Styl Życia

Szkoły w walce ze smogiem. "Świadomość dzieci jest dla nas rzeczą najważniejszą"

"Edukacja kontra smog"

Styl Życia

Szkoły w walce ze smogiem. "Świadomość dzieci jest dla nas rzeczą najważniejszą"

"Edukacja kontra smog"

Jesienią i zimą najbardziej uciążliwy jest smog, który szkodzi płucom mieszkańców całej Polski. Jest on widoczny gołym okiem i odczuwalny nawet przez maseczkę. Co zrobić, aby nie został z nami na zawsze? Na pewno przydatna będzie edukacja dzieci, bo to one w przyszłości będą rządzić światem.

Szkodliwy smog

Smog powstaje na skutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych oraz pyłów zawieszonych. Długotrwała styczność z nim może prowadzić m.in. do zmian nowotworowych, osłabienia układu odpornościowego i oddechowego czy niewydolności nerek.

Niestety wiele polskich miast jest w czołówce rankingu smogowego. Aby ograniczyć występowanie zanieczyszczonego powietrza, ich władze wprowadzają ograniczenia dotyczące m.in. stosowania źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe, zachęcają do korzystania z komunikacji miejskiej oraz nakazują wymianę pieców starej generacji na nowe.

Program Edukacyjny Sieci Antysmogowej - co to jest

Innym sposobem na zminimalizowanie smogu jest wprowadzenie odpowiedniej edukacji w przedszkolach i szkołach.

- To dzieci kiedyś będą podejmować kluczowe decyzje, w związku z tym ich świadomość jest dla nas rzeczą najważniejszą - uważa Jerzy Kubiniec, dyrektor SP nr 158 w Krakowie.

Jeden z tego typu projektów nosi nazwę: program Edukacyjny Sieci Antysmogowej. Jest on skierowany nie tylko do uczniów, ale także nauczycieli, rodziców i społeczności lokalnej.

- Na własnych nosach czujemy, czym jest smog. Natomiast to, że czujemy, nie znaczy, że wiemy. Program Edukacyjny Sieci Antysmogowej polega na tym, żeby tę wiedzę poszerzać. Wykorzystujemy w tym celu mierniki i urządzenia, które są instalowane w placówkach edukacyjnych i dzięki temu można dostać obiektywne dane na temat skali zjawiska, intensywności smogu itd. - wyjaśnił Wojciech Pawlak, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego NASK.

W programie wykorzystywane są nowe technologie, z którymi dzieci są obecnie bardzo dobrze zaznajomione, w tym platforma e-learningowa z e-lekcjami i kursami. Ciekawą rzeczą jest m.in. mapa, na której kolorami i emotkami zaznaczony jest stopień zanieczyszczenia atmosfery w różnych częściach kraju. W szkołach montowane są również czujniki i tablice ledowe, pokazujące stan powietrza.

- Wchodzenie w nowe technologie (...) oraz korzystanie z różnych stron internetowych i ich zawartości jest bardzo, bardzo korzystne - przyznał Jerzy Kubiniec i zaraz dodał: - Przed pandemią widziałem dzieci, które podchodziły pod szkołę i kiedy widziały ekran z odczytem, że stan powietrza jest zły, to zdejmowały tornistry i zakładały maseczki.

Więcej o wspomnianym programie powiedziała w Dzień Dobry TVN Barbara Leśniczak, kierownik Zespołu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej NASK PIB. Czy projekt jest otwarty dla wszystkich szkół?

>>> Zobacz także:

Nowoczesny dom antysmogowy w Zakopanem. "Nie ma komina, nie używamy tu żadnych palenisk"

Dzień Świeżego Powietrza. Jaki jest poziom jego zanieczyszczenia w naszym kraju?

Rakotwórczy "czarny węgiel" w moczu dzieci z Rybnika. "Wyniki okazały się szokujące"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Reporter: M. Mikołajczyk, A. Reczek

Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
46
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0