Brak aktywności fizycznej i złe nawyki żywieniowe sprawiły, że trzynastoletni Jędrek znacząco przybrał na wadze. Chłopiec dołączył do akcji "(Od)wagi dzieciaki", by pod nadzorem specjalistów zmierzyć się z problemem otyłości.
Problem otyłości dotyka coraz więcej dzieci. Większość rodziców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w zrzuceniu zbędnych kilogramów pomocna może okazać się zmiana nawyków i diety, jednak poruszanie tego tematu z pociechą to niełatwe zadanie. Jak rozmawiać z najmłodszymi o nawadze?
Trzynastoletni Jędrek budzi się o czwartej nad ranem, gra na komputerze, a w międzyczasie sięga po przekąskę. "Słychać tylko trzaskające drzwi lodówki" - opowiada mama chłopca.
Czym żywią się nasze pociechy, gdy tego nie widzimy? Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo gotowych dań i przekąsek. Niestety większość z nich nie należy do najzdrowszych, a dzieci, nie zwracając na to uwagi, kupują to, co mają pod ręką. Zatem oblegane są automaty, sklepiki szkolne czy sklepy pod domem. Tam zaś wybór jest prosty i tani - hot-dog, drożdżówki, czipsy, słodzone napoje, żelki i cukierki.
Które przechodzą chorobę najciężej?
Problem otyłości, który coraz częściej dotyka dzieci w wieku szkolnym, pogłębił się na skutek pandemii koronawirusa. Zrzucenie zbędnych kilogramów to niełatwe wyzwanie, zwłaszcza w obliczu licznych pokus, które zniechęcają młodych ludzi do zmiany nawyków. Przekonał się o tym dwunastoletni Szymon Wrzesiński, który za namową mamy usiłuje przejść na zdrową dietę i rozwiązać tym samym problem dokuczliwej nadwagi.
"Było źle, a teraz jest tragicznie".
Według NFZ na otyłość cierpi trzech na pięciu dorosłych Polaków i co czwarte dziecko. W ramach cyklu "(Od)wagi dzieciaki" Antoni i Julia opowiadają o swoich doświadczeniach ze zrzucaniem zbędnych kilogramów.
W jesiennej ramówce TVN obok dobrze znanych pozycji, będzie można zobaczyć także nowości. W programie Dzień Dobry TVN pojawi się nowy cykl "(Od)wagi dzieciaki" - poświęcony problemom związanym z otyłością i nadwagą u dzieci. Jak przyznała podczas konferencji ramówkowej Dorota Wellman: "Po pandemii dzieci mają bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Dbamy o ich zdrowie psychiczne, budując klinikę razem z Fundacją TVN i będziemy dbać także o zdrowie fizyczne".
Dwoje nastolatków zostało oddanych do rodziny zastępczej, ponieważ rodzice - mimo zaleceń służb socjalnych West Sussex - nic nie zrobili, aby dzieci zrzuciły nadmierne kilogramy. - One muszą dostać szansę na nauczenie się zdrowego stylu życia i poprawę zdrowia poprzez utratę wagi - powiedziała sędzia rodzinny.
Z roku na rok coraz więcej rodziców szuka odpowiedzi na to, jak odchudzić dziecko. Trzeba mieć świadomość, że zrzucanie zbędnych kilogramów przez kilkulatka lub nastolatka wygląda nieco inaczej niż u osoby dorosłej. Wyklucza stosowanie restrykcyjnej diety i środków odchudzających.
Arya Permana z Indonezji to najcięższe dziecko na świecie. W wieku 11 lat chłopiec ważył prawie 200 kilogramów! Wtedy rodzice, którzy przyznali, że przekarmiali go z miłości, zdecydowali, że ich syn wymaga leczenia. Arya został poddany operacji zmniejszenia żołądka. Z chłopcem i jego ojcem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. Jak wyglądał dzień chłopca przed operacją? Czy chodził do szkoły? Jak chłopiec czuje się po operacji? Co je i czy ćwiczy?
Z nadwagi w otyłość. Jak pokazują statystki, coraz więcej polskich nastolatków cierpi na nadwagę, a nawet otyłość. Jaka jest tego przyczyna? Przekarmianie dziecka? Brak ruchu? Czy winni są rodzice? A może szkola? Jak dużo musiał jeść chłopiec, który obecnie waży 230 kg? Jakie to niesie za sobą konsekwencje zdrowotne? Jak pomóc i odchudzić otyłe dziecko? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy dr Barbarę Jerschinę oraz Łukasza Ługowskiego, dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Kąt”.