Do tej pory na szczepienie przeciw COVID-19 zarejestrowano 48 tys. dzieci w wieku 5-11 lat. E-skierowania wystawiane są automatycznie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nasza pociecha go nie ma - może je wystawić lekarz w punkcie szczepień. Oczywiście, jeśli dziecko spełnia warunki.
Jak zarejestrować dziecko w wieku 5-11 lat na szczepienie?
Dzieci w wieku 5-11 lat można zarejestrować poprzez kontakt z wybranym przez siebie punktem szczepień, poprzez zadzwonienie na całodobową infolinię pod nr 989, na której dyspozytor umówi termin bądź poprzez stronę internetową pacjent.gov.pl. Do ostatniej formy nie potrzebny jest Profil Zaufany, można skorzystać z szybkiej rejestracji, bez konieczności jego zakładania. Kolejną formą rejestracji na szczepienie jest wysłanie wiadomości SMS o treści "SzczepimySie" pod numer 664 908 556 lub 880 333 333.
Zobacz wideo: Omikron - co o nim wiemy?
Jeżeli wybierze się opcję wysłania smsa, w odpowiedzi na niego zostanie się poproszonym o numer PESEL. Należy go podać, w kolejnym kroku również adres pocztowy, dzięki czemu dobierany jest najbliższy punkt. Kod powinno wpisywać się w formacie: 00111 lub 00-111. Jeżeli przesłany termin i miejsce nam odpowiadają, należy odpowiedzieć na wiadomość "TAK". Jeśli nie i chce się inną datę, należy podać "NIE". W przypadku odwołania lub zmiany terminu, należy zadzwonić pod numer 989. Jeśli podczas rejestracji będzie 5 minutowa przerwa w odpowiedzi ze strony osoby rejestrującej - proces ten zostanie przerwany.
Kiedy można zarejestrować dziecko w wieku 5-11 lat na szczepienie przeciwko COVID-19?
Od dnia, w którym dziecko ukończy 5. rok życia, można je zarejestrować na wizytę. W dniu podania dawki, dziecko musi mieć ukończone 5 lat.
Dzieciom podawane są szczepionki mRNA, Pfizer w systemie 2-dawkowym, druga dawka podawana jest po 3 tygodniach. Jeśli występują poważne zaburzenia odporności, podawana jest również trzecia dawka - po 28 dniach od ukończenia pełnego szczepienia.
Kwestionariusz do rejestracji dziecka w wieku 5-11 lat na szczepienie przeciwko COVID-19
Dodatkowo rodzice lub opiekunowie prawni mają obowiązek wypełnienia kwestionariusza. Powinny się w nim znaleźć dane osoby dorosłej, odpowiedzi na pytania (w formie tak/nie) oraz zgoda na szczepienie. Należy pamiętać, że wystarczy zgoda tylko jednego opiekuna. Kwestionariusz wypełniany jest w celu przeprowadzenia wstępnego wywiadu przesiewowego - na jego podstawie lekarz ocenia, czy dziecko może przyjąć preparat.
Kwestionariusz można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl. Osoby, które nie wezmą ze sobą wypełnionego formularza, dostaną takowy do wypełnienia na miejscu. W kwestionariuszu znajdują się pytania na temat pozytywnych testów w kierunku SARS-CoV-2, przebywania z osobami zarażonymi, występowania chorób oraz występowania niepokojących objawów. Zawarte są także pytania dotyczące stanu zdrowia i samopoczucia. Na samym dole takiego kwestionariusza jest pole na zgodę przedstawiciela ustawowego - rodzica lub opiekuna prawnego.
Zobacz także:
- Przyjął 10 dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Eksperci ostrzegają przed takimi praktykami
- Ruszają szczepienia dzieci przeciwko COVID-19. Są wytyczne Ministerstwa Zdrowia
- Evusheld - nowy lek na ciężki przebieg zarażenia COVID-19
Autor: Teofila Siewko
Źródło: TVN 24/gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Inside Creative House/Getty Images