Materiał promocyjny

"Nikotyna jest bardzo silną substancją psychoaktywną, porównywalną do heroiny". Jak można pomóc młodym uzależnionym?

Jak groźne są e-papierosy?
Nastolatki w świecie używek
Źródło: Dzień Dobry TVN

Bardzo łatwy dostęp do wyrobów tytoniowych sprawia, że coraz więcej młodych ludzi uzależnia się o nikotyny. Co zrobić, aby młodzież nie sięgała po tego rodzaju używki? Gdzie młody człowiek może otrzymać pomoc, jeśli zdecyduje się zerwać z nałogiem?

Jak groźna jest nikotyna?

Nikotyna to - w ocenie Ireny Przepiórki, koordynatorki telefonicznej Poradni Pomocy Palącym - narkotyk. - Ponad 21 proc. chłopców i prawie 23 proc. dziewczyn w wieku pomiędzy 13. a 15. rokiem życia używało już e-papierosów. Biorąc pod uwagę, że pojawiają się nowe produkty z nikotyną, to myślę, że ta częstość będzie wzrastać, ponieważ jest po prostu coraz więcej atrakcyjnych, pozornie, produktów - powiedziała.

Sporą popularnością wśród młodych ludzi cieszą się nie tylko e-papierosy, ale i tzw. snusy. - To jest taka mała poduszeczka, która zawiera tytoń, którą się parkuje między policzkiem a dziąsłem, trzyma i poprzez błony śluzowe dziąseł ta nikotyna się wchłania. Ta nikotyna w snusach pochodzi z tytoniu - tłumaczyła dr Magdalena Cedzyńska, kierowniczka Poradni Pomocy Palącym. Jej zdaniem obecnie najbardziej popularne wśród młodych ludzi są tzw. woreczki nikotynowe. W jego wnętrzu znajduje się nikotyna w postaci soli nikotynowej.

Jak nikotyna działa na organizm młodego człowieka?

- Mózg osoby młodej jest jeszcze w procesie rozwoju i dojrzewania. Nikotyna działa w taki sposób, że upośledza zdolności poznawcze, czyli uczenie się, zapamiętywanie - tłumaczyła dr Magdalena Cedzyńska.

- Nikotyna jest bardzo silną substancją psychoaktywną, porównywalną do heroiny, czy innych ciężkich narkotyków, tzw. twardych narkotyków. Poza takimi konsekwencjami związanymi z samym uzależnieniem te osoby w przyszłości mogą również mieć wysokie ryzyko różnych chorób przewlekłych - dodała prof. Marta Mańczuk, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy.

Drogę do e-papierosów bardzo często wskazuje młodym ludziom internet. Badania pokazują, że dzieci, które wcześnie miały dostęp do gier czy aplikacji, w wieku nastoletnim mogą sięgać po używki. - Albo równolegle korzystać i z tego, i z tego - podkreśliła Marta Bąkowska, psycholożka dzieci i młodzieży.

Trzeba podkreślić, że odstawienie nikotyny może wywołać tzw. syndrom odstawienny. Objawia się on problemami z koncentracją, zaburzeniami nastroju, stanami depresyjnymi oraz problemami ze snem.

Pomoc w zerwaniu z nałogiem młodzi ludzie mogą otrzymać w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Wystarczy zadzwonić pod numer 801 108 108. Więcej o tym, jak działa, można się dowiedzieć z powyższego materiału.

Ministerstwo Zdrowia, Planuję długie życie
Ministerstwo Zdrowia, Planuję długie życie
Źródło: mat. prasowe

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości