Newsy

O!Lśnienia 2021 już dziś! Kto znalazł się wśród nominowanych?

Newsy

Aktualizacja:

Każdego roku artyści olśniewają nas swoimi pomysłami. Bez sztuki domowa izolacja była jeszcze trudniejsza. Najbardziej innowacyjni ludzie kultury zostaną wyróżnieni przez użytkowników Onetu. Zobacz, którzy twórcy mają szansę na nagrodę.

O!Lśnienia 2021 - nagrody dla ludzi kultury

O!Lśnienia to coroczna gala, podczas której użytkownicy Onetu nagradzają ludzi kultury. Pomysłodawczynią imprezy jest Katarzyna Janowska - redaktor naczelna serwisu Onet Kultura. W tym roku konkurs zostanie rozstrzygnięty już po raz piąty.

- Uznałam, że to jest szacunek dla artystów i dla odbiorców rodzaj przewodnika, bo dzięki nagrodom i nominacjom użytkownicy dowiadują się, co warto było zobaczyć, przeczytać - tłumaczyła dziennikarka w rozmowie z reporterem Dzień Dobry TVN.

Ubiegły rok był bardzo trudny dla kultury. Jury O!Lśnień wymyśliło nową kategorią - "Herosi Kultury", by uczcić osoby, które mimo niekorzystnych warunków starały się o dostęp do sztuki dla Polaków.

O!Lśnienia 2021 - gdzie oglądać

W tym roku w konkursie nominowani są aktorzy związani z produkcjami TVN: Piotr Trojan za rolę w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" oraz Piotr Głowacki za rolę w serialu "Nieobecni". Już sama nominacja w plebiscycie O!lśnienia to ogromne wyróżnienie dla artysty.

W poprzednich latach internauci nagrodzili m.in. Jana Komasę czy Szczepana Twardocha. Jak zapowiedziała redaktor Katarzyna Janowska, podczas tegorocznej gali również nie zabraknie gościnnego udziału ikon kultury. Kogo miała na myśli? To już niespodzianka.

Transmisja z wręczenia nagród już w piątek 5 marca o godzinie 20:00 na www.onet.pl oraz na playkrakow.com. Retransmisja w TVN 6 marca o godzinie 15:50.

O!Lśnienia 2021 - nominowani

LITERATURA

 • Zyta Rudzka - "Tkanki miękkie" (Wydawnictwo W.A.B.). Za prozę rozprawiającą się z mitem Don Juana, opisującą męską starość, uwiąd ciała i pragnień.
 • Mira Marcinów - "Bezmatek" (Wydawnictwo Czarne). Za bezkompromisowy, dojrzały debiut, w którym autorka opisuje historię zaborczej miłości między córką a matką, miłości naznaczonej umieraniem.
 • Joanna Bator - "Gorzko, gorzko" (Wydawnictwo Znak). Za misternie utkaną powieść o trzech pokoleniach kobiet, które próbują wywalczyć sobie prawo do niezależności.

FILM

 • Maciej Musiałowski za rolę w filmie "Sala samobójców. Hejter" (reż. Jan Komasa; producent: Naima Film / Canal+ / Coloroffon / Studio K2 / TVN Grupa Discovery; dystrybutor: Kino Świat). Za umiejętność zagrania bólu odrzucenia i nienawiści u bohatera, którego historia urasta do symbolu naszych czasów.
 • Zofia Stafiej za rolę w filmie "Jak najdalej stąd" (reż. Piotr Domalewski; producent: Akson Studio / PISF; dystrybutor: Forum Film Poland Sp. z o.o.). Debiutująca aktorka tworzy przykuwający portret dziewczyny, która mierzy się z bolesnymi emocjami rodzin rozdzielonych przez emigrację zarobkową.
 • Piotr Trojan za rolę w filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" (reż. Jan Holoubek; producent: TVN Grupa Discovery / PISF; dystrybutor: Kino Świat). Za talent w wykreowaniu postaci wiarygodnego bohatera, tym bardziej zasługujący na docenienie, że jego historię i osobę znała cała Polska.

SERIAL

 • Natasza Parzymies za pomysł i reżyserię serialu "Kontrola" na YouTube (prod.: Natasza Parzymies, Magdalena Knapczyńska, Aleksandra Rudzka). Za emanujący ciepłem i twórczą energią internetowy serial o lesbijskiej miłości. Kilkuminutowe opowieści stał się hitem wykraczającym poza granice Polski.
 • Arkadiusz Jakubik za role w serialach "Król" (reż. Jan Matuszyński; producent: Canal+) i "W głębi lasu" (reż. Leszek Dawid, Bartosz Konopka; producent: ATM Grupa / PISF / Netflix). Za królewsko zinterpretowane role w serialowych produkcjach, będące dowodem, że wielki aktor nawet w drugoplanowych rolach skupia uwagę i tworzy zapadające w pamięć kreacje.
 • Piotr Głowacki za rolę w serialu "Nieobecni" (reż. Bartosz Konopka; producent: TVN Grupa Discovery / Player). Za oszczędny i konsekwentny dobór środków aktorskich w tworzeniu postaci policjanta dotkniętego zespołem Aspergera.

TEATR

 • Reżyserka Katarzyna Kalwat i aktor Jacek Poniedziałek za spektakl "Podróż do Reims" (koprodukcja Nowy Teatr w Warszawie i Łaźnia Nowa w Krakowie). Za inscenizację perfekcyjnie wykorzystującą nowe media oraz za rolę opartą na osobistych doświadczeniach poruszającą w widzu najczulsze struny.
 • Reżyser Wiktor Rubin i dramaturżka Jolanta Janiczak za spektakl "I tak mi nikt nie uwierzy" (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie). Za precyzyjnie napisaną i zainscenizowaną historię Barbary Zdunk, nazywanej "ostatnią czarownicą Europy". Historię wpisującą się w aktualną dyskusję o losie kobiet.
 • Anna Smolar za reżyserię spektaklu "Koniec z Eddym" (Teatr Studio w Warszawie). Za najbardziej konsekwentny i zespołowy spektakl roku, w którym doskonale poprowadzeni aktorzy sugestywnie budują postaci przygniecione przeszłością i pochodzeniem.

SZTUKI WIZUALNE

 • Monika Sosnowska - wystawa w Zachęcie Galerii Narodowej (kuratorka Maria Brewińska) i w Galerii Labirynt (kurator Waldemar Tatarczuk). Za artystyczny dialog z architekturą socmodernizmu lat 60. i 70. w Polsce. Artystka w swoich pracach zwraca uwagę na detale i jednocześnie plastyczność i lekkość ciężkich materiałów. Tworzy przestrzenne instalacje, które miejscom i wnętrzom nadają nowe znaczenia.
 • Waldemar Tatarczuk - dyrektor Galerii Labirynt w Lublinie za wystawy "Jesteśmy ludźmi" i "Nigdy nie będziesz szła sama". Za błyskawiczną reakcję na rzeczywistość polityczną i społeczną. Przygotowanie interwencyjnej wystawy, w której twórcy mogli wyrazić solidarność ze środowiskami LGBT oraz za wystawę dokumentującą ikonografię, hasła i język strajku kobiet.
 • Wojciech Grzybała i Magdalena Ziółkowska - kuratorzy wystawy "Wróblewski. Poczekalnia" w Moderna Galerija w Lublanie. Za zorganizowanie, mimo pandemicznych ograniczeń, wystawy prac Andrzeja Wróblewskiego, na której niektóre prace pokazano po raz pierwszy. Wystawę dokumentuje imponujący katalog.

MUZYKA POPULARNA

 • Kasia Lins - płyta "Moja wina" (Wydawnictwo: Universal Music Polska). Za album inspirowany różnymi nurtami muzycznymi. Za wykreowanie teatralnych teledysków tworzących całość z nowoczesnym brzmieniem.
 • Krzysztof Zalewski - płyta "Zabawa" (Wydawnictwo: Kayax / e-muzyka). Za przeniesienie alternatywnego brzmienia do mainstreamu, świetne teksty oraz ciągły rozwój, czego dowodem jest album "Zabawa".
 • Baasch - płyta "Noc" (Wydawnictwo: PIAS Records / Mystic Production) oraz muzyka do ulicznego koncertu "Dziady na Mickiewicza". Za krążek oddający lęki czasu pandemii. Za muzykę do ulicznego performansu "Dziady na Mickiewicza" oraz artystyczną wszechstronność i samodzielność.

MUZYKA KLASYCZNA I JAZZ

 • Dominik Wania - "Lonley Shadows" (Wydawnictwo: ECM Records / Universal Music Polska). Za pierwszą, solową płytę perfekcyjnego pianisty jazzowego, nagraną dla prestiżowego wydawnictwa ECM.
 • Krzysztof Pietraszewski - kurator Festiwalu Sacrum Profanum wraz ze współpracownikami. Za stworzenie nowego wymiaru słuchania i prezentowania muzyki online. Za mocny głos kobiet i usieciowienie - aż 15 projektów to koprodukcje polskie i zagraniczne.
 • Aleksander Nowak i Szczepan Twardoch - "Drach. Dramma per musica" (Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne / ANAKLASIS). Szczepan Twardoch, autor libretta, za umiejętność wyciągnięcia esencji z wielowątkowej powieści. Aleksander Nowak za napisanie muzyki odsyłającej do początków opery i współczesności.

HEROSI KULTURY

 • Reżyser Oskar Sadowski wraz z kolektywem Aurora oraz artystkami i artystami za spektakl "Dziady na Mickiewicza". Za rewolucyjny performans, w którym artyści połączyli się z protestującymi w obronie praw kobiet i słowami wieszcza wyrazili współczesne niepokoje Polaków.
 • Jan Tomasz Adamus wraz z chórem i orkiestrą Capella Cracoviensis. Za 80 koncertów zagranych, mimo pandemii, w jubileuszowym roku działalności. Za muzyczne innowacje, nagrania dla festiwalu Opera Rara oraz koncertu z Jakubem Józefem Orlińskim w ramach festiwalu ICE Classic.
 • Prof. Jerzy Hausner wraz z grupą ekspertek i ekspertów. Za tworzenie wraz z grupą ekspertów co tygodniowych raportów opisujących sytuację, potrzeby i sposoby wyjścia z kryzysu dla branży kultury zamrożonej z powodu lockdownu.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

 • 30 lat doświadczenia
 • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
 • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
 • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Mateusz Łysiak

Reporter: Piotr Wojtasik

Pozostałe wiadomości