Profilaktyka zdrowia

Jak zachęcić mężczyzn do badania się? "Wstyd i obawa przed diagnozą odgrywają tu największą rolę"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Badaj się i żyj zdrowo!

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Dzięki badaniom można go wykryć na wczesnym etapie, a tym samym zwiększyć swoje szanse na całkowite wyzdrowienie. Niestety wielu mężczyzn unika wizyt u lekarza i często trafiają do gabinetu, gdy zmiany są już bardzo zaawansowane. Jak zachęcić panów do większej dbałości o swoje zdrowie?

Dlaczego mężczyźni nie chcą się badać?

15 września obchodzimy Europejski Dzień Prostaty ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Święto służy zwiększaniu świadomości na temat najczęstszych chorób gruczołu krokowego oraz ma zachęcać mężczyzn do zadbania o swoje zdrowie. Dlaczego panowie unikają wizyt u lekarza? - Statystyki pokazują, że wstyd i obawa przed diagnozą odgrywają tu największą rolę - mówiła w Dzień Dobry TVN Alicja Van Der Coghen, rzecznik prasowy Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

Do większej dbałości o siebie i częstszego wykonywania badań ma zachęcić kalendarz "Śilni mężczyźni" wydany przez Śląską Izbę Lekarską. Na jego kartach można zobaczyć odważne zdjęcia prorektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, okulistów, patomorfologów, kardiologów, stomatologów czy anestezjologów. 12 bohaterów kalendarza ma zachęcić panów do udziału w badaniach profilaktycznych. Jednym z lekarzy, który zdecydował się zapozować do zdjęć, jest Wojciech Luboń, okulista. Specjalista w rozmowie z Pauliną Krupińską-Karpiel i Damianem Michałowskim wyznał, że bardzo chętnie angażuje się akcje, które promują profilaktykę czy zdrowy styl życia.

Warto dodać, że kalendarz "Śilni mężczyźni" to drugi tego rodzaju projekt. W 2020 roku Śląska Izba Lekarska oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przygotowały kalendarz skierowany do kobiet. - Na jego kartach pojawiło się 12 pań, lekarek, które mówiły o konieczności wykonywania badań profilaktycznych w kierunku chorób kobiecych i to był wielki sukces - mówiła w Dzień Dobry TVN Joanna Chłądzyńska, rzeczniczka prasowa UCK SUM, koordynatorka Fundacji NU-MED.

Najczęstsze męskie nowotwory

Do najczęściej diagnozowanych męskich nowotworów należą rak jądra (dotyczy głównie młodych mężczyzn miedzy 25. a 35. rokiem życia), płuc, pęcherza moczowego oraz jelita grubego. Wśród nich jest także rak prostaty. Każdego roku rozpoznaje się ok. 16 tysięcy nowych zachorowań i 5 tysięcy zgonów. Na szczęście dzięki badaniom profilaktycznym chorobę można wykryć na wczesnym etapie i zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie.

- Jakiś czas temu doszliśmy do wniosku, że samo leczenie pacjentów to za mało. Wszystkie akcje, które prowadzimy, mają zachęcić do tego, żeby regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Dzięki temu pacjenci są o krok przed chorobą i zwiększają swoje szanse na wyleczenie. W sytuacji, gdy nowotwór jest zaawansowany, niewiele da się zrobić - mówił dr n. med. Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Zatem, kiedy zacząć się badać? W ocenie specjalisty o regularnych wizytach u lekarza powinni pamiętać wszyscy mężczyźni, którzy przekroczyli czterdziestkę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości