Zdrowie

Jak bezpieczne korzystać z termoforów? "Mają swoją datę ważności"

Zdrowie

Przykładanie do ciała ciepłych termoforów rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, co pozytywnie wpływa na leczenie stanów zapalnych oraz zmniejsza ból. Mięśnie stają się mniej napięte, co daje przyjemne odczucie ukojenia i rozluźnienia. Zdarza się jednak, że termofory pękają. Jak się wtedy zachować i co zrobić, by tego uniknąć opowiedziały w Dzień Dobry TVN blogerka Katarzyna Harmony oraz fizjoterapeutka Dorota Chałubińska.

Wypadek z termoforem

Katarzyna Harmony po całym, zimnym dniu postanowiła dogrzać stopy termoforem. Niestety w związku z niewłaściwym jego użytkowaniem przedmiot pękł, a u blogerki stwierdzono poparzenia II stopnia.

- Zrobiłam sobie ciepłą kąpiel i poprosiłam męża, żeby wstawił wodę, abym mogła się jeszcze dogrzać termoforem. W momencie, kiedy on podawał mi termofor - kładł mi go na nogi - termofor pękł, wylewając się na moje stopy i nogę - opowiadała blogerka.

W pierwszym odruchu wysłała męża do apteki i zastanawiała się, czy pokazać swoim obserwatorom, co jej się przytrafiło. Doszła do wniosku, że tak, ponieważ w ten sposób może ostrzec inne osoby. Wówczas internauci służyli jej radami.

- Większość osób powiedziała mi, że z takim poparzeniem powinnam się zgłosić do pogotowia medycznego. Zresztą mój mąż zadzwonił do pogotowia po poradę, co w takiej sytuacji należy zrobić i oni powiedzieli, że muszą po prostu przyjechać zobaczyć, opatrzyć tę ranę i tak też się stało - wspominała Katarzyna Harmony.

Okazało się, że termofor pękł, ponieważ go nie wymieniała, używała go od dawna.

- Nie wpadłam na ten pomysł wcześniej, że termofory również mają swoją datę ważności, że ta guma po prostu się zużywa. Nie pomyślałam, żeby po prostu wyrzucić go do kosza - przyznała nasza rozmówczyni.

Jak używać termoforu?

Używanie termoforów ma wiele zalet. Często są stosowane nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Dogrzewanie najmłodszych na brzuszku przy kolce czy kiedy pociecha leży w łóżeczku jest dosyć popularną praktyką. Co zrobić, żeby było to bezpieczne?

- Termofor musi być świeży, więc proponuję wymieniać go co roku albo co najmniej co dwa sezony jesienno-zimowe . (...) Nie wlewamy wrzątku. Maksymalna temperatura to 80 stopni. (...) Wlewamy do 2/3 objętości (...) i ważne jest, że jak wlejemy, należy dobrze wytrzeć okolicę otworu, bo bardzo często trochę kropelek nam pozostaje. Należy go dobrze przechylić, lekko ugnieść, żeby sprawdzić, czy jest szczelny i dopiero suchy, szczelny umieścić np. pod kołdrą - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN fizjoterapeutka Dorota Chałubińska.

Jaki rodzaj termoforu wybrać? Sprawdźcie w naszym wideo.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości