Cukrzyca – co to za choroba?
Typów cukrzycy jest kilka, ale do tych najczęściej występujących należą typu 1 i 2. Cukrzyca typu 1 to wynik uszkodzenia trzustki. Organizm zaczyna atakować i niszczyć komórki narządu, które wydzielają insulinę. Hormon ten kontroluje poziom glukozy w krwi.
Cukrzycę typu 2 można nazwać chorobą nabytą. Styl życia – zła dieta, brak ruchu, a w konsekwencji otyłość czy nadwaga – mogą sprawić, że poziom cukru będzie się podnosił, a wydzielanie hormonu zostanie zaburzone.
Cukrzyca a seks. Jak wpływa na funkcje seksualne u mężczyzn?
Najbardziej charakterystycznym objawem cukrzycy jest wysoki poziom glukozy we krwi. Jednak wielu pacjentów – nie ma lub nie odczuwa z tego powodu żadnych dolegliwości. – Jeżeli ktoś nieregularnie się bada, nie zwraca uwagi na pewne, czasem dyskretne symptomy, to przez lata może nie wiedzieć, że choruje na cukrzycę. Choć sama choroba nie boli, to jej powikłania już tak – powiedziała w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl dr Sylwia Kuźniarz-Rymarz, internistka i endokrynolożka.
O tym, że ktoś choruje mogą świadczyć m.in. problemy w sypialni, np. zaburzenia erekcji. – Mamy dwie grupy powikłań – makroangiopatyczne oraz mikroangiopatyczne. Pierwsze z nich, makroangiopatyczne, dotyczą dużych naczyń krwionośnych. Ich uszkodzenie prowadzi, np. do nadciśnienia, zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy dużych tętnic nóg, serca czy mózgu. Natomiast powikłania mikroangiopatyczne obejmują małe naczynia krwionośne. Tym samym mogą się pojawić zaburzenia w obrębie wzroku, pracy nerek czy właśnie erekcji – tłumaczyła specjalistka.
Podobne skutki dają powikłania ze strony układu nerwowego. Uszkodzenie nerwów sprawia, że motoryka i czucie u osoby z cukrzycą są zaburzone. Co więcej, na cukrzycę typu 2 bardzo często chorują osoby ze znaczną nadwagą lub otyłością. Tkanka tłuszczowa jest strukturą, która również wytwarza hormony, a tym samym wpływa na działanie innych związków wydzielanych przez organizm. – U panów zmniejsza się poziom testosteronu, a zwiększa estrogenu. Od strony hormonalnej wpływa to na libido – obniża je – oraz wzwód i jego utrzymanie – tłumaczyła.
Cukrzyca a seks. Jak wpływa na funkcje seksualne u kobiet?
W przypadku pań objawem cukrzycy mogą być nawracające infekcje grzybicze czy bakteryjne pochwy. Obecny w moczu cukier "przyciąga" chorobotwórcze patogeny. Co więcej, infekcje mogą dotyczyć również pęcherza moczowego.
Natomiast uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów obwodowych powoduje, że podczas zbliżenia łechtaczka nie będzie reagowała prawidłowo. Tym samym osiągniecie pełnej satysfakcji podczas seksu, może być dużo trudniejsze.
Panie zaniepokoić powinna również nadmierna suchość pochwy. Dlaczego? – Otóż glukoza wchłania wodę, a to może skutkować "odwodnieniem", a w konsekwencji nadmiernym wysuszeniem błon śluzowych oraz skóry – dodała dr Sylwia Kuźniarz-Rymarz.
Cukrzyca a zmiany skórne
Za cukrzycą mogą przemawiać różnego rodzaju zmiany, które pojawiają się na powierzchni skóry. Typowe dla schorzenia są m.in. czyraki, dlatego osoba, która ma tendencję do ich powstawania, powinna sprawdzić poziom cukru we krwi. Badanie warto wykonać także wtedy, gdy drobne skaleczenia długo się goją lub dochodzi do ich nadkażenia bakteryjnego.
U chorych mogą pojawiać się także pęcherze czy zmiany o podłożu bakteryjnym. Sygnałem ostrzegawczym są nadmierne pocenie oraz świąd skóry. - To również mogą być powikłania o podłożu neuropatycznym - tłumaczyła specjalistka.
Trzeba mieć świadomość, że cukrzyca typu 2 nie jest chorobą, która pojawia się nagle. Rozwija się powoli i pierwsze objawy zazwyczaj nie są zauważane. Bardzo często zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do lekarza późno. – Dopiero kiedy powikłania zaczynają im doskwierać, chorzy decydują się poszukać odpowiedzi, np. dlaczego drętwieją im ręce i stopy, dlaczego infekcje grzybicze pochwy zawracają, dlaczego mieli zawał. To wszystko może być powiązane z cukrzycą – podsumowała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polacy w pierwszej 5. rankingu dotyczącego otyłości
- 13 proc. kobiet odczuwa ból podczas stosunku. Skąd się bierze i jak sobie z tym poradzić?
- W Europie coraz częściej pojawia się nowy wirus odkleszczowy. Co o nim wiadomo?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: South_agency/Getty Images