Smog w Polsce. Jak złożyć wniosek w ramach programu „Czyste Powietrze”? Na jakie dofinansowanie możemy liczyć?

Smog w Polsce. Na czym polega program "Czyste Powietrze". Jak skorzystać z programu, jak złożyć wniosek i ile pieniędzy można dostać na wymianę starego pieca? Do kiedy mamy czas na wymianę? W Dzień Dobry TVN o smogu i programie "Czyste Powietrze"rozmawialiśmy z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego i Anną Domagałą, która dostanie zwrot 7 tys. w ramach programu "Czyste Powietrze".

Możemy dostać do 53 tysięcy złotych

Piotr Siergiej:

Można dostać dofinansowanie jeżeli mamy "kopciucha". Możemy go zlikwidować. Co więcej, możemy dostać dofinansowanie na ocieplenie domu, wymianę okien, wymianę drzwi, docieplenie dachu. Łącznie z budżetu możemy dostać do 53 tysięcy złotych na tego typu inwestycje.

Da osób, które mają dom jednorodzinny

Ten program jest dla osób, które mają dom jednorodzinny, lub bliźniak. Jeżeli złożymy wniosek, to możemy o te pieniądze się ubiegać. Do 30 procent kosztów inwestycji mamy z programu "Czyste Powietrze". Jest jeszcze ulga termomodernizacyjna - składamy nasze faktury razem z PIT-em i odliczamy 18 procent od przychodu.

Program nie działa jak powinien

Niestety program nie działa tak, jak powinien działać. Złożono 300 tysięcy wniosków ... rozpatrzono ok. 7 procent z nich.

Nie jest to tak skomplikowane

Anna Domagała:

Wbrew pozorom nie była to taka droga krzyżowa. Wniosek jest jeden wspólny. Dofinansowanie jest nawet do 90 procent inwestycji - w zależności od dochodu. Żeby się dowiedzieć, gdzie złożyć wniosek, że trzeba założyć konto, że trzeba się zalogować to już trzeba sobie to samodzielnie doczytać w internecie.

Program "Czyste Powietrze"

Zakłada się, że jedynie 48 tys. Polaków otrzymało wstępną zgodę na zwrot kosztów poniesionych na walkę ze smogiem. Program Czyste powietrze, który miał być wg rządu "największym w historii instrumentem do walki ze smogiem", przynosi marne efekty.

Po dofinansowanie zgłasza się tylko 7 tys. osób miesięcznie, a otrzymuje je znacznie mniej. Do tej pory złożonych ich zostało 82 tys. na kwotę 2 mld zł.

Więcej:

Program "Czyste powietrze": co nie działa?

Mówi się, że w programie "Czyste powietrze" zawodzi biurokracja, nieosiągalność i niekomunikatywność odpowiedzialnych za nabór wniosków urzędników, trudności przy wypełnianiu dokumentów i niskie dotacje.

Zobacz film: Jak walczyć ze smogiem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie