Bolesne rozstania. Czy można nauczyć się bycia samemu? "To proces, który wymaga czasu i cierpliwości"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Do czego prowadzi samotność?
Do czego prowadzi samotność?
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku
Czy warto być w nieszczęśliwej relacji tylko dlatego, by nie być samemu? Odpowiedź jest chyba jasna. Jak się jednak okazuje, w rzeczywistości decyzja ta wcale nie jest tak prosta. Dlaczego w nieskończoność odkładamy rozstanie, dlaczego tak trudno pogodzić nam się z myślą, że przez pewien czas będziemy skazani tylko na siebie i dlaczego chwile po rozstaniu angażujemy się w nowe związki? Te zagwozdki wyjaśniła nam psycholog i psychoterapeutka Jessica Kmieć.

Bycie samemu – czy tego można się nauczyć?

Sporo osób po rozstaniach skarży się na uczucie samotności, odrzucenie i lęk. Powroty do pustego domu zaczynają być coraz bardziej przytłaczające, a brak osoby, która wysłucha naszych problemów czy poda kubek ciepłej herbaty, gdy my nie mamy siły podnieść się z kanapy, daje się we znaki. Z powodu tych samych obaw wiele osób w ogóle nie podejmuje działań, tkwiąc latami w toksycznych i wyniszczających związkach. Bo jak to? Ja teraz mam być sam/sama? Owszem. Zdaniem specjalistów to najlepsze, co możemy zrobić dla samych siebie.

Uczucie samotności zawsze będzie się pojawiać, szczególnie gdy związek trwał dłużej niż kilka miesięcy, a partnerzy, narzeczeństwa czy małżeństwa zdążyły już ze sobą zamieszkać. Jednak nie jest powiedziane, że bycie samemu jest złe. Ba, niesie ze sobą wiele korzyści. Kluczowe jest jednak to, by nauczyć się przebywania z samym sobą i czerpać z tego satysfakcje. Czy to możliwe?

- Można nauczyć się bycia samemu. Jest to ważny aspekt życia i może przynosić wiele korzyści, takich jak rozwijanie własnych pasji, umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji, zdobywanie samoświadomości i akceptacji siebie. Można taką przygodę rozpocząć od akceptacji samego siebie takimi, jakimi jesteśmy. Przyjąć swoje wady i zalety i jednocześnie pracować nad ważnymi dla nas kwestiami. Nauczmy się jakie są nasze potrzeby emocjonalne, intelektualne oraz fizyczne, a następnie sięgajmy po aktywności i działania, które pomogą nam je zrealizować. Postarajmy się odkrywać i rozwijać pasje i zainteresowania. To może być czytanie, prace manualne, uprawianie sportu czy cokolwiek innego, co sprawia, że odczuwamy spokój, radość, satysfakcję - powiedziała psycholog.

Co ważne, samotność nie jest jednoznaczna z izolacją. Bycie samemu nie polega bowiem na odseparowaniu się od innych ludzi. Wciąż możemy pielęgnować relacje z przyjaciółmi i rodziną. Nauka bycia samemu to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Nie zawsze będzie to łatwe, ale z upływem czasu możemy czerpać z tego korzyści.

Wchodzenie w nowe relacje zaraz po zakończeniu poprzedniej  

Nieumiejętności przebywania z samym sobą wiąże się najczęściej z powtarzalnymi schematami. Albo latami tkwimy w związkach bez przyszłości, albo po rozstaniu z prędkością światła próbujemy znaleźć zastępstwo. Bez większego zastanowienia zaczynamy chodzić na randki, odpadamy aplikacje randkowe i angażujemy się w nowy związek. Ponadto nie zwracamy uwagi na czerwone lampki. Tym samym ponownie zaczynamy budować znajomość na niestabilnych fundamentach. A jak wiemy, historia lubi zataczać koło.  

- Po rozstaniu warto dać sobie czas na "wyciszenie" i odnaleźć na nowo równowagę, zanim wejdziemy w nową relację. Zakończenie pewnego etapu może być emocjonalnie trudnym doświadczeniem, które wpływa na nasze samopoczucie, a nawet poczucie własnej wartości. Skupienie się na sobie, swoich emocjach i procesie wydobrzenia jest kluczowe, zanim rozpoczniemy nowy związek. Rozstanie może wiązać się z pojawieniem się takich emocji jak smutek, złość, strach czy dezorientacja. Ważne jest, aby dać sobie czas na wyrażenie i przeżycie tych emocji, zrozumienie, co się wydarzyło i zaakceptowanie tego co jest tu i teraz - powiedziała psycholog.

