Stany lękowe - skąd się biorą?
Zaburzenia lękowe nie nie tylko myśli. Ich występowanie wpływa na działanie całego organizmu. - Dotyczą układu immunologicznego, dotyczą układu hormonalnego. Manifestują się zaburzeniem funkcji różnych narządów. Najczęstsze problemy związane są ze skórą i przewodem pokarmowym, jak zespół jelita drażliwego, jak atopowe zapalenie skóry - powiedział dr Marcin Matych, psychoterapeuta, autor książki "Jak żyć z lękiem. Poradnik doktora Nerwicy".
Problemy natury psychologicznej
Czasem zdarza się, że zwykły ból brzucha ma związek z zaburzeniami lękowymi, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. - To jest bardzo ważne w przypadku dzieci. Jeżeli dziecko boli brzuch, np. codziennie przed pójściem do przedszkola, czy szkoły, to ono chce nam coś powiedzieć, [...], jeżeli to się powtarza, [...], to zawsze musimy sobie zadać pytanie, co ten objaw chce powiedzieć, gdyby umiał mówić - tłumaczył specjalista.
Na szczęście - z pomocą np. psychoterapii - można zapanować nad stanami lękowymi. Niestety wciąż wstydzimy się skorzystać z fachowej pomocy. - Bardzo wiele osób korzysta z pomocy, chce dostać się do specjalistów, a z drugiej strony jest temat tabu. Jesteśmy na takim etapie przejściowym, więc może po prostu otwórzmy ten temat, wyjdźmy ze schematu i zróbmy z tego normalną wizytę, jak u dentysty, czy u innego lekarza - dodał specjalista.
Warto dodać, że w leczeniu zaburzeń lękowych często sięga również po farmakologie. - Psychoterapia bardzo dobrze łączy się z leczeniem farmakologicznym. Taki jest standard postępowania - współpraca psychiatry i psychoterapeuty jest normą - dodał. Należy jednak podkreślić, że nie wszyscy potrzebują leków.
Czy lęk da się zmienić w odwagę?
Dr Katarzyna Czyż, psychoterapeutka w swojej najnowszej książce "Strach ma wielkie oczy, może Ci naskoczyć. O trudnej sztuce poszukiwania w sobie odwagi" w przystępny sposób opisuje mechanizmy, które stoją za zaburzeniami lękowymi, a także za odwagą. Co ciekawe, tej ostatniej - do pewnego stopnia - można się nauczyć. - Odwaga to jest wiedza o tym, czego się bać, a czego się nie bać. Dzięki temu, że mamy tę wiedzę możemy wybrać inne strategie radzenia sobie z sytuacjami trudnymi, też lękowymi, czy ewentualnie stresem - powiedziała Dzień Dobry TVN dr Katarzyna Czyż, psychoterapeutka, autorka książek.
W leczeniu zaburzeń lekowych - poza psychoterapią i farmakologią - może pomóc praca z ciałem, np. joga. - Obojętnie jaki rodzaj pracy z ciałem wybierzemy, mówimy o oddechu. W przypadku napadów paniki takim sposobem na poradzenie sobie z lękiem jest powrót do naszego własnego oddechu, [...], żeby to był nasz miarodajny wdech i wydech, który pozwala nam tak osadzić się, [...], żebyśmy mieli ten kontakt z ciałem, dzięki temu mamy kontrolę - dodała nasza rozmówczyni.
Jak rozpoznać, że lęku jest za dużo? Gdzie szukać pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nałóg zadowalania innych. Kiedy bycie miłym staje się niebezpieczne?
- Stygmatyzacja społeczna we współczesnym świecie – jak z nią walczyć?
- Jak wygląda prawdziwe życie hazardzistki? "Dopuściłam się kradzieży, bo nie miałam pieniędzy, żeby grać"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Szymon Brózda, Agata Młynarska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News