Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia proponuje rekompensaty za szczepienia. Sprawdź za co można dostać odszkodowanie

Koronawirus

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Radio Zet
SeventyFour/Getty ImagesRekompensaty za szczepienia

Po szczepieniu na koronawirusa miałaś niepożądane odczyny poszczepienne? Ministerstwo wypłaci rekompensatę. Projekt nowelizacji ustawy został już przyjęty przez rząd i jest w parlamencie. Kto będzie mógł się ubiegać o odszkodowanie?

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych ma zapewnić bezpieczeństwo osobom, które doświadczyły tzw. NOP-u, czyli negatywnych odczynów poszczepiennych. Zjawisko to, to zaledwie promil w stosunku do ilości wykonanych szczepień.

Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych

Zgodnie z projektem świadczenie kompensacyjne będzie uzyskiwane poprzez decyzję administracyjną Rzecznika Praw Pacjenta na wniosek pacjenta w ciągu maksymalnie 60 dni. Będzie to zryczałtowana kwota zależna od czasu hospitalizacji spowodowanej negatywnym odczynem poszczepiennym. Najniższa kwota to 10 tysięcy złotych, a najwyższa - 100 tysięcy złotych. Przy czym jeśli wystąpi wstrząs anafilaktyczny jeszcze podczas obserwacji lub hospitalizacji (do 14 dni) bądź na izbie przyjęć, to kompensata wyniesie 3 tysiące złotych.

Źródłem finansowania mają być przede wszystkim wpłaty na rachunek bankowy funduszu, które pozyskiwane będą od firm farmaceutycznych, które zawarły umowę na dostawę produktu niezbędnego do przeprowadzenia obowiązkowych ochronnych szczepień ze Skarbem Państwa. Drugim źródłem finansowania ma być fundusz przeciwdziałania COVID-19.

Szczepienie na COVID-19 a NOP. Komu zostanie przyznana kompensata?

Odszkodowanie, czyli kompensata, ma zostać przyznana osobom, u których pojawił się NOP, czyli negatywny odczyn poszczepienny. W zależności od objawów i długości czasu hospitalizacji przyznawane będą różne kwoty odszkodowań. Minimalny czas, za który będą przyznawane pieniądze wynosi 10 dni. Jeśli z wyniku wystąpienia odczynu będzie trzeba spędzić w szpitalu powyżej 120 dni, to rekompensata będzie wynosiła nawet 100 tysięcy złotych. Za okres minimalnej hospitalizacji (10 dni) przysługiwać będzie 10 tysięcy złotych.

Jak zapewnia Minister Niedzielski: "Niezależnie od tego, kiedy ta ustawa będzie uchwalona, to wszystkie sytuacje związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi będą rekompensowane - niezależnie od tego, czy miały miejsce przed wejściem ustawy w życie, czy po wejściu". W tym przypadku oznacza to, że prawo będzie działało wstecz.

Zobacz wideo: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: SeventyFour/Getty Images

Pozostałe wiadomości