Przywozisz alkohol i papierosy z wakacji? Sprawdź, jakie obowiązują Cię limity

Ile alkoholu można wieźć do Polski?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Podróże to nie tylko zwiedzanie, ale często i zakupy. Wielu turystów - z mniej lub bardziej egzotycznych wypraw - przywozi do Polski nie tylko smakołyki charakterystyczne dla danego regionu, ale również alkohol czy papierosy. Na tego rodzaju artykuły obowiązują limity. Jakie?

Ile papierosów można wwieźć do Polski?

Zgodnie z przepisami osoby, które przyjeżdżający do Polski spoza krajów Unii Europejskiej i korzystają z transportu lotniczego lub morskiego, mogą mieć w swoim bagażu produkty o wartości maksymalnie do 430 euro. Tych, którzy wybrali drogę lądową, obowiązuje limit 300 euro. Regulacje ten nie dotyczą produktów leczniczych, paliw w baku czy w kanistrze.

Zupełnie inne zasady obowiązują w przypadku alkoholu i papierosów. W przypadku wyrobów tytoniowych osoba, która ukończyła 17 lat, może posiadać maksymalnie 200 sztuk papierów albo 100 sztuk cygaretek o wadze nie większej niż 3 gr albo do 50 sztuk cygar czy maksymalnie 250 gr tytoniu do palenia. Wytyczne te dotyczą transportu morskiego i lotniczego. Przy innych sposobach podróżowania limity wynoszą 40 sztuk papierosów, 20 sztuk cygaretek, 10 cygar i 50 gramów tytoniu do palenia.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że wieźć do Polski można różne rodzaje wyrobów tytoniowych, pod warunkiem, że suma wartości procentowych z poszczególnych norm nie przekroczy 100 proc. W praktyce oznacza to, że np. podróżny przybywający do kraju samolotem może wwieźć 100 sztuk papierosów - co stanowi 50 proc. limitu - oraz 25 cygar - co też stanowi 50 proc. limitu. Tym samym suma wartości procentowych obu norm wynosi 100 proc.

Alkohol - ile można go wieźć do Polski?

W przypadku alkoholu do Polski można wwieźć maksymalnie 1 litr napojów powstałych w wyniku destylacji oraz wyrobów spirytusowych o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 proc. To ograniczenie dotyczy również alkoholu etylowego nieskażonego o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 proc. W przypadku alkoholi oraz napojów alkoholowych o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 proc. limit wynosi 2 litry, w przypadku win niemusujących – 4 litry, a w przypadku piwa – 16 litrów.

Podróżny może mieć przy sobie różne napoje alkoholowe pod warunkiem, że suma procentowa poszczególnych limitów nie będzie większa niż 100. Warto dodać, że ta reguła nie obowiązuje w przypadku piwa i wina. Jak podaje KAS, maksymalnie można przywieźć 0,5 litra wódki (0,5 litra wódki stanowi 1/2 normy dla mocnych alkoholi) i 1 litr likieru o mocy do 22 proc. (1 litr likieru stanowi 1/2 normy dla słabszych alkoholi) oraz 4 litry wina i 16 litrów piwa.

Kiedy następuje zwolnienie z akcyzy?

Warto pamiętać, że inne reguły obowiązują mieszkańców i pracowników strefy nadgranicznej oraz członków załogi środków transportu, które służą do podróży do kraju. Dla takich osób limit dla mocnych napojów alkoholowych wynosi 0,5 litra, limit alkoholi o mocy poniżej 22 proc. – też 0,5 litra. Mogą oni wwieźć także 0,5 lita wina niemusującego oraz do 2 litrów piwa. Powyższe limity – zarówno co do wartości towarów w bagażu osobistym, jak i ilości wyrobów tytoniowych oraz objętości alkoholu – dotyczą zwolnienia z należności celnych. Takie same limity tych towarów, alkoholi itd. są objęte zwolnieniem z VAT.

To samo tyczy się zwolnienia z akcyzy. W tym przypadku limity są identyczne dla wszystkich typów transportu. Różnica pojawia się przy wyrobach tytoniowych. Z opłaty zwolnione są także płyny do papierosów elektronicznych do objętości 50 mililitrów oraz wyroby nowatorskie o wadze do 0,04 kilograma, jeśli są wwożone drogą lotniczą czy morską. Zwolnienie w przypadku wwozu drogą lądową obejmuje do 10 ml płynu do papierosów elektronicznych oraz do 0,008 kg wyrobów nowatorskich.

Przy akcyzie również stosuje się zasadę - można wwozić różne rodzaje wyrobów tytoniowych, o ile procentowy udział w poszczególnych limitach nie przekracza 100 proc. Zasadę tę stosuje się oddzielnie dla papierosów, cygaretek, cygar i tytoniu do palenia, a oddzielnie do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości