Koronawirus

Szczepionka przeciw COVID-19 wycofana dla mężczyzn poniżej 30. roku życia. Gdzie i dlaczego?

Koronawirus

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Radio Zet/PAP
Chłopiec przyjmujący szczepionkę

Jak wskazują badania przeprowadzone na terenie Danii, Szwecji oraz Finlandii, podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 preparatem Moderny może prowadzić do negatywnych skutków. Dotyczy to mężczyzn poniżej 30. roku życia. Dlaczego coraz więcej państw wycofuje się z podawania tego preparatu młodym mężczyznom?

Szczepienia Moderną młodych mężczyzn zostały wycofane już w Danii i Szwecji. Teraz do tych krajów dołącza Finlandia.

Negatywne skutki po szczepieniu Moderną wśród grupy mężczyzn poniżej 30. roku życia

Badania prowadzone w Norwegii, Danii, Szwecji oraz Finlandii wykazały, że szczepienie preparatem Moderna mężczyzn urodzonych po 1991 roku, czyli poniżej 30. roku życia powoduje zwiększone ryzyko wytworzenia się zapalenia mięśnia sercowego - jak informuje Mika Salminen, fiński Dyrektor Departamentu Zdrowia: "zapobiegawczo, grupie młodych mężczyzn oraz chłopców, rekomendujemy szczepienia (w tym podanie drugiej dawki) preparatem Pfizera." Obecnie przypadków zachorowań na zapalenie mięśnia sercowego w Finlandii wśród omawianej grupy zaobserwowano niewiele, mniej niż w pozostałych krajach, w których wstrzymano szczepienia tym preparatem.

Wyniki przeprowadzonych badań wciąż nie zostały opublikowane. Planowane jest to na kolejny tydzień, jednak fiński Instytut Zdrowia przekazał już wstępne informacje Europejskiej Agencji ds. Leków.

Bezpieczne szczepienia dla mężczyzn i chłopców

W krajach, w których zostały wycofane szczepionki Moderny rekomendowane są produkty Pfizera. O tym, że szczepionka może powodować różne skutki uboczne jest wiadomo od dawna, jednak, jak zapewnia EMA (Europejska Agencja ds. Leków) oraz amerykańska FDA (Agencja Żywności i Leków), pozytywne efekty przyjmowania szczepionek znacznie przewyższają ewentualne skutki uboczne.

Premier Finlandii Sanna Marin apeluje do wszystkich, aby się szczepili. To dzięki szczepionkom Finlandia mogła znieść już większość obostrzeń, mimo iż obserwuje się tam 15% wzrost zakażeń po okresie wakacyjnym.

Zobacz wideo: IV fala koronawirusa depcze nam po pietach

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Radio Zet/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Courtney Hale/Getty Images

Pozostałe wiadomości