Materiał promocyjny

Rak prostaty najczęstszym nowotworem u mężczyzn. "Można go łatwo zidentyfikować za pomocą badań"

Najczęstszy nowotwór diagnozowany u mężczyzn
Źródło: Dzień Dobry TVN
Rak prostaty jest najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. To aż co piąty wykryty przypadek raka. Jak bardzo jest niebezpieczny? Jak ważna jest profilaktyka? Czy badania są bolesne? Na te pytania odpowiedzieli w Dzień Dobry Wakacje dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny holistycznej oraz Marcin Dąbrowski, ekspert LycoPharm.

Rak prostaty - diagnostyka i leczenie

Rak prostaty odpowiada za 10 proc. śmiertelności spowodowanej przez nowotwory u panów. Dotyczy przede wszystkim mężczyzn po 45. roku życia. Za zagrożenie zachorowanie rośnie z wiekiem.

- Można go łatwo zidentyfikować za pomocą badań. Jest badanie PSA, czyli antygenu sterczowego z krwi. Jeżeli normy są podwyższone, to znaczy, jest już coś mocno niepokojącego. Przy zwykłej morfologii najlepiej zacząć badania profilaktyczne już od 45. roku życia, tak na wszelki wypadek. Nowotwór prostaty jest skąpo objawowy. Najczęściej dotyczy układu moczowego - wyjaśniła dr Magdalena Cubała-Kucharska.

Czy badania są bolesne?

- To takie ukłucie, jak to przy badaniu krwi. Natomiast później, jeżeli jest dalsza diagnostyka, to robi się badanie per rectum, które jest zupełnie bezbolesne, robi się USG - powiedziała specjalistka medycyny holistycznej.

Nowotwór można łatwo wykryć. Szybka diagnoza potrafi uratować życie, a jednak wielu mężczyzn nie wykonuje badań.

- Osoby, z którymi miałem kontakt, które albo są w trakcie diagnozowania nowotworu prostaty, albo już mają go zdiagnozowanego, bardzo często uciekają się do takiego niemądrego tłumaczenia, bazując na nie do końca sprawdzonej wiedzy medycznej czy niepotrwierdzonych statystykach, że operacja i usunięcie guza prostaty, czyli już ten skrajny element terapii nowotworowej, spowoduje brak sprawności seksualnej u mężczyzny. Idąc dalej, mówią: „Wolę dłużej żyć z nowotworem prostaty, a być sprawnym seksualnie, niż po operacji natychmiast stracić tę seksualność” - wskazywał Marcin Dąbrowski, ekspert LycoPharm.

Dr Magdalena Cubała-Kucharska zaznaczyła, że takie tezy absolutnie nie są prawdziwe.

- Znam mnóstwo pacjentów, którzy po szybkiej operacji, cieszą się życiem w każdym jego wymiarze, mają doszczętne wyleczenie i tę radość życia przy okazji też zachowaną - zapewniła ekspertka.

Badania profilaktyczne to jedno, ale są też inne sposoby, by zapobiec chorobie lub spowolnić jej rozwój.

- Na pewno innym rozwiązaniem jest zmiana trybu życia, zwrócenie uwagi na zagadnienie antyoksydacji organizmu. Tutaj mamy cały arsenał możliwości do tego, żeby szczególnie ten nowotwór prostaty w odpowiednim momencie wyhamować, zapobiec rozrostowi guza i rozwijaniu choroby nowotworowej. Z dużą pomocą przychodzą naturalne środki, jak antyoksydant o nazwie likopen. To czerwony barwnik, znajduje się np. w pomidorze, ale również w innych warzywach i owocach, odpowiada za ich barwę. Jest to bardzo dobrze przebadany związek chemiczny węgla, który jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów znanych w przyrodzie. Jest całkowicie naturalnym związkiem chemicznym - tłumaczył gość Dzień Dbry Wakacje.

Czy istnieją badania na temat wpływu likopenu na osoby chorujące na raka prostaty?

- Badań jest bardzo dużo. Ja tylko wspomnę o naszym polskim, bardzo ważnym badaniu w Narodowym Instytucie Onkologii, które potwierdziło skuteczność stosowania dawki profilaktycznej 30 mg i dawek wyższych, terapeutycznych, jeśli chodzi o żywienie onkologiczne w przypadku nowotworu prostaty - podsumował Marcin Dąbrowski.

Skuteczne leczenie raka prostaty

Zapraszamy na czat z Magdaleną Cubałą-Kucharską, specjalistką medycyny holistycznej. Nasza gościni odpowie na wszystkie pytania dotyczące profilaktyki oraz leczenia tego najczęstszego nowotworu wśród mężczyzn.

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana