Zgubiony lub przeterminowany paszport tuż przed urlopem? Sprawdź, co zrobić

Czym jest szybki paszport tymczasowy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Paszport w kilkanaście minut? Sprawdzamy jak
Paszport w kilkanaście minut? Sprawdzamy jak
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Przeterminowany dokument lub zgubienie go tuż przed podróżą to już nie problem. Redaktor Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki sprawdził, jak na Lotnisku Chopina w Warszawie można wyrobić szybki paszport tymczasowy. O szczegółach na temat tej procedury mówił zastępca dyrektora z Departamentu Spraw Obywatelskich w MSWiA-Cezary Maliszewski.

Czym jest szybki paszport tymczasowy?

Stres przed podróżą zagraniczną bywa przytłaczający, zwłaszcza gdy tuż przed wyjazdem orientujemy się, że nasz paszport jest nieważny, zgubiony lub uszkodzony. Na szczęście jest na to rada - na stołecznym lotnisku jakiś czas temu pojawił się punkt szybkiego paszportu tymczasowego, w którym można wyrobić dokument uprawniający do odbycia lotu międzynarodowego.

- Skala zainteresowania przekroczyła nasze oczekiwania. Teraz mamy już wydanych prawie 17 tysięcy dokumentów paszportowych przez rok i 2 miesiące - przekazał Cezary Maliszewski.

Wyrobienie tymczasowego dokumentu jest bardzo proste. W punkcie na Lotnisku Chopina urzędnik generuje wniosek, robi nam zdjęcie i prosi o podpis podróżującego. Po kilku minutach paszport, który kosztuje 30 zł, zostaje wydrukowany od ręki.

- Żeby dostać taki dokument, musimy pokazać, że mamy zaplanowaną podróż i okazać bilet lotniczy. [...] Wszystkie dane dotyczące obywatela jesteśmy w stanie sprawdzić w systemie rejestru państwowych. [...] Wydanie paszportu tymczasowego, jeżeli nie ma kolejki, to jest 15-20 minut łącznie ze zrobieniem zdjęcia - tłumaczył ekspert.

Co warto wiedzieć o paszporcie tymczasowym?

Wyrobienie tymczasowego paszportu na lotnisku może być jedynym ratunkiem dla zapominalskich podróżników. Musimy jednak pamiętać, że w niektórych państwach taki dokument nie jest akceptowany - ma to miejsce m.in. w Katarze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Istnieją też sytuacje, w których paszport nie może zostać wydany - najczęściej dotyczy to dzieci, których tylko jeden z rodziców wyraził zgodę na wyjazd malucha.

Warto również wiedzieć, że tymczasowa wersja dokumentu nie jest rozwiązaniem długoterminowym - jeśli po powrocie do kraju nie podejmiemy próby wyrobienia właściwego paszportu, następnym razem, gdy zapomnimy go to w punkcie lotniskowym możemy spotkać się z odmową.

- Jest wydawany na najbliższą podróż, dlatego apelujemy, że po powrocie trzeba koniecznie udać się do swojego punktu wojewódzkiego i wyrobić swój paszport normalny, 10-letni. Paszport tymczasowy nie może być traktowany jako zamiennik normalnego paszportu - podsumował Cezary Maliszewski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla