Skala zanieczyszczeń powietrza staje się coraz bardziej palącym problemem współczesnego świata. Polska należy do czołówki krajów europejskich charakteryzujących się najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Ta sytuacja sukcesywnie się pogarsza oddziałując negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Grillowanie to jedno z ulubionych zajęć Polaków. Kto z nas nie lubi spędzać czasu z rodziną czy przyjaciółmi przy ogniu, na którym skwierczą różne rodzaje mięs i warzywa. Tradycyjnie już za początek sezonu grillowego uznaje się długi majowy weekend. Niestety w tym roku nie wszędzie było to możliwe. Władze kilku warszawskich dzielnic wydały bowiem zakaz rozpalania ognisk i grillowania. Co grozi za jego złamanie? O tym rozmawialiśmy z Szymonem Czerwińskim, szefem kuchni i Agnieszką Drozd, Warszawski Alarm Smogowy.
Wraz z wybuchem pandemii lekarze zaczęli nas zachęcać do częstszego wietrzenia domów i mieszkań. Jak otwieranie okien i wpuszczanie do pomieszczenia świeżego powietrza przekłada się na nasze zdrowie? Jak sprawdzić, czy wentylacja w naszym domu działa prawidłowo? Odpowiedzi na te pytania zna nasz reporter Marcin Sawicki.
Przykładamy coraz większą uwagę do tego, jakim powietrzem oddychamy. Dlatego też oczyszczacze powietrza cieszą się dużą popularnością. Wybór urządzeń na rynku jest ogromny, co warto wziąć pod uwagę?
Jesienią i zimą najbardziej uciążliwy jest smog, który szkodzi płucom mieszkańców całej Polski. Jest on widoczny gołym okiem i odczuwalny nawet przez maseczkę. Co zrobić, aby nie został z nami na zawsze? Na pewno przydatna będzie edukacja dzieci, bo to one w przyszłości będą rządzić światem.
W górach każdy z nas powinien wypoczywać i oddychać świeżym powietrzem, jednak w okresie grzewczym trujemy się dymem z kominów. Nie tylko klimat i atmosfera zimy unoszą się tam bowiem w powietrzu, ale także smog. Naprzeciw temu wyszedł inżynier Bartłomiej Zubek, który udowadnia, że górale nie tylko idą z duchem czasu, ale wyznaczają nowe trendy w budownictwie i nowoczesnych technologiach.
Z okazji Dnia Świeżego Powietrza Diana Kautz odwiedziła Podzamcze. To właśnie tam mieści się Centrum Nauki Leonardo da Vinci, w którym to można zaobserwować różnorakie doświadczenia związane nie tylko z powietrzem.
Kolejne województwa idą na wojnę ze smogiem. Dmuchawy do liści, grille i kosiarki będą zabronione w dni, w których jakość powietrza jest najgorsza. Na ograniczenia muszą się też przygotować właściciele kominków.
Polska jest europejskim rekordzistą w zanieczyszczaniu pyłami, a średnioroczne stężenia rakotwórczego benzopirenu przekraczają dopuszczalne normy nawet o 500, 600 proc. Z tego powodu ponad 30 proc. zgonów w naszym kraju jest spowodowanych niską jakością powietrza. Jak wygląda w Polsce monitorowanie jakości powietrza? Jak walczyć ze smogiem? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy współzałożyciela start-upu "Airly" Wiktora Warchałowskiego, który stworzył czujnik powietrza i prezes fundacji Aviva Monikę Kulińską.
Niestety smog dostaje się również do mieszkań. W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz pokazała urządzenia, dzięki którym możemy sprawdzić jakość powietrza w naszym domu oraz takie, które nam je oczyszczą. Ile kosztują?
Powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W związku z tym jesteśmy szczególnie narażeni na choroby układu oddechowego, zaczynając od astmy, a na raku płuc kończąc. Czy można coś z tym zrobić? Pani Gadżet, Anna Ibisz-Nowak odpowiada: "tak!" i w studiu Dzień Dobry TVN pokazuje jak działają urządzenia, które jednocześnie nawilżają i oczyszczają powietrze w naszych domach.
Wiele razy podejmowaliśmy u nas temat smogu, mając nadzieję, że w najbliższej przyszłości - dzięki działaniom władz - Polacy nie będą musieli oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Niestety niewiele się zmienia. Okazuje się, że wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, aż sześć znajduje się Polsce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy eksperta ds. zanieczyszczeń powietrza Łukasza Adamkiewicza, by zapytać go skąd bierze się smog w poszczególnych miastach Polski i jak wpływa on na nasze życie. Mamy nadzieję, że sytuacja wkrótce zmieni się na lepsze.
W tym roku nie musimy się martwić odśnieżaniem samochodu i grzęźnięciem w zaspach. Wysokie temperatury tej zimy cieszą głównie tych, którzy nie lubią zimna. Niestety okazuje się, że ocieplanie się klimatu ma poważne konsekwencje, chociażby zdrowotne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pulmonologa dra n. med. Tadeusza Zielonkę, aby zapytać, jakie choroby wywołuje globalne ocieplenie, czy w przyszłości w Polsce będziemy chorować na malarię i w końcu co globalne ocieplanie ma związek z zanieczyszczeniem powietrza.
Na przełomie października i listopada - z powodu wyemitowanych gazów, pochodzących z kominów i spalin samochodowych - 70 proc. powierzchni Polski pokrył smog. O wpływie zanieczyszczonego powietrza na organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pulmonologiem Tadeuszem Zielonką. Natomiast zastępcę Prezydenta M.St. Warszawy Michała Olszewskiego zapytaliśmy o to, jak stolica radzi sobie z zanieczyszczeniami.
Najbardziej zanieczyszczone regiony Polski to Dolny i Górny Śląsk oraz Małopolska. To bardzo niepokoi ich mieszkańców, którzy muszą oddychać skażonym powietrzem. Prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak zapytał fizyka Tomasza Rożka, co to jest smog, skąd się bierze oraz komu najbardziej zagraża. Czy wiecie, jak wygląda maska chroniąca przez zanieczyszczonym powietrzem po dwóch tygodnia używania? Która z masek jest najlepsza?