski 2021 - uczestnicy

W tegorocznej edycji konkursu w pierwszym etapie udział bierze 87 pianistów. Pochodzą oni z 18 różnych krajów. 17 uczestników startuje w konkursie po raz kolejny. Ponadto, 9 uczestników dołączyło do konkursu z pominięciem eliminacji - zdobyli oni tytuł laureatów prestiżowych konkursów pianistycznych.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego - zasady

W pierwszym etapie konkursu uczestnicy muszą zagrać dwie etiudy z listy wymienionych, oraz dwa utwory, którymi mogą być konkretne ballady, scherzo, nokturny, jedną z trzech etiud, wybraną barakolę bądź fantazję. W etapie drugim, do którego dostanie się nie więcej, niż 40 pianistów, uczestnicy mają zagrać jeden z walców, jeden z polonezów lub inny z wskazanych utworów. Jeśli nie został wypełniony czas minimalny wynoszący 30-40 minut, uczestnicy mogą zagrać dodatkowy utwór dowolny. W trzecim etapie do wyboru jest jedna z sonat lub pełen cykl mazurków. Podobnie jak w poprzednim etapie, jeśli nie zostanie wypełnione określone minimum czasowe (tym razem wynoszące 45-55 minut) uczestnik może zagrać dowolny utwór dodatkowy. W finale uczestnicy zagrają Koncert fortepianowy e-moll op. 11 lub Koncert fortepianowy f-moll op. 21.

We wszystkich etapach konkursu uczestnicy oceniani są na podstawie reguły tak-nie. Oznacza to, że członkowie jury wpisują obok każdego z wysłuchanych kandydatów tak lub nie, które oznacza opinię konkretnego oceniającego, czy kandydat powinien zostać zakwalifikowany do kolejnego etapu, czy też nie. Kiedy juror podejmie decyzję musi przy kandydacie wpisać liczbę przyznanych punktów od 1 do 25. Jeśli uzna, że pianista powinien przejść dalej (wpisze "tak") - liczba punktów powinna być nie niższa niż 18, jeśli uzna, że kandydat nie przechodzi (wpisze "nie"), to nie wyższa niż 18.

Jurorzy nie mogą oceniać uczestników, których kiedyś uczyli. W regulaminie konkursu znajduje się szczegółowy opis, jak wyglądają relacje, które uniemożliwiają ocenianie pianisty.

Konkurs Chopinowski - koncert inauguracyjny

Koncert inauguracyjny miał miejsce w dniu 2 października w Warszawskiej Filharmonii Narodowej. Widzowie mogli usłyszeć utwory Roberta Schumana - Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44, Johanna S. Bacha - Koncert na 4 fortepiany a-moll, Ludwiga van Beethovena - III koncert fortepianowy c-moll op. 37.

Bilety na Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Na tegoroczną edycję wciąż dostępne są bilety. Można je zakupić przez stronę internetową lub w kasach. Każda osoba kupująca bilet ma obowiązek podać informacje o szczepieniu bądź jego braku. Związane jest to z pandemią COVID-19.

Zobacz wideo: Występ Mistrzyni jazdy figurowej na rolkach

Występ Mistrzyni jazdy figurowej na rolkach
Występ Mistrzyni jazdy figurowej na rolkach Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości