Dobry i zły cholesterol
Większość cholesterolu w naszych ciałach jest produkowana przez wątrobę zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu, tylko niewielka część jest dostarczana z pożywieniem. Potocznie „cholesterolem” nazywa się jego formę transportową w krwi, czyli lipoproteiny zawierające w składzie cholesterol. Wynik podwyższonego cholesterolu nie zawsze jest zwiastunem złych wieści. Wyróżnia się bowiem dwie formy tych lipoprotein: tzw. „zły cholesterol” niskiej gęstości – LDL i „dobry” wysokiej gęstości – HDL. Czym się różnią?
Zły cholesterol LDL obecny we krwi w dużych ilościach może powodować problemy zdrowotne, gdyż sprawia, że naczynia krwionośne zwężają się, a krew ma zablokowaną drogę przepływu. To doprowadzić może do miażdżycy.
Dobry cholesterol HDL transportuje cholesterol z organizmu do wątroby, gdzie ulega metabolizmowi.
Sposoby na zdrowie
Osoby, które mają tendencję do wysokiego cholesterolu LDL, powinny zwrócić szczególną uwagę na aktywność fizyczną. Każdego dnia warto poświęcić chociaż pół godziny na dowolny sport. Może być to jednakowo żwawy spacer, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach, a nawet zabawa z psem.
Równie istotną kwestią jest odpowiednia dieta. Aby zmniejszyć ilość cholesterolu w organizmie, należy ograniczyć spożywanie wielu produktów, głównie pochodzenia zwierzęcego.
- Mięsa: wieprzowego, kaczki, gęsi
- Podrobów
- Smalcu
- Sera żółtego
- Śmietany
- Jaj
- Masła.
Aby zwiększyć w organizmie poziom dobrego cholesterolu należy spożywać:
- Oleje roślinne: słonecznikowy, lniany, rzepakowy
- Oliwę z oliwek
- Orzechy
- Ryby i owoce morza.
Zobacz też:
Agnieszka Chylińska wznawia jubileuszową trasę koncertową: "Będą to koncerty bezpieczne"
76 lat temu wybiła godzina „W”. "Od powstańców możemy się nauczyć, jak żyć dzisiaj"
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Nastazja Bloch