Profilaktyka zdrowia

Smog - z jego powodu tracimy zdrowie i pieniądze. "Każdy z nas płaci za niego rocznie 1600 zł"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Polska od wielu lat znajduje się w czołówce państw, które mogą się "pochwalić" fatalną jakością powietrza. Smog, który wisi nad miastami ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Może powodować problemy z układem krążenia czy sercem. Niektóre badania pokazują, że zaostrza przebieg COVID-19. Czym właściwie jest smog i ile nas kosztuje?

Co to jest smog?

- Smog to zbierające się w powietrzu zanieczyszczenia. Biorą się one ze spalania różnych materiałów, np. paliw samochodowych czy surowców, którymi palimy w kominkach. Do powstawania smogu przyczynia się także energia elektryczna, która w Polsce w dużej mierze dalej wytwarzana jest z węgla - tłumaczył Oskar Wojtynowski, edukator, popularyzator nauk.

Dlaczego smog taki dokuczliwy jest zimą?

- Latem, kiedy temperatura jest wysoka, zanieczyszczenia są ogrzewane i unoszą się do góry. Zimą, kiedy grunt nie nagrzewa się od słońca tworzy się poducha zimnego powietrza przy ziemi i to jest to powietrze, którym oddychamy - dodał specjalista.

Warto zaznaczyć, że wyróżnia się dwa rodzaje smogu - londyński i Los Angeles. Pierwszy z nich występuje w Polsce, a drugi?

- Smog Los Angeles pojawia się wtedy, kiedy jest bardzo gorąco. Przy dużym nasłonecznieniu ciężkie związki chemiczne, które gromadzą się w powietrzu zaczynają się uaktywniać - tłumaczył nasz gość.

Ile kosztuje nas smog?

W minionym tygodniu ze 150 miast na świecie z najgorszą jakością powietrza, aż 30 znajdowało się w Polsce. Z danych Polskiego Alarmu Smogowego najgorsza sytuacja panuje na południu naszego kraju. Niestety długotrwałe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Ale z jego powodu tracimy też pieniądze.

Z danych Komisji Europejskiej negatywne skutki smogu każdego roku kosztują nas 110 mld złotych. Natomiast każdy z nas płaci za niego rocznie 1600 złotych. To cena leków, transportu medycznego czy pobytu w placówce medycznej osób, które zachorowały z powodu złej jakości powietrza.

Na szczęście ze smogiem można i trzeba walczyć, a jego eliminacja może nam przynieść ogromne korzyści. Badania sugerują, że poprawa jakości powietrza w samej Małopolsce pozwoli zmniejszyć liczbę hospitalizacji aż o 1/3!

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Pyły i związki chemiczne, które znajdują się w smogu bez problemu wdzierają się do naszego organizmu. Mogą zaatakować płuca i zaostrzyć przebieg astmy czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Co gorsza, mogą one przenikać do układu krążenia i doprowadzić do problemów z sercem czy nadciśnieniem.

Zdaniem badaczy jakość powietrza może także wpływać na przebieg zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

- Jeżeli w jakimś rejonie zanieczyszczenie powietrza jest chroniczne, to ludzie mają bardziej obciążone płuca i słabszą odporność. Jeśli dojdzie do tego COVID-19, przebieg choroby może być cięższy - mówiła w rozmowie z Marcinem Sawickim prof. Lidia Morawska, specjalista w dziedzinie jakości powietrza.

Ile kosztuje nas smog?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Jak zadbać o swój kręgosłup na home office? Ekspert: "Dobrze sprawdzi się rozkładany stoliczek"

Szklana kostka, czyli nietypowe mieszkanie we Wrocławiu. "W domu nie było miejsca na szafy, zrobiliśmy je w podłodze"

Oryginalne przedmioty na tegorocznej aukcji WOŚP. Do wylicytowania jest nawet sztuka więzienna

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości