Materiał promocyjny

Stan powietrza w Polsce zatrważa naukowców. Edukacja pomoże w walce ze smogiem

Edukacja w walce ze smogiem
Coraz częściej słyszymy o smogu i jego szkodliwym wpływie na nasze życie i zdrowie. Jednym z bardzo istotnych bodźców do zmian jest edukacja i kształtowanie proekologicznych postaw już od najmłodszych lat. Jakie działania skierowane do młodzieży podejmowane są w ramach ESA projekcie realizowanym przez NASK?

Rakotwórczy smog

- W Polskim Alarmie Smogowym każdego roku robimy ranking smogowych rekordzistów. Jeżeli patrzymy na stężenia rakotwórczego benzoalfapirenu, w pierwszej piętnastce najmocniej zanieczyszczonych miast w Polsce, stężenia tej rakotwórczej substancji sięgają od 700 do 1800 proc. dopuszczalnej normy. To są zatrważające wyniki - Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego.

- Sytuacja ulega zmianie dzięki działaniom edukacyjnym - dodał.

By wygrać ze smogiem, trzeba dobrze go poznać. W tym celu powstał program Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Dzięki niemu już 150 tys. uczniów w całej Polsce dowiedziało się, co robić, by wygrać walkę o czystszą przyszłość. Pedagodzy nie kryją, że taka próba walki ze smogiem jest strzałem w 10. Uczniowie dzięki platformie mogą zmierzyć się z problemem i nauczyć się, w jaki sposób mu zapobiegać.

- Dla uczniów najistotniejsze jest to, że to są treści, które dotykają ich bezpośrednio w życiu codziennym, czyli np. to, czym palimy w piecu. Bo od jakości tego, co spalamy, zależy to, czym oddychamy - usłyszeliśmy od Marcina Nowackiego, nauczyciela SP nr 2 w Komornikach.

- Forma e-learningu to odpowiedź na to, z czym uczniowie mają na co dzień do czynienia. Oprócz gier, oprócz filmów wchodzimy z nauką. To forma najbardziej przystępna i miejmy nadzieję, efektywna - dodał.

Na szkołach, które biorą udział w programie, zawisły też mierniki smogu . Ich pomiary można kontrolować także przez stronę internetową.

- Kiedy został ten czytnik zainstalowany, to było taki "wow". Dzieci, idąc do szkoły, zwracały uwagę, jaki kolor lampki się palił i od razu też mają informacją czytelną, czy dziś jest stan dobry, bardzo dobry, czy zły - powiedział nam Łukasz Poszalski.

- Żeby normy jakości powietrza były spełnione w każdej miejscowości, mam nadzieję, że ten proces się trochę przyspieszy. Niemniej długa droga przed nami - powiedział Piotr Siergiej, rzecznik prasowy Polskiego Alarmu Smogowego.

Edukacja w walce ze smogiem

Edukacja ekologiczna to niejedyny cel, jaki stawia przed sobą Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Wszystkie działania projektowe wspierane są przez nowoczesne narzędzia. Szkoły wykorzystują je w procesie kształcenia, doskonalą kompetencje cyfrowe uczniów.

- Naszą misją jest edukacja na rzecz ochrony czystego powietrza. Wychodzimy z założenia, że świadomość problemu jest kluczowa. To początek drogi do zmiany. Dlatego tak ważne jest, żeby dzieci i młodzież zdobywały informacje na temat jego powstawania i sposobów ograniczania smogu - powiedziała w Dzień Dobry TVN Agnieszka Żeglińska, dyrektorka ds. rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

- Przystąpić do programu można w bardzo prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę www.esa.nask.pl i wypełnić dostępny tam formularz zgłoszeniowy, a w drugim kroku nasi koordynatorzy prowadzą państwa przez kolejne etapy - dodała.

Sposób na smog

W projekcie – oprócz mierników, wyświetlaczy i tablic informacyjnych w szkołach – wykorzystywane są mapy cyfrowe i dane pomiarowe oraz platforma e-learningowa Serwis e-learningowy ESA (nask.pl). Uczniowie stale korzystają z materiałów online, takich jak artykuły, quizy czy filmy. Dzięki temu na bieżąco mają dostęp do informacji, które pomagają im świadomie myśleć o zagrożeniu, jakim jest smog.

- Wszystko zaczyna się od uświadamiania problemu, kolejnym korkiem jest edukacja, a kolejny to zmiana naszych nawyków. Nie zawsze mamy świadomość, że od tego, co jest palone w naszych piecach, zależy nasze zdrowie - dowiedzieliśmy się od Agnieszki Żeglińskiej.

Zobacz całą rozmowę z Agnieszką Żeglińską, dyrektorką ds. rozwoju społeczeństwa informacyjnego w NASK.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Martyna Mikołajczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Błąkał się po ulicach, bo nie miał gdzie spać. "Chciałem zniknąć"

Błąkał się po ulicach, bo nie miał gdzie spać. "Chciałem zniknąć"

Życzenia wielkanocne - czego życzyć na Wielkanoc?

Życzenia wielkanocne - czego życzyć na Wielkanoc?

Sylwia i Akop Szostakowie nie są już razem. Para wydała oświadczenie. "To nie jest żart"

Sylwia i Akop Szostakowie nie są już razem. Para wydała oświadczenie. "To nie jest żart"

Czy Magda Gessler korzysta z medycyny estetycznej? Szczere wyznanie gwiazdy

Czy Magda Gessler korzysta z medycyny estetycznej? Szczere wyznanie gwiazdy

Zadbaj w święta o atrakcje dla dziecka

Zadbaj w święta o atrakcje dla dziecka

Czym się różni żur od żurku? Wyjaśniamy

Czym się różni żur od żurku? Wyjaśniamy

Co zrobić na obiad w Wielki Piątek?

Co zrobić na obiad w Wielki Piątek?

Do której godziny będzie można zrobić zakupy w Wielką Sobotę i Wielkanoc?

Do której godziny będzie można zrobić zakupy w Wielką Sobotę i Wielkanoc?

Powrót do zdrowia i nowy związek Jacka Rozenka. "Pewnie będę chciał go zalegalizować"

Powrót do zdrowia i nowy związek Jacka Rozenka. "Pewnie będę chciał go zalegalizować"

Czy trzeba iść do spowiedzi przed Wielkanocą? Kto i kiedy powinien to zrobić?

Czy trzeba iść do spowiedzi przed Wielkanocą? Kto i kiedy powinien to zrobić?