Materiał promocyjny

Zadbaj o swoją wątrobę. "Dieta powinna bazować na produktach pochodzenia roślinnego"

Jaki jest stan wątroby u Polaków? Z przeprowadzonego w sierpniu badania wynika, że na jej stłuszczenie narażone są nie tylko osoby z otyłością, ale też z nadwagą. Problem dotyczy również ludzi z prawidłową masą ciała. Jak możemy temu zapobiec? O tym mówiła Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspert kampanii "Wątroba się sprawdza".

Stan wątroby Polaków

W sierpniu 2020 firma Sanofi przeprowadziła badanie przesiewowe, którego celem była ocena stanu wątroby Polaków. Dotyczyło przede wszystkim stopnia stłuszczenia wątroby i tego, czy Polacy są na to narażeni.

Wyniki pokazały zależność pomiędzy stłuszczeniem a masą ciała. Nowością było to, że na stłuszczenie są narażone nie tylko osoby z otyłością - tak jak wskazuje literatura - ale też osoby z nadwagą.

W tej grupie aż 78 proc. osób boryka się ze stłuszczeniem wątroby

- podkreśla mgr Klaudia Wiśniewska, dietetyk kliniczny, ekspert kampanii "Wątroba się sprawdza".

Jak dodaje, problem dotyczy też wielu osób z prawidłową masą ciała.

W przypadku 58 proc. wykryto jakiś poziom stłuszczenia wątroby, niezależnie od masy ciała

- wskazywała nasza rozmówczyni.

Stłuszczenie dotyczy każdej grupy wiekowej.

Nawet u dzieci w szkole podstawowej również możemy je zauważyć

- zaznacza dietetyczka.

Co jest przyczyną stłuszczenia wątroby?

Jedzenie i siedzący tryb życia w największym stopniu przyczyniają się do stłuszczenia wątroby. Dość dużym błędem jest nadkonsumpcja cukrów prostych – nie chodzi tylko o cukier z cukierniczki, ale i ten ukryty w pieczywie cukierniczym czy napojach słodzonych. Ponadto - tłuste mięso i tłusty nabiał.

Stłuszczenie wątroby, którego powodem nie jest alkohol, a styl życia, jeszcze nie było tematem badań. Nie jest to też choroba postępująca. Jeśli wcześniej się dowiemy, że mamy do czynienia z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby, wtedy możemy działać.

Złotym środkiem na samym początku nie jest farmakoterapia, a zmiana stylu życia . Jeśli ktoś się wcześnie dowiaduje, że ma stłuszczoną wątrobę, to za pomocą odpowiedniej diety i włączenia aktywności fizycznej, jest na pewnym etapie praktycznie w 100 proc. temu zaradzić.

Wątroba jest wdzięcznym narządem. Jeżeli profilaktycznie szybko zadziałamy, to w pewnym stopniu stłuszczenie można odwrócić

- zapewnia ekspertka.

Jak odpowiednio dbać o wątrobę?

Nawyki zdrowe dla wątroby to konkretne zmiany wprowadzone do naszego stylu życia - dieta, aktywność fizyczna, sen i odpoczynek. Polecana jest zwłaszcza dieta śródziemnomorska.

Powinna bazować na produktach pochodzenia roślinnego - głównie warzywa, surowe owoce. Źródłem białka powinny być rośliny strączkowe. W mniejszej ilości spożywamy mięso, zwłaszcza unikamy tego tłustego. Nie zapominajmy o dobrych źródłach tłuszczu - to oliwa z oliwek, olej rzepakowy, orzechy, nasiona i pestki

- wylicza gość Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Zioła na wątrobę i trzustkę, które warto stosować

Ostatki dla naszej wątroby. Ekspert: "Pomogą jej zioła"

Dobry i zły cholesterol. Sprawdź, czym się różnią

Autor: Adrianna Kowalczyk

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?
Materiał promocyjny

Jaką torbę materiałową wybrać na lato?

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
Materiał promocyjny

Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla