Gdzie jest najwięcej zakażeń?
- Najszybciej zakażeń i pacjentów przybywa na Lubelszczyźnie - mówił w rozmowie z dziennikarzem radia RMF FM profesor Krzysztof Tomasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Zaczynaliśmy od ognisk epidemicznych w województwie lubelskim, a teraz mamy sygnały i prośby o przenoszenie pacjentów, z przeróżnych miejsc na terenie województwa, fala się rozlała, i myślę, że to będzie powodowało kolejne zakażenia - dodał specjalista.
Jaki będzie przebieg pandemii w październiku?
Jesień i październik to czas, gdy zakażeń będzie przybywać. Prof. Piotr Kuna, były prezes Polskiego Towarzystwa Alergologicznego jest zdania, że już w najbliższych tygodniach liczba dodatnich wyników badań będzie się wahała między 10 a 15 tysięcy. - Chociaż nie przełoży się to na liczbę hospitalizacji i liczbę zgonów - mówi w RMF FM prof. Kuna.
Mimo że osób zakażonych będzie przybywać, to w ocenie specjalistów jest jeszcze za wcześnie, aby myśleć o wprowadzaniu nowych obostrzeń. - Uważam, że powinniśmy skupić się na egzekwowaniu nakazów, które są w tej chwili, zwłaszcza dotyczących noszenia maseczek w budynku i dystansu - dodaje.
W niedawnej rozmowie z RMF FM szef rządowej Rady Medycznej profesor Andrzej Horban podkreślił, że decyzje o wprowadzeniu ewentualnych restrykcji zapadną za ok. 4-6 tygodniu. Specjalista podkreślił, że obostrzenia obejmą najprawdopodobniej tylko te osoby, które nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19, a także regiony, w których liczba nowych zakażeń jest najwyższa.
Zobacz także:
- PIMS niemal całkowicie zniszczyło płuca 4,5-letniego chłopca. "Pierwsze objawy były typowe dla wielu chorób"
- Trzecia dawka szczepionki dostępna dla kolejnych osób. Kto będzie mógł się zaszczepić?
- Jak ozdrowieńcy reagują na szczepionkę? Kto ma najwyższą odporność?
Zobacz wideo: Czwarta fala koronawirusa depcze nam po piętach
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images