Olga Tokarczuk odebrała Nobla w sukni Gosi Baczyńskiej. Jak powstawała kreacja i co symbolizuje?

Tegoroczna Literacka Nagroda Nobla została przyznana Oldze Tokarczuk. Pisarka odebrała złoty medal oraz dyplom z rąk króla Szwecji, Karola XVI Gustawa. Podczas uroczystej gali Tokarczuk miała na sobie suknię projektu Gosi Baczyńskiej. Czy to prawda, że sukienka miała do spełniania pewną misję? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy autorkę kreacji oraz Michała Zaczyńskiego.

Ceremonia noblowska

10 grudnia w Filharmonii Sztokholmskiej król Szwecji Karol XVI Gustaw wręczył laureatom Nagrody Nobla złote medale i kaligrafowane dyplomy. Polska noblistka Olga Tokarczuk weszła na scenę jako dziesiąta.

Po zakończeniu uroczystości odbył się bankiet, podczas którego tegoroczni zwycięzcy wygłosili krótkie przemowy.

Zarówno na ceremonii noblowskiej, jak i na bankiecie obowiązywały gości stroje formalne. Panie wystąpiły w długich sukniach balowych, mężczyźni zaś we frakach, białych koszulach i białych muszkach. W stroju formalnym wieczorowym suknia musi być długa (ma zakrywać buty). Olga Tokarczuk na uroczystość wybrała kreację od polskiej projektantki Gosi Baczyńskiej.

>>>Zobacz też: Zobacz jak wyglądają kulisy wręczenia Literackiej Nagrody Nobla

Jak wyglądała ich współpraca projektantki z pisarką?

Pewnego dnia do Gosi Baczyńskiej zadzwoniła partnerka syna Olgi Tokarczuk z prośbą o zaprojektowanie i uszycie kreacji na noblowską ceremonię. Dziennikarz Michał Zaczyński był początkowo pośrednikiem między Anią (partnerka syna Tokarczuk), a Baczyńską.

Projektantce zależało na tym, aby suknia była zgodna z wizerunkiem, charakterem i wrażliwością Olgi Tokarczuk. Bardzo ważne było też to, aby suknia zgodna była z protokołem.

To było dwa tygodnie po ogłoszeniu, że to Olga Tokarczuk jest tegoroczną noblistką. Zgodziłam się i zapytałam na kiedy potrzebna jest kreacja. Potrzebowałam dwa dni na przemyślenia. Poprosiłam Anię, żeby zadała Oldze pytania-klucze, w jakim mam iść kierunku. Musiałam się zorientować, jak Olga wyobraża siebie w tym dniu. Poprosiłam o przesłaniu kilu zdjęć Olgi z takich prywatnych sytuacji. Muszę znać energię człowieka, by zaprojektować pod nią kreację. Olga miała się czuć przede wszystkim komfortowo. Kreacja była poza czasem tak, jak jej literatura.

- dodała projektantka.

>>>Jak zachować się podczas ceremonii rozdania Nagród Nobla?<<<

W kreacji księżniczki?

Początkowo, kiedy Olga Tokarczuk dowiedziała się, że przyznano jej Nagrodę Nobla miała myśl, by na uroczystości wręczenia nagród wystąpić w kreacji księżniczki.

To było takie pierwsze wyobrażenie. Chciała spełnić marzenie. Wiedziała jednak, że nie może. Myślała może o zieleni, ale zostało to skonfrontowane.

Jak dodaje dziennikarz, Tokarczuk chciała, by jej suknia nie była jedynie piękną kreacją, ale coś znaczyła, niosła za sobą przesłanie.

Tą treścią był ruch feministyczny. Pierwsze sufrażystki. I Selma Lagerlöf, szwedzka pisarka, która jako pierwsza dostała Nobla jako kobieta (było to 110 lat temu).

Suknia, którą Olga Tokarczuk miała na sobie 10 grudnia podczas ceremonii nawiązuje do Lagerlöf, w swojej sufrażystycznej wymowie.

Jakie znaczenie miał Piryt?

Kreację Olgi Tokarczuk wieńczyła efektowna biżuteria do włosów wykonana przez młodą panią jubiler. To Kasia Wójcik wybrała kamień, którym ozdobiono „hair rings”. Piryt to symbol kreatywności i niezależności. Srebro oksydowane i piryt wpięte w dredy Olgi Tokarczuk wyglądało pięknie.

***

Marcin Sawicki odwiedził rodzinną miejscowość Olgi Tokarczuk. Mieszkańcy Krajanowa wspólnie oglądali galę wręczenia Nagród Nobla.

Autor: Magdalena Gudowska

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie