Co to jest stresslaxing?
Stresslaxing to schemat popadania w stres w chwili, gdy człowiek próbuje się odprężyć. Prowadzi to do stanu podwyższonej gotowości układu nerwowego, generującej nieustający niepokój, unikania odpoczynku, poczucia winy w związku z rzekomym marnotrawieniem czasu, myślenia o pracy w trakcie weekendu albo urlopu. Stresslaxing występuje także wtedy, gdy udajemy przed sobą, że po pracy czytamy książkę lub oglądamy film, a tak naprawdę nasze myśli kłębią się wokół spraw zawodowych. To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie ciągłej gotowości. - Stresslaxing to zjawisko, które pierwszy raz zostało opisane w 2018 r. Nasiliło się w pandemii przez pracę zdalną, gdzie trudno było znaleźć granicę między domem a życiem zawodowym. Polega to na tym, że gdy mamy już wolne, nie możemy odpocząć, bo mamy natłok obowiązków. Jesteśmy w ciągłym napięciu, wynikającym z przekonania, że czegoś nie dokończyliśmy, albo pojawiło się coś nowego, czego jeszcze nie załatwiliśmy - mówiła psycholożka Magdalena Chorzewska.
- Bardziej na stresslaxing są osoby, które cierpią na zaburzenia lękowe. Ale dotyka każdego z nas. Nie jesteśmy od tego wolni. Zmniejsza to jakość i komfort życia - dodała.
Dlaczego podczas czasu urlopu dopada nas stres?
Jak twierdzi ekspertka, nie ma jednej przyczyny pojawienia się stresslaxingu. Stres wynikający z odpoczynku czy relaksu najczęściej pojawia się u osób, które maja przekonanie, ze cały czas muszą coś robić i nie mogą tracić czasu. W przeciwnym razie zrobią coś nieużytecznego i krótko mówiąc - będą w tyle za innymi.
- Żyjemy w czasach niepewnych. Kryzys, słyszymy, ile osób jest na nasze miejsce. Także ten lęk w poczuciu destabilizacji wzrasta. Z badań wynika, że dopiero podczas 3-tygodniowego urlopu jesteśmy w stanie odpocząć. Mało kto może sobie na to pozwolić - podkreślała Chorzewska.
- Osoby, który uzależniają swoją wartość od pracy, będą miały z tym problem. Zachęcam zawsze do szukania źródła. Poza pracą długofalową, możemy zrobić grafik i oddzielić pracę od życia domowego. Dbajmy o swoją bazę - sen, jedzenie, czy aktywność fizyczną. Skupiajmy się na własnych potrzebach, żeby nie żyć w automatycznym pędzie - podsumowała.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.
Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy wyprawa do lasu z dzieckiem jest bezpieczna? "Żadne zwierzę nie atakuje ludzi" Szokujące wyznanie Margaret. Została zgwałcona w wieku 10 lat Najdroższy lek świata będzie refundowany w Polsce. Kto może na niego liczyć?
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News