Jaki będzie przebieg pandemii? "W najbliższych tygodniach liczba nowych zakażeń może przekroczyć 15 tysięcy"

Pacjent, który leży w szpitalnym łóżku
Pacjent w szpitalu
Źródło: Morsa Images/Getty Images
Mimo że dostęp do szczepień jest coraz łatwiejszy, to osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 systematycznie przybywa. W ocenie specjalistów jeszcze w październiku możemy się spodziewać nawet 15 tysięcy nowych zakażeń dziennie. Jaki będzie dalszy dalszy przebieg pandemii?

Gdzie jest najwięcej zakażeń?

- Najszybciej zakażeń i pacjentów przybywa na Lubelszczyźnie - mówił w rozmowie z dziennikarzem radia RMF FM profesor Krzysztof Tomasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Zaczynaliśmy od ognisk epidemicznych w województwie lubelskim, a teraz mamy sygnały i prośby o przenoszenie pacjentów, z przeróżnych miejsc na terenie województwa, fala się rozlała, i myślę, że to będzie powodowało kolejne zakażenia - dodał specjalista.

Jaki będzie przebieg pandemii w październiku?

Jesień i październik to czas, gdy zakażeń będzie przybywać. Prof. Piotr Kuna, były prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego jest zdania, że już w najbliższych tygodniach liczba dodatnich wyników badań będzie się wahała między 10 a 15 tysięcy. - Chociaż nie przełoży się to na liczbę hospitalizacji i liczbę zgonów - mówi w RMF FM prof. Kuna.

Mimo że osób zakażonych będzie przybywać, to w ocenie specjalistów jest jeszcze za wcześnie, aby myśleć o wprowadzaniu nowych obostrzeń. - Uważam, że powinniśmy skupić się na egzekwowaniu nakazów, które są w tej chwili, zwłaszcza dotyczących noszenia maseczek w budynku i dystansu - dodaje.

W niedawnej rozmowie z RMF FM szef rządowej Rady Medycznej profesor Andrzej Horban podkreślił, że decyzje o wprowadzeniu ewentualnych restrykcji zapadną za ok. 4-6 tygodniu. Specjalista podkreślił, że obostrzenia obejmą najprawdopodobniej tylko te osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19, a także regiony, w których liczba nowych zakażeń jest najwyższa.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Czwarta fala koronawirusa depcze nam po piętach

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości