Podróże to nie tylko zwiedzanie, ale często i zakupy. Wielu turystów - z mniej lub bardziej egzotycznych wypraw - przywozi do Polski nie tylko smakołyki charakterystyczne dla danego regionu, ale również alkohol czy papierosy. Na tego rodzaju artykuły obowiązują limity. Jakie?
Ile papierosów można wwieźć do Polski?
Zgodnie z przepisami osoby, które przyjeżdżający do Polski spoza krajów Unii Europejskiej i korzystają z transportu lotniczego lub morskiego, mogą mieć w swoim bagażu produkty o wartości maksymalnie do 430 euro. Tych, którzy wybrali drogę lądową, obowiązuje limit 300 euro. Regulacje ten nie dotyczą produktów leczniczych, paliw w baku czy w kanistrze.
Zupełnie inne zasady obowiązują w przypadku alkoholu i papierosów. W przypadku wyrobów tytoniowych osoba, która ukończyła 17 lat, może posiadać maksymalnie 200 sztuk papierów albo 100 sztuk cygaretek o wadze nie większej niż 3 gr albo do 50 sztuk cygar czy maksymalnie 250 gr tytoniu do palenia. Wytyczne te dotyczą transportu morskiego i lotniczego. Przy innych sposobach podróżowania limity wynoszą 40 sztuk papierosów, 20 sztuk cygaretek, 10 cygar i 50 gramów tytoniu do palenia.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że wieźć do Polski można różne rodzaje wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych z poszczególnych norm nie przekroczy 100 proc. W praktyce oznacza to, że np. podróżny przybywający do kraju samolotem może wwieźć 100 sztuk papierosów - co stanowi 50 proc. limitu - oraz 25 cygar - co też stanowi 50 proc. limitu. Tym samym suma wartości procentowych obu norm wynosi 100 proc.
Alkohol - ile można go wieźć do Polski?
W przypadku alkoholu do Polski można wwieźć maksymalnie 1 litr napojów powstałych w wyniku destylacji oraz wyrobów spirytusowych o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 proc. To ograniczenie dotyczy również alkoholu etylowego nieskażonego o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 proc. W przypadku alkoholi oraz napojów alkoholowych o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 proc. limit wynosi 2 litry, w przypadku win niemusujących – 4 litry, a w przypadku piwa – 16 litrów.
Podróżny może mieć przy sobie różne napoje alkoholowe pod warunkiem, że suma procentowa poszczególnych limitów nie będzie większa niż 100. Warto dodać, że ta reguła nie obowiązuje w przypadku piwa i wina. Jak podaje KAS, maksymalnie można przywieźć 0,5 litra wódki (0,5 litra wódki stanowi 1/2 normy dla mocnych alkoholi) i 1 litr likieru o mocy do 22 proc. (1 litr likieru stanowi 1/2 normy dla słabszych alkoholi) oraz 4 litry wina i 16 litrów piwa.
Kiedy następuje zwolnienie z akcyzy?
Warto pamiętać, że inne reguły obowiązują mieszkańców i pracowników strefy nadgranicznej oraz członków załogi środków transportu, które służą do podróży do kraju. Dla takich osób limit dla mocnych napojów alkoholowych wynosi 0,5 litra, limit alkoholi o mocy poniżej 22 proc. – też 0,5 litra. Mogą oni wwieźć także 0,5 lita wina niemusującego oraz do 2 litrów piwa. Powyższe limity – zarówno co do wartości towarów w bagażu osobistym, jak i ilości wyrobów tytoniowych oraz objętości alkoholu – dotyczą zwolnienia z należności celnych. Takie same limity tych towarów, alkoholi itd. są objęte zwolnieniem z VAT.
To samo tyczy się zwolnienia z akcyzy. W tym przypadku limity są identyczne dla wszystkich typów transportu. Różnica pojawia się przy wyrobach tytoniowych. Z opłaty zwolnione są także płyny do papierosów elektronicznych do objętości 50 mililitrów oraz wyroby nowatorskie o wadze do 0,04 kilograma, jeśli są wwożone drogą lotniczą czy morską. Zwolnienie w przypadku wwozu drogą lądową obejmuje do 10 ml płynu do papierosów elektronicznych oraz do 0,008 kg wyrobów nowatorskich.
Przy akcyzie również stosuje się zasadę - można wwozić różne rodzaje wyrobów tytoniowych, o ile procentowy udział w poszczególnych limitach nie przekracza 100 proc. Zasadę tę stosuje się oddzielnie dla papierosów, cygaretek, cygar i tytoniu do palenia, a oddzielnie do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wybierasz się do tego kraju na wakacje? Czeka cię nieprzyjemna niespodzianka
- W tym włoskim kurorcie nie można chodzić boso. Grożą za to wysokie kary
- Zgubiony lub przeterminowany paszport tuż przed urlopem? Sprawdź, co zrobić
Autor: kris/ToL/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: Aleksei Kudriavtsev/Getty Images