Jak przyznała specjalistka, okres po rozstaniu może być także czasem na to, aby lepiej zrozumieć siebie, swoje potrzeby, wartości i cele. To odpowiedni moment na refleksję nad tym, czego naprawdę oczekujemy od przyszłego związku. Decydując się na nową relację zaraz po rozstaniu lub w okresie kiedy nie jesteśmy jeszcze na nią gotowi emocjonalnie, wystawiamy się na pewne ryzyko. Prawdopodobnie z powodu lęku przed samotnością lub pragnienia ucieczki od trudnych emocji związanych z rozstaniem zaangażuje się w relację, która nie spełnia naszych prawdziwych potrzeb i oczekiwań.

Skąd te obawy przed samotnością i jak je wyciszyć?

Zdaniem psycholog, obawy związane z byciem samemu w dużej mierze zależą od indywidualnych doświadczeń, osobowości i kontekstu życiowego. Wiele osób obawia się, że nie będą mieć wystarczająco dużo bliskich osób wokół siebie. Czasami pojawia się także lęk przed odrzuceniem.

- Społeczne oczekiwania i presja mogą sprawić, że ludzie czują się nieswojo, kiedy nie są w związku, co może prowadzić do obawy o to, co inni ludzie myślą. Są także osoby, które mają poczucie, że bez związku nie są w pełni wartościowe. Może pojawić się także obawa o to, że w relacji nie będą akceptowani takimi, jakimi są. Takie obawy są naturalne i często pojawiają się w pewnych okresach życia. Ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje emocje i nad nimi pracować. Czasami warto także poszukać wsparcia psychologicznego, aby wypracować zdrowszy sposób myślenia i działania - dodała ekspertka.

Co robić w sytuacji, gdy ten lęk już się pojawi? Gdy nie potrafimy poradzić sobie ze świadomością, że z dnia na dzień zostaniemy sami?

- Opanowanie lęków związanych z byciem samemu może wymagać czasu, autorefleksji oraz skupienia na swoim stanie emocjonalnym. Dobrze byłoby przyjrzeć się swoim przekonaniom na temat bycia samemu. W takiej sytuacji można popracować nad zmianą negatywnych przekonań na bardziej konstruktywne. Będąc samemu można wykorzystać ten czas na rozwijanie umiejętności, pasji i zainteresowań. To z kolei wpłynie korzystnie na budowanie pewności siebie i poczucia wartości. Warto także pracować nad akceptacją i budowaniem pozytywnego obrazu siebie, skoncentrować się na swoich mocnych stronach i osiągnięciach oraz podchodzić do siebie z empatią i cierpliwością - podsumowała psycholog Jessica Kmieć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: kitzcorner/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Mikołaj z "Top Model" ledwo uszedł z życiem. "Mama płakała, chciała, żebym wrócił"

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Ruszyła akcja "Podaruj Misia". Jakie kreacje przygotowały gwiazdy z projektantami?

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?
Materiał promocyjny

Gdzie znaleźć uniwersalne prezenty pod choinkę?

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa
Materiał promocyjny

Mistrzowskie dania z krakowskiej suchej, krafterek, wędzonego boczku i szynki na maśle. Poznaj przepisy finalistów 12. edycji Master Chefa

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Joanna Krupa uczy córkę języka polskiego. Asha-Leigh pokazała, co potrafi. "Brawo dla was"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  
Materiał promocyjny

''Gorgonzola. Przepyszna historia''. Pobierz nasz e-book i poznaj przepisy na dania z wyjątkowym włoskim serem.  

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"
Materiał promocyjny

Prawidłowe oddychanie skuteczną bronią na stres. "Musimy się skupić na kilku aspektach"

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

Damski duet w roli prowadzących Dzień Dobry TVN. Widzowie dobrze je znają

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Anna Rusowicz wspiera ofiary przemocy psychicznej. "Na własnych doświadczeniach mogę oprzeć ten kawał wiedzy"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas