Smog i jego wpływ na nasze płuca
O tym, że smog ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, słyszymy niemal codziennie. Trudno nam jednak wyobrazić sobie, jak działa. Karina Majak, animatorka z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie pokazała widzom krótkie doświadczenie, które obrazuje to najlepiej. Do jego przeprowadzenia wystarczą dwa szklane pojemniki, garść śmieci, zapalniczka i dwie czyste gazy. Eksperyment zobaczysz w materiale wideo.
Smog cichym zabójcą ludzi
W studiu Dzień Dobry TVN gościł Piotr Siergiej. Aktywista smogowy ostrzegał przed niebezpieczeństwem, jakie niesie zanieczyszczone powietrze.
- Pył osiada w naszych płucach i jest przyczyną bardzo wielu groźnych chorób. 45 tysięcy ludzi w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza, a najnowsze szacunki podwajają tę liczbę - mówił.
Dodał też, że każdy dym, bez względu na stężenie, szkodzi ludziom. Według badaczy nie ma progowej ilości smogu, która byłaby dla nas neutralna.
Mogłoby się wydawać, że w czasie pandemii stężenie smogu w powietrzu zmaleje. W końcu większość z nas pracuje zdalnie, a część dzieci i młodzieży nadal uczy się wirtualnie. Tak się jednak nie stało. Winne są tzw. "kopciuchy" czyli stare piece. Ich posiadacze grzeją ostatnio częściej, ponieważ więcej czasu spędzają w domach.
- Ten smog, który widzimy w Polsce, w połowie pochodzi z naszych domów. Z tych 3,5 miliona domostw z "kopciuchami". Druga połowa dzieli się na transport, samochody, przemysł, energetykę, rolnictwo i jeszcze inne czynniki - tłumaczył aktywista.
W niektórych miastach wprowadzono już zakaz palenia w kominkach. W Warszawie obowiązuje on w dni, kiedy stężenie smogu przekracza normy.
Jak się chronić przed smogiem?
Wiele osób w sezonie jesienno-zimowym sięga po specjalne maseczki antysmogowe. Filtrują wdychane powietrze, dzięki czemu oddychanie staje się zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Istnieją również specjalne domowe oczyszczacze powietrza, o których pisaliśmy w oddzielnym artykule. Polecane jest również otaczanie się jak największą ilością roślin.
Zobacz też:
- Sztuczne płuca, które sprawdzają jakość powietrza. "Chcemy uzmysłowić ludziom, jak smog skraca nam życie"
- Stan powietrza w Polsce zatrważa naukowców. Edukacja pomoże w walce ze smogiem
- Nowoczesny dom antysmogowy w Zakopanem. "Nie ma komina, nie używamy tu żadnych palenisk"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Mateusz Łysiak/Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN