Koronawirus

Szczepionka Pfizera nie będzie "dwudawkowa"? Koncern szybko zabrał głos w sprawie

Koronawirus

Autor:
Oskar
Netkowski
Źródło:
TVN24

Trwają szczepienia przeciw COVID-19. Według informacji, jakie obiegły sieć, preparat Pfizera miałby być podawany w jednej dawce. Koncern szybko odpowiedział na te rewelacje. Jaka jest prawda?

Szczepionka Pfizera w jednej dawce?

Wszystko zaczęło się od niepozornego wpisu na Twitterze. Profil o nazwie Business Insider Polska opublikował w środę 15 września post, w którym poinformowano:

- Pfizer zmienia definicję pełnego zaszczepienia w ulotce swojego preparatu przeciwko #COVID19. Od teraz szczepionka nie będzie dwudawkowa. Zamiast tego pojawia się zapis o przyjęciu 'odpowiedniej ilości dawek preparatu, w celu osiągnięcia 99,87% odporności przed wirusem'.

Wiele osób nie zauważyło na pierwszy rzut oka, że konto nie jest prawdziwe.  Po nazwie na rzekomym profilu Business Insider Polska widniała prawdziwa nazwa konta: @Witam_i_Masakra.

Fałszywe konto i fake newsy o szczepieniach

Fałszywą treść wpisu na fałszywym profilu w czas zweryfikował prowadzony przez Centrum Informacyjne Rządu profil #SzczepimySię, który odpowiada za kampanię zachęcającą do szczepień.

- #STOPFakeNews Podszywanie się pod profil ogólnopolskiego medium i rozsiewanie nieprawdziwych informacji jest skrajnie nieodpowiedzialne, szczególnie w obecnej sytuacji pandemicznej - napisano.

Pfizer komentuje aferę szczepionkową

Portal Konkret24.pl skontaktował się z koncernem Pfizer. Biuro prasowe firmy poinformowało, że ostatnia aktualizacja Charakterystyki Produktu Leczniczego, w oparciu o który stosuje się produkty lecznicze, nastąpiła 10 września.

- Charakterystyka Produktu Leczniczego szczepionki Comirnaty była już kilkukrotnie aktualizowana w oparciu o wyniki badań i nie można wykluczyć, że będzie aktualizowana w przyszłości. To standardowa procedura, że ChPL są aktualizowane na podstawie najnowszych wyników badań. Dotychczasowe aktualizacje nie dotyczyły jednak schematu dawkowania - poinformowała firma.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Andriy Onufriyenko/Getty Images

Pozostałe wiadomości