Niezwykła kostka powstała w centrum Wrocławia. Krzysztof Grześków kupił 22-metrowy lokal w kamienicy, zabudował przylegający do niego taras i tak powstało ponad 40-metrowe mieszkanie. Wnętrze nie tylko zachwyca wystrojem, ale także przemyślanymi i ergonomicznymi rozwiązaniami. Szafy w podłodze, stół rozkładany ze ściany i amfiladowy układ robią wrażenie.
Architekt i jego nietypowe mieszkanie
Krzysztof Grześków to architekt, który wymarzył sobie mieszkanie w centrum Wrocławia. Jak przyznał, w starej zabudowie miasta, ciężko jest o miejsce, w którym da się stworzyć własny projekt. Nikt nie powiedział jednak, że nie można wykorzystać wolnej przestrzeni na nadbudówki czy wypełniania. Mężczyzna wpadł więc na pomysł, że z 22-metrowej pracowni poligraficznej zrobi ponad 40-metrowe mieszkanie. W tym celu pozbył się metalowych schodów prowadzących na taras, a wolną przestrzeń zabudował dużymi szybami.
- Największą zaletą mieszkania jest jego funkcjonalny układ. Układ amfiladowy, czyli otwarty pozwala przejść mieszkanie dokoła – powiedział Krzysztof Grześków.
W kostce wykorzystane zostały także pomysłowe patenty, dzięki którym mieszkanie stało się ergonomiczne i przestronne. Niewielka kuchnia została powiększona o przyczepiany na magnes blat, który w dowolnej chwili można ściągnąć ze ściany i zaczepić między dwa filary. Podobne rozwiązanie Krzysztof zastosował w jadalni. Tradycyjny duży stół, mężczyzna zastąpił składanym, drewnianym blatem, który równolegle przylega do ściany. To, co najbardziej zaskakuje to jednak szafy. Znajdują się one w… podłodze.
W domu nie było miejsca na szafy, a była duża różnica wysokości pomiędzy mieszkaniem a tarasem. Podnieśliśmy podłogę i zrobiliśmy szafy w podłodze
– dodał.
Kolejne projekty na nietypowe mieszkania
Pomysł na nietypowe mieszkanie zaczął się od kostki. Obecnie mężczyzna wraz z grupą znajomych architektów szykuje kolejne projekty. Specjaliści postanowili zająć się wolnymi przestrzeniami między powstałymi już budynkami. Krzysztof, Apolonia i Bartosz w Bolesławcu rozpoczęli budowę mieszkania w szczelinie. Choć między budynkami jest zaledwie 3,5 metra, powstanie tam ponad stumetrowe mieszkanie.
- Obecnie trend w architekturze jest taki, aby rozbudowywać nasze miasta od środka w stronę zewnętrzną. Mało kiedy martwimy się o to, jak wypełnić tę istniejącą tkankę - powiedział Bartosz Bubniewicz, architekt.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz także:
Oranżeria w kamienicy na warszawskiej Pradze, czyli "odpicowane mieszkanie" nie dla każdego
Odpicowane mieszkanie. Tu króluje butelkowa zieleń. Jak dopasować ją do wnętrza?
Artystyczne cztery kąty. Czyli "odpicowane mieszkanie", w którym dominuje błękitny minimalizm
Autor: Nastazja Bloch
Reporter: Sylwia Repeła