Wybrali Polskę na swój nowy dom. O czym marzą uchodźcy?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Poznaj nasze historie
Poznaj nasze historie
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
"Matki na granicę", kobiety z całej Polski ruszają na pomoc uchodźcom
Ciepłe góralskie skarpety dla zmarzniętych uchodźców
Ciepłe góralskie skarpety dla zmarzniętych uchodźców
Uchodźcy z Kabulu w opolskiej wsi
Uchodźcy z Kabulu w opolskiej wsi
Jak wygląda sytuacja uchodźców na granicy?
Jak wygląda sytuacja uchodźców na granicy?
Dzieci uchodźcy odesłane na granice
Dzieci uchodźcy odesłane na granice
Wenezuelczyk, Afganka oraz Ukrainka wybrali Polskę na swój dom. O tym, jak zaczyna się życie od nowa w obcym kraju opowiedzieli w ramach kampanii społecznej "Bezgranicznie. Poznaj nasze historie". Więcej o tym, jak wygląda uchodźcze życie w naszym kraju, zdradzili w reportażu Dzień Dobry TVN. Za co kochają Polskę?

Kim są uchodźcy w Polsce?

Kuchnia Konfliktu sfinansowała i zorganizowała, we współpracy z organizacją Podróżnych Ugościć, kampanię społeczną na rzecz osób uchodźczych. Celem jest pokazanie Polkom i Polakom, jak wyglądają prywatne historie ludzi, którzy wybrali nasz kraj na swój nowy dom. Akcja zatytułowana "Bezgranicznie. Poznaj nasze historie" mówi o uchodźczych historiach, marzeniach oraz determinacji. O tym, jak to jest być migrantem w Polsce, opowiedzieli Wenezuelczyk Manuel Noriega, Ukrainka Ira Hezima oraz Afganka Nilofar Ayoubi.

- W 2021 roku wylądowałam w Polsce. Pamiętam nawet pierwszy widok z samolotu. To było osiedle pięknych domów. [...] To było jak urodzenie się na nowo, jakbyś musiał nauczyć się chodzić na nowo - wspominała migrantka z Afganistanu.

Marzenia uchodźców w Polsce

Uciekająca przed konfliktem zbrojnym Ira 2 lata temu myślała, że sytuacja w Ukrainie szybko się uspokoi. Niestety tak się nie stało, a ona musiała rozpocząć nowe życie ze swoim synkiem w Polsce. Jak podkreśla - otrzymała ogrom wsparcia od obcych osób, którzy nawet pomogli jej znaleźć mieszkanie.

- Staram się normalnie żyć. [...] Próbuję się nie rozpraszać tym, co dzieje się w mojej ojczyźnie - tłumaczyła Ira.

Marzeniem Nilofar Ayoubi, która Polskę nazywa już swoim domem, jest stworzenie miejsca pracy dla osób podobnych do niej.

- Marzy mi się, że pewnego dnia moja firma będzie mogła dać pracę kilkuset osobom takim jak ja: cudzoziemcom, którzy szukają tutaj swojej szansy, ale i Polakom, którzy chciałby rozwinąć skrzydła - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: DDTVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości