Miłość do sportu Tadeusza Bafii. "Podczas treningów przekracza bariery człowieka"

Irmina Somers i Tadeusz Bafia
Tadeusz Bafia – pasjonat sportu i miłośnik gór
Źródło: Dzień Dobry TVN
Tadeusz Bafia kilkadziesiąt lat temu reprezentował nasz kraj na igrzyskach. Obecnie mieszka w Kanadzie, a sport jest nieodłącznym elementem jego życia. W Dzień Dobry TVN opowiedział o swojej pasji.

Tadeusz Bafia na igrzyskach

Tadeusz Bafia pochodzi z Chochołowa. Jako zawodnik klubu Wisła-Gwardia Zakopane zdobył dwukrotnie tytuł Mistrza Polski w kombinacji norweskiej. Reprezentował nasz kraj na zimowej olimpiadzie w Calgary w 1988 roku. Te igrzyska wspominane są przez wielu głównie z uwagi na ich atmosferę. Tadeuszowi tak się podobała, że już rok później się tam przeprowadził.

- Jak byłem na olimpiadzie, urzekło mnie to, że ludzie byli bardzo przyjaźni, zadowoleni, wszystko takie spontaniczne... No i widoki na góry i niebieskie niebo - wyznał Tadeusz Bafia w Dzień Dobry TVN.

W konkursie skoków zajął wówczas 7. miejsce, choć jego trener, Apoloniusz Tajner, po cichu liczył na medal. Dlaczego się nie udało? Otóż Tadeusz Bafia tydzień wcześniej zachorował na grypę i dostał antybiotyki. To go osłabiło. Nie był w dobrej formie i nie potrafił się rozkręcić.

Życie Tadusza Bafii w Kanadzie

Tadeusz Bafia blisko sportu pozostał trenując w latach 2004–2010 męską reprezentację Kanady w skokach narciarskich, a następnie żeńską. Jest niezwykle wysportowany. Jego znajomi mówią, że "podczas treningów przekracza bariery człowieka". Uwielbia dzielić się swoją wiedzą. Ma ogromne umiejętności i jest ekspertem. Często zabiera swoich podopiecznych na sportowe wyprawy.

- Pociągnięcie tych dzieci od wieku 7-10 do olimpijczyków jest wydaje mi się bardzo ważne i Tadek to ma. On tutaj zbudował na dobrą sprawę cały program. Jest uparty, ale przede wszystkim wydaje mi się, że po sobie widzi, jak sport dużo pozostawia w człowieku - stwierdził były reprezentant Polski w narciarstwie zjazdowym, Tadeusz Pazdan.

Były kombinator norweski i skoczek narciarski, układa sobie życie z trenerką łyżwiarstwa figurowego i byłą reprezentantką Polski, Moniką Bafią. Wspólnie wychowują dwoje dzieci i są bardzo religijni.

Tadeusz Bafia i Irmina Somers
Tadeusz Bafia i Irmina Somers
Źródło: archiwum prywatne

Zobacz także:

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Irmina Somers

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości