Gorące tematy

Coraz więcej Polaków umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza. Jak się przed nim chronić? "Połowa smogu pochodzi z naszych domów"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Każdego roku osiem milionów osób umiera z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniami powietrza. Smogu najczęściej nie widać gołym okiem, przez co nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakie dla nas stanowi. Naukowcy dowodzą, że to cichy zabójca. Jak się chronić przed smogiem?

Smog i jego wpływ na nasze płuca

O tym, że smog ma fatalny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, słyszymy niemal codziennie. Trudno nam jednak wyobrazić sobie, jak działa. Karina Majak, animatorka z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie pokazała widzom krótkie doświadczenie, które obrazuje to najlepiej. Do jego przeprowadzenia wystarczą dwa szklane pojemniki, garść śmieci, zapalniczka i dwie czyste gazy. Eksperyment zobaczysz w materiale wideo.

Smog cichym zabójcą ludzi

W studiu Dzień Dobry TVN gościł Piotr Siergiej. Aktywista smogowy ostrzegał przed niebezpieczeństwem, jakie niesie zanieczyszczone powietrze.

- Pył osiada w naszych płucach i jest przyczyną bardzo wielu groźnych chorób. 45 tysięcy ludzi w Polsce umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza, a najnowsze szacunki podwajają tę liczbę - mówił.

Dodał też, że każdy dym, bez względu na stężenie, szkodzi ludziom. Według badaczy nie ma progowej ilości smogu, która byłaby dla nas neutralna.

Mogłoby się wydawać, że w czasie pandemii stężenie smogu w powietrzu zmaleje. W końcu większość z nas pracuje zdalnie, a część dzieci i młodzieży nadal uczy się wirtualnie. Tak się jednak nie stało. Winne są tzw. "kopciuchy" czyli stare piece. Ich posiadacze grzeją ostatnio częściej, ponieważ więcej czasu spędzają w domach.

- Ten smog, który widzimy w Polsce, w połowie pochodzi z naszych domów. Z tych 3,5 miliona domostw z "kopciuchami". Druga połowa dzieli się na transport, samochody, przemysł, energetykę, rolnictwo i jeszcze inne czynniki - tłumaczył aktywista.

W niektórych miastach wprowadzono już zakaz palenia w kominkach. W Warszawie obowiązuje on w dni, kiedy stężenie smogu przekracza normy.

Jak się chronić przed smogiem?

Wiele osób w sezonie jesienno-zimowym sięga po specjalne maseczki antysmogowe. Filtrują wdychane powietrze, dzięki czemu oddychanie staje się zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Istnieją również specjalne domowe oczyszczacze powietrza, o których pisaliśmy w oddzielnym artykule. Polecane jest również otaczanie się jak największą ilością roślin.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Mateusz Łysiak/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości