Szczepionka Covavax. Co o niej wiemy?
Covavax jest szczepionką z białek wirusa i podawana jest ona w dwóch dawkach, podobnie jak Moerna, Pfizer oraz AstraZeneca. Może być ona przetrzymywana w temperaturach 2-8 stopni Celsjusza. Covavax jest produkowana na amerykańskiej licencji koncernu szczepionki Novavax, jednak przez firmę indyjską - Serum Institute of India. Szczepionka ta wykorzystuje technologię rekombinacji białka S koronawirusa. Firma Novavax pracuje nad rozwijaniem tej szczepionki, tak, aby miała możliwie najwyższą skuteczność w ochronie przed omikronem.
Zobacz wideo: Omikron - co o nim wiemy?
Jak wyjaśnia WHO: "Szczepionka [...] pozwoli na przyspieszenie wysiłków na rzecz zaszczepienia jak największej liczby ludzi w krajach o niskich dochodach". Warunkowe dopuszczenie tego preparatu na rynek ma doprowadzić do zwiększenia dostępności szczepienia, przede wszystkim w krajach rozwijających się.
Walka o życie
Gdzie dopuszczono szczepionkę Covavax?
Dzięki temu, że preparat nie musi być przetrzymywany w bardzo niskich temperaturach, łatwiej się go transportuje, a dzięki temu możliwe jest dostarczenie większej ilości dawek szczepionek do krajów, w których wyszczepialność jest wyjątkowo niska.
Jak mówi ekspertka WHO ds. dostępności leków, dr Mariangela Simao, warunkowe dopuszczenie na rynek tej szczepionki "ma na celu zwiększenie dostępności szczepionek, zwłaszcza w krajach o niskich dochodach, z których 41 nie było jeszcze w stanie zaszczepić 10 proc. swej populacji, a 98 innych krajów nie osiągnęło 40 proc. (wyszczepienia)".
WHO dąży do osiągnięcia wszczepialności na poziomie 40% w populacji wszystkich krajów jeszcze do końca tego roku.
Zobacz także:
- Drugi przypadek wariantu omikron w Polsce. Zakażona jest 3-letnia dziewczynka
- Nowe dane na temat szczepionki Novavax. Na liście zalet mniej skutków ubocznych i łatwe przechowywanie
- Polska firma wyprodukuje szczepionkę przeciwko COVID-19. Zapadła decyzja o dofinansowaniu