Nawet łagodne przechorowanie COVID-19 zaburza jakość nasienia. Czy zmiany są odwracalne?

Marta Jachym, dietetyk kliniczny
Źródło: Dzień Dobry TVN
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Omikron – co o nim wiemy?
Omikron – co o nim wiemy?
Przechorowanie COVID-19 nie oznacza końca problemów ze zdrowiem, ponieważ infekcja może zaburzać działanie całego organizmu. Najnowsze ustalenia ekspertów pokazują, że choroba wpływa na jakość nasienia. Jak duże są to zmiany i czy można je cofnąć?

Jak COVID-19 wpływa na nasienie?

Podczas 39. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji Człowieka i Embriologii (ESHRE), które obywało się w Kopenhadze w Dani przedstawiono wyniki badań dotyczących wpływu koronawirusa SARS-CoV-2 na jakość nasienia. Autorzy analizy wykazali, że u mężczyzn, którzy łagodnie przechorowali COVID-19, po 100 dniach od ustąpienia objawów, liczebność oraz jakość plemników nie poprawiły się. Współautorka pracy prof. Rocio Nunez-Calonge z Grupo Internacional de Reproduccion w Madrycie w Hiszpanii, która prezentowała wyniki badań dodała, że organizm na "wytworzenie" nowych plemników potrzebuje ok. 78 dni.

Warto dodać, że poprzednie badania pokazywały, że infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 znacząco obniża jakość nasienia, jednak nie było wiadomo, jak długo trwa to pogorszenie. - Zakładaliśmy, że jakość spermy ulegnie poprawie, gdy powstaną nowe plemniki, ale tak się nie stało. Nie wiemy, ile czasu może zająć powrót jakości nasienia do normy, a możliwe jest również, że COVID-19 powoduje jej trwałe pogorszenie, nawet u mężczyzn, którzy mieli łagodną infekcję – powiedziała prof. Nunez-Calonge.

Co się dzieje z plemnikami po przejściu COVID-19?

Naukowcy dokładnie przyjrzeli się dokumentacji medycznej 45. mężczyzn, którzy leczyli się z powodu niepłodności w sześciu różnych klinikach. Panowie dołączyli do badania między lutym 2020 r. a październikiem 2022 r. U każdego z mężczyzn wykryto COVID-19 (infekcja miała łagodny przebieg). Informacji na temat jakości ich spermy badaczom udostępniły poszczególne kliniki.

Analiza materiału pobranego od mężczyzn po 100 dniach od przechorowania COVID-19 pokazała, że objętość ejakulatu była niższa o 20 proc. (spadek z 2,5 ml do 2 ml) niż przed chorobą, koncentracja plemników spadła o 26,5 proc. – z 68 mln do 50 mln na 1 ml ejakulatu, a całkowita ruchliwość plemników obniżyła się ok. 9 proc. Co więcej, u połowy mężczyzn całkowita liczebność plemników spadła o 57 proc. Co ciekawe, po przebadaniu próbek pobranych po upływie 100 dni nie odnotowano poprawy. Oznacza to, że nawet łagodne przechorowanie COVID-19 może upośledzać płodność.

Dlaczego COVID-19 obniża jakość plemników? Badacze nie potrafią udzielić odpowiedzi na to pytanie. Przypuszcza się, że wywołany przez infekcję stan zapalny wpływa na układ odpornościowy i prowadzi do uszkodzenia komórek rozrodczych oraz zmniejsza produkcję testosteronu w jądrach. - Warto nadmienić, że zaburzenie parametrów nasienia może nie być spowodowane bezpośrednim wpływem SARS-CoV-2. Prawdopodobnie występują dodatkowe czynniki, które przyczyniają się do długotrwałego pogorszenia parametrów spermy, ale które obecnie nie są znane. Ponadto, nie sprawdziliśmy w naszym badaniu poziomu hormonów, a wcześniej informowano o silnych zmianach w poziomie testosteronu, głównego gracza odpowiedzialnego za zdrowie reprodukcyjne mężczyzn, u pacjentów z infekcją COVID-19 - powiedziała badaczka.

Warto dodać, że sperma pochodząca od mężczyzn objętych badaniem wciąć mieściła się w normach ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia. W ocenie ekspertów konieczne są dalsze badania, które ustalą, czy spadek jakości spermy po przechorowaniu COVID-19, bezpośrednio przekłada się na płodność.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości