Gorące tematy

Zobacz jak wyglądają kulisy wręczenia Literackiej Nagrody Nobla

Gorące tematy

Zobacz jak wyglądają kulisy wręczenia Literackiej Nagrody Nobla

We wtorek 10. grudnia Komitet Noblowski w Sztokholmie wręczy Oldze Tokarczuk Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Uroczystość przyznania medalu noblowskiego oraz wystawny bankiet odbędą się z udziałem szwedzkiej rodziny królewskiej. Jak wyglądają przygotowania do ceremonii i co ją poprzedza? Na te pytania odpowiedzieli: Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Katarzyna Kolenda-Zaleska, prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.

Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że nikt nie ma wprawy w otrzymywaniu Nagrody Nobla i wyrażaniu za nią wdzięczności. Uroczysta gala przyznania Literackiej Nagrody Nobla jest ściśle uregulowana etykietą, dlatego też zapoznanie się z właściwym jej ceremoniałem wymaga odpowiednich przygotowań. Oficjalne obchody wręczenie medalu i wszystkie wydarzenia z tym związane rozpoczęły się już 6 grudnia, a w sobotę 7. Grudnia Olga Tokarczuk wygłosi swój wykład noblowski zatytułowany „Czuły narrator”.

Harmonogram noblistki

  • Piątek, 6. grudnia – konferencja prasowa w budynku Akademii Szwedzkiej z udziałem Olgi Tokarczuk i Petera Handke,
  • Sobota, 7. grudnia – wykłady laureatów Literackiej Nagrody Nobla,
  • Niedziela, 8. grudnia – obiad w siedzibie szwedzkiego wydawcy autorki i spotkanie z przedstawicielami tamtejszego Pen Clubu. Wieczorem - koncert Królewskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Herberta Blomstedta w sztokholmskiej filharmonii,
  • Poniedziałek, 9. grudnia - przyjęcie na cześć laureatów Nobla organizowane przez Fundację Nobla i Królewską Szwedzką Akademię Nauk,
  • Wtorek, 10. grudnia – ceremonia wręczenia Nagrody Nobla oraz uroczysty bankiet noblowski.

Zobacz też:

Literackie Noble 2019. Olga Tokarczuk i Peter Handke zostali laureatami!

Margaret Atwood i Bernardine Evaristo z Nagrodą Bookera 2019

Jak zachować się podczas ceremonii rozdania Nagród Nobla?

Co sądzisz o tym artykule?
75
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
08.12.2019
MM04427
Popieracie wolność światopoglądową, ale przynajmniej raz w tygodniu zapraszacie jakiegoś duchownego lub duchowną. Tak jakby duchowni mięli ograniczony dostęp do mediów w przeciwieństwie do młodych ludzi o lewicowej wrażliwości. Szymon Hołownia ma być reprezentantem bardziej liberalnego nurtu? Wygląda na to, że nowa konstytucja przygotowana przez PiS z jedyną słuszną religią państwową przejdzie bez problemu. Szkoda, że nie piętamy testamentu Tadeusza Kościuszki i że sami tolerancję, otwartość i równość postrzegamy w ten jeden katolicki sposób.... Szkoda. Ale co możemy my obywatele w tej niby demokracji